مقالات

عسل فایتوژنیک چیست ؟

عسل فایتوژنیک چیست ؟

مصرف عسل طبیعی به هزاران سال پیش بر می گردد و عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استقبال مردم جهان با هر فرهنگ و مذهبی و به خصوص ایرانی ها قرار گرفته است . در بسیاری از روش های طب سنتی عسل قرار می گیرد و این موضوع همیشگی است و ثابت خواهد بود . در نسخه های الحاوی و ابن سینا می توانید نسخه های نگارش شده از این موضوع را بیابید . در واقع عسل با وجود ویتامین ها و مواد مغذی که دارد ، یک مزیت دیگر نیز دارد و آن هم قدرت جذب بالای آن است . معمولا داروهای گیاهی به تنهایی نمی تواند خاصیت زیادی داشته باشند و تاثیرات کمتری در سلامتی ما دارند ، اما هنگامی که این گیاهان دارویی با عسل ترکیب شوند ، به یک معجون فوق العاده قوی تبدیل می شود و برای درمان بیماری ها معجزه می کند . از جمله گیاهانی که در ترکیب با عسل بیشتر موثر است می توان به گل محمدی و سیاه دانه اشاره کرد . همچنین عسل یک ماده شیرین و خوش عطر است و مزه تلخ و بوی بد گیاهان دارویی را کاهش می دهد . یکی از مزیت های دیگر عسل ، قندهای طبیعی آن است که به هضم سریع غذا کمک می کند ، به همین دلیل اثرات دارویی را افزایش می دهد . اما عسل فایتوژنیک چیست ؟ در ادامه مقاله کندوک بیشتر به این موضوع می پردازیم .

مطالبی که در بالا ارائه دادیم ، همه این موارد دلیلی برای ترکیبات دارویی بر پایه عسل هستند که امروزه با عنوان عسل فایتوژنیک شناخته می شود. به گیاهان دارویی و ترکیبات آن فایتوژنیک گفته می‌شود. ترکیب عسل طبیعی با گیاهان دارویی ، با هدف افزایش اثرگذاری و افزایش خاصیت و ارزش دارویی آن تولید می شود و به این نوع محصول دارویی با عنوان عسل فایتوژنیک تولید می شود . قند های طبیعی عسل ، قابلیت زود هضمی دارند و در ترکیب با گیاهان دارویی، نه تنها برای سلامتی ما مفید است ، بلکه خاصیت گیاه دارویی را نیز افزایش می دهد . از مهم ‌ترین عسل‌های فایتوژنیک که امروزه تولید می شوند ، می‌ توان معجون دوسین ، عسل و دارچین، عسل زعفرانی، عسل و گل محمدی ، عسل و لیمو، عسل و زنجبیل اشاره‌ کرد.

مزیت های عسل های فایتوژنیک چیست؟

زنبورها ، عسل را برای ذخیره سازی مصارف زمستان تولید می کنند به همین دلیل به عسل ، ماده نگهدارنده طبیعی نیز می گویند . عسل طبیعی به‌ عنوان یک ماده‌ی نگهدارنده‌ ی طبیعی در تهیه انواع فرآورده‌های ترکیبی برپایه عسل مزیت ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد. یکی از ماده هایی که از فاسد شدن عسل جلوگیری می کند ، اثر آنتی ‌بیوتیکی عسل است . آنتی بیوتیک های موجود در عسل خاصیت ها و ارزش غذایی آن محصول را افزایش می دهد. عسل در ترکیب با سایر گیاهان دارویی و حتی دیگر محصولات زنبورعسل مانند عصاره بره موم ، گرده گل ، ژل رویال در بسیاری از کشورهای اروپایی یک روش مرسوم است و معمولا در طب سنتی نیز به صورت فراوان مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

همه ما می دانیم عسل دارای خواص ضد قارچی و ضدباکتریایی است و به همین علت ترکیب این ماده غذایی با مواد فاسد پذیر مانند گیاهان دارویی باعث افزایش ماندگاری و خاصیت آن مواد می شود . به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام ترکیب سازی عسل با مواد فاسد شدنی ، میزان رطوبت محصولی که بدست می آید از 18 درصد فراتر نرود و پس از تولید باید در مدت زمان مشخصی ترکیب بدست آمده را مصرف کنید . یکی از مهمترین خواص عسل فایتوژنیک می‌توان به ایجاد طعم و مزه شگفت انگیز و افزایش ماندگاری طبیعی محصولات ترکیب شده ، افزایش ارزش غذایی و دارویی و خواص درمانی آن اشاره نمود . امروزه دو محصول ترکیبی اصلی عسل با ژل رویال و عسل با بره موم نیز به صورت گسترده در سطح بازار عرضه می شود و به فروش می رسند .

آیا عصاره بره موم و ژل انگبین محصول فایتوژنیک است ؟

در واقع ژل انگبین یک محصول فایتوژنیک از ترکیب ژل رویال اصیل ایرانی و عسل طبیعی می باشد که پس از فرموله سازی و تولید در آزمایشگاه ها با نام اختصاص ژل انگبین شناخته می شود . نمونه ژل انگبین امروزه در فروشگاه ها بسیار زیاد است و طی یک سال اخیر با استقبال زیاد مصرف کنندگان روبرو بوده است. بافت ژل انگبین بسیار سبک ، نرم و خامه ای است و پس از فرموله سازی اختصاصی و در ترکیب با دوز مشخص ، این محصول خواص ژل رویال و عسل طبیعی را برای یک مدت طولانی ثابت نگه می دارد و یکی از اصلی ترین مزیت های این محصول است . خرید عصاره بره موم یکی از محصول دیگر کندوک است که عسل فایتوژنیک دارد و با فرمول اختصاصی که دارد آن را برای تولید این محصول برای اولین بار از عصاره بره موم استفاده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 7 =