مقالات

ویتامین E چه فواید برای بدن دارد ؟

ویتامین چه فواید برای بدن دارد ؟

ویتامین‌ها مواد بسیار مهمی هستند که بدن همه افراد به آنها نیاز دارد و کمبود و یا بیشتر بودن آن از حد معمول می‌تواند برای بدن اختلالاتی را به وجود آورد. نقش بسیار مهمی که ویتامین‌ها در جایگاه فعال کننده آنزیم‌ها دارند برای همه آشکار است. برخی از آنزیم‌ها برای اینکه بتوانند به درستی کار کنند به انواع ویتامین‌ها نیاز دارند پس به خاطر اینکه آنزیم‌ها مسئول انجام دادن خیلی از فعالیت‌های سلول‌های بدن هستند به خاطر همین ویتامین‌ها بر واکنش‌های مهم بدن تاثیر دارند. یکی از مهمترین ویتامین‌ها در بدن ویتامین e است. در ادامه این مطلب کندوک در مورد ویتامین e به طور کامل حرف می‌زنیم تا انتها با ما همراه باشید.

ویتامین E چیست؟

در واقع ویتامین e یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. توکوفرول ها دقیقاً نقش ویتامین e دارند و آنها به چهار دسته گاما، بتا، آلفا و دلتا تقسیم بندی می شوند. نوع الفای آن منبع اصلی است که در رژیم غذایی مردمان اروپایی یافت شده است مانند روغن آفتابگردان و زیتون. به علاوه نوع گاما شکل رایجی از رژیم غذایی در کشور آمریکا است مانند روغن سویا و ذرت.

توکوترینول نیز خانواده دیگری از ویتامین e است که این نیز شامل چهار دسته آلفا، بتا، گاما، دلتا است. تفاوتی که در بین توکوترینول و همچنین توکوفرول وجود دارد این است که توکوترینول‌ها زنجیره جانبی ایزوپرنوئید اشباع نشده دارند ولی توکوفرول اشباع شده است. در رژیم غذایی در بین آمریکایی‌ها توکوترینول بیشتر موجود است و معمولاً شامل غلاتی مانند جوی دوسر سبوس برنج چاودار روغن پالم خام روغن های خاص و انواع مغز ها هستند. در حقیقت در مکمل‌های ویتامین e مقدار توکوفرول از میزان توکوترینول بیشتر است.

نقش ویتامین E در بدن؟

امکان دارد که هم توکوفرول و هم توکوترینول نیز به عنوان یک ویتامین e شناخته شوند. در واقع ویتامین e یک نوع آنتی اکسیدان است به این معنا که به خنثی سازی رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد مواد شیمیایی هستند که با خیلی از مشکلات سلامتی مانند پیری پوست، سرطان و همچنین بیماری‌های زیاد دیگری مرتبط هستند. به علاوه رادیکال‌های آزاد می‌توانند منجر به التهاب مزمن نیز شوند. ویتامین e در حفاظت بعضی از ارگان‌های حیاتی نقش بسیار مهمی را دارد که از جمله این ارگان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویتامین چه فواید برای بدن دارد ؟

حفاظت از مغز

بعضی از شرایط سلامت مغزی مانند آلزایمر، زوال عقل و بقیه اشکال زوال مغز و یا یک عامل التهابی که مرتبط با مشکلات مغزی باشد، ممکن است که به خاطر آسیب رادیکال‌های آزاد به وجود آید و می توان با داشتن رژیم ویتامین e آن را درمان و یا از به وجود آمدن آن پیشگیری کرد. به علاوه بعضی تحقیقات نیز نشان داده‌اند که توکوترینول ها در کنترل کردن پارکینسون نقش دارند.

بهبود سلامت قلب

یکی از خواص ویتامین e این است که می‌تواند التهاب و آسیب رادیکال‌های آزاد را که می‌توانند سلامت قلب را در خطر بگذارند کاهش دهد. همچنین ویتامین e توانایی این را دارد که از حمله و یا سکته قلبی تا حد زیادی پیشگیری کند.

کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان

امکان دارد که توکوترینول ها با مبارزه کردن با آسیب رادیکال‌های آزاد خطر مبتلا شدن به سرطان را در افراد کاهش دهند و در بعضی از مطالعات نشان داده شده است که می‌تواند رشد سلول سرطانی را کمتر کند. و حتی در بعضی مطالعات دیده شده است که می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های سرطان سینه در آزمایشگاه شود.

در برخی تحقیقات مشخص شده است که ویتامین e در مبارزه کردن با بعضی از عارضه‌ها مانند سرطان‌های کبد، روده بزرگ، ریه، معده، پروستات، پوست، پانکراس نقش دارد. برخی دیگر از مطالعات نیز این را نشان داده‌ است که توکوترینول های دلتا و گاما امکان دارد که در مبارزه با سرطان موثرتر از بتا و آلفا توکوترینول عمل کنند.

پیشگیری از پوکی استخوان

توکوترینول ها توانایی این را دارند که از راه‌های گوناگونی به جلوگیری و کاهش از دست دادن استخوان مربوط به پوکی استخوان کمک کند و تاثیر خوبی بگذارند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش

در طی برخی تحقیقات نشان داده شده است که ویتامین e توانایی این را دارد که تغییرات هورمونی و اسیدی معده را که به خاطر استرس به وجود می‌آید را کنترل کند. به علاوه به یاد داشته باشید که نوع توکوترینول در این زمینه خیلی موثر است. با فواید ویتامین E برای بدن آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های کندوک همچون مطلب برای ضعف و بی حالی چه بخوریم؟ بازدید کنید می توایند به بخش بلاگ مراجعه نمایید.

تاثیرات ویتامین E بر روی پوست

بعضی از تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی توکوفرول و توکوترینول را در بین محصولات ویتامین e خودشان جای داده‌اند. از آنجا که توکوترینول یک نوع آنتی اکسیدان به حساب می‌آیند امکان دارد که به کند کردن آسیب‌های پوستی که به خاطر رادیکال‌های آزاد به وجود آمده‌اند کمک کند. ویتامین e توان این را دارد که از چین و چروک نیز جلوگیری کند و ظاهر را جوان نگه دارد. بعضی از مطالعات این را نشان داده‌اند که استفاده کردن از توکوترینول برای پوست کمک کننده است.

به خاطر همین است که وجود داشتن ویتامین e در محصولاتی مانند ضد آفتاب، مرطوب کننده، کرم دور چشم و… یک ویژگی بسیار مفید و مهم است و این ویتامین گذشته از اینکه ضد پیری است همچنین می‌تواند در درمان بیماری‌هایی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس نیز کمک کند.

ویتامین چه فواید برای بدن دارد ؟

علائم و تشخیص کم بودن ویتامین در بدن

همانگونه که به آن اشاره کردیم این نوع ویتامین نقش‌های درمانی و همچنین تغذیه خیلی مهمی دارد. کمبود ویتامین e بسیار نادر است ولی در صورتی که این ویتامین کم باشد می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد که در ادامه آنها را نام می‌بریم:

 احساس بی‌حسی و گزگز، آسیب رسیدن به عصب و عضله همراه با درد و ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، مشکل در راه رفتن و هماهنگی همچنین ضعیف شدن سیستم ایمنی و کم خونی همولیتیک.

میزان ویتامین E مورد نیاز روزانه بدن افراد شامل موارد زیر می‌شود:

 • بزرگسالان و کودکان ۱۴ سال به بالا به مقدار ۱۵ میلی گرم ویتامین e در طول روز نیاز دارند.
 • کودکان ۱۴ ساله و یا کمتر از آن به ویتامین e نیاز ندارند.
 • کودکان یک تا ۳ سال به مقدار ۶ میلی‌گرم ویتامین e در طول روز نیاز دارد.
 • کودکان ۴ تا ۸ سال نیز به ۷ میلی‌گرم ویتامین e در روز نیاز دارند.
 • کودکان ۹ تا ۱۳ سال نیز ۱۱ میلی‌گرم ویتامین ای را در طول روز نیاز دارند.
 • زنان شیردهی نیز باید حتماً روزانه ۱۹ میلی‌گرم ویتامین e را مورد استفاده قرار دهند.

منابع ویتامین E

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که اصلی‌ترین منابع ویتامین e چه منابعی هستند؟ در ادامه منابع مهم ویتامین e را نام می‌بریم:

 • جوانه گندم
 • انواع مختلف مغزها مانند تخمه و بادام
 • کره بادام زمینی
 • خشکبارهایی مانند زردآلوی خشک
 • فلفل دلمه‌ای
 • خردل
 • مارگارین
 • گندم سبوس‌دار
 • میوه‌هایی مانند کیوی گوجه فرنگی و انبه
 • کلم بروکلی و اسفناج
 • سبزیجاتی مانند جعفری
 • روغن‌هایی مانند ذرت روغن زیتون آفتابگردان کنجد و…

آیا سطح بیش از حد ویتامین E می‌تواند مضر باشد؟

در بالا ذکر کردیم که روزانه مصرف چه مقدار ویتامین e مورد نیاز است، البته دقت داشته باشید که اگر از مقدار استاندارد آن بیشتر مصرف کنید دچار اختلالاتی می‌شوید. مسموم شدن با ویتامین e بسیار نادر است و به خاطر مصرف زیاد از حد و بی‌رویه این مکمل، این ویتامین بدون تجویز پزشک نباید مورد استفاده قرار گیرد.  به علاوه مصرف بیش از حد مکمل‌ها می‌توانند در جذب کردن ویتامین‌های محلول در آبی مانند ویتامین دی ویتامین k ویتامین A و همچنین تاثیر بعضی از داروها مانند آسپرین و وارفارین اختلال به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *