مقالات

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه چیست؟

ناباروری ثانویه یکی دیگر از انواع ناباروری‌ها است و علائم آن مانند بقیه ناباروری‌ها است. در ناباروری ثانویه بیمار بعد از داشتن یک بارداری موفق دیگر نمی‌تواند دوباره باردار شود. امکان دارد که ناباروری ثانویه منجر به وجود آمدن سقط جنین نیز شود. این نوع ناباروری امکان دارد که به خاطر ناباروری ثانویه مردان و یا نازایی ثانویه خانم‌ها ایجاد شود.

برای درمان این عارضه از داروهای تحریکی تخمک گذاری و روش لقاح آزمایشگاهی و یا ای وی اف استفاده میکنند. ناباروری ثانویه بر طبق اینکه آیا در زایمان قبلی‌تان از داروهای  ivf و یا تخمک گذاری استفاده شده باشد یا نه آن را طبقه بندی می کنند.

اکثراً ناباروری دوم، را بعد از گذشت ۶ ماه تا یک سال تلاش ناموفق زوج‌ها برای بارداری دوم تشخیص می دهند. ناباروری دوم بیماری است که با سقط جنین مکرر در بارداری دوم مرتبط است. معمولا ناباروری ثانویه به گونه‌ای است که زوجین می‌توانند باردار شوند ولی قادر به این نیستند که جنین را حفظ کنند و بارداری ادامه داشته باشد. در کل میزان شیوع ناباروری ثانویه مانند ناباروری اولیه است.

شایع ترین علت نازایی ثانویه

تقریبا حدود یک سوم دلایل نازایی ثانویه به ناباروری خانم‌ها مربوط می‌شود، یک سوم آن مربوط به مردان و یک سوم دیگر آن نیز ترکیبی از این دو عوامل است. بالا رفتن سن بارداری، عوارض بارداری قبلی، بالا رفتن وزن، مصرف بعضی از داروها، جراحی، بیماری جنسی، اختلال داشتن در تولید اسپرم، استعمال دخانیات و همچنین مصرف الکل نیز از جمله شایع‌ترین دلایل نازایی هستند.

 

علت ناباروری دوم در زنان

مشکلات کمی و کیفی تخمک

تمامی خانم‌ها با ذخیره تخمدانی محدود به دنیا می‌آیند و بعد از تولد دیگر نمی‌توانند تخمک جدید تولید کنند. با بالا رفتن سن بارداری خانم‌ها و نزدیک شدن آنها به سن ۴۰ سالگی و یا بیشتر، میزان تخمک‌ها، همچنین ذخیره تخمدانی آنها کم می‌شود و احتمال زیادی دارد که تخمک‌های باقیمانده آنها اختلالات کروموزومی داشته باشند و یا کیفیت آنها کم باشد. خانم‌هایی که در سن بارداری هستند و ذخیره تخمدانی آنها کافی است به خاطر بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های اتوایمیون، مشکلات ژنتیکی، جراحی و پرتو درمانی امکان دارد که کیفیت تخمک آنها را کاهش دهد.

اختلالات لوله‌های فالوپ

اگر به عفونت‌های لگنی مانند کلامیدیا و یا سوزاک مبتلا شوید امکان دارد که لوله‌های فالوپ مسدود شوند و در نتیجه این امر، تخمک‌ها توانایی این را نخواهند داشت که از تخمدان به داخل رحم انتقال یابند.

اندومتریوز

این عارضه نیز یکی دیگر از دلایل ناباروری در خانم‌ها است. اندومتریوز بیماری است که در آن در ناحیه دیگری از بدن مانند تخمدان و یا روده رشد می‌کند و بیشتر نیز می شود. این عارضه بیماری شایعی است و در موارد شدید می‌تواند منجر به ناباروری و همچنین کاهش کیفیت تخمک‌ها بدون اینکه هیچ ارتباطی با سن داشته باشد شود. اما به یاد داشته باشید که اگر این عارضه خفیف باشد باعث ناباروری نمی‌شود.

تخمدان پلی کیستیک (PCOD)

تنبلی تخمدان یک نوع بیماری است که به خاطر اختلالات هورمونی به وجود می‌آید و علائمی مانند سیکل‌های قاعدگی طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر دارد. زمانی که به این عارضه مبتلا می‌شوید هورمون‌های مردانه به مقدار بسیار زیادی ترشح می‌شوند و تخمدان‌ها توانایی این را نخواهند داشت که تخمک آزاد کنند. در صورتی که می خواهید در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بدانید می توانید به مطلب سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ مراجعه کنید.

تخمدان پلی کیستیک (PCOD)

شیر دهی

اگر یک خانم در حال شیر دادن به فرزندش باشد و تصمیم به بارداری دوباره بگیرد، باید شیردهی را متوقف کند به خاطر اینکه شیر دهی اکثراً از تخمک گذاری و یا آزاد شدن تخمک و در نتیجه لقاح جلوگیری می‌کند.

بالا رفتن وزن و یا تغییرات سبک زندگی

بالا رفتن وزن ممکن است که در عملکرد تخمدان‌ها اختلالاتی به وجود آورد. بعضی از رژیم‌های غذایی توانایی این را دارند که بر روی باروری تاثیر داشته باشند و منجر به ناباروری شوند. به علاوه مصرف بعضی از داروها امکان دارد که منجر به اختلال باروری شود

 

علت ناباروری ثانویه در مردان

کم شدن مقدار تستوسترون

تستوسترون در تولید اسپرم نقش مهم و اساسی دارد، بالا رفتن سن باروری، آسیب دیدن اندام‌های ادراری تناسلی و بعضی از بیماری‌ها ممکن است سطح تستوسترون را کم کنند. عفونت‌های تناسلی، بیماری سل، اختلالات تیروئید، مشکلات خونی استرس، تومورهای خوش خیم، سکته قلبی، اوریون، آبله، نارسایی تنفسی، نارسایی احتقانی قلب، سپسیس سوختگی، جراحی دستگاه تناسلی، بیهوشی و عفونت مایکوپلاسمایی از جمله بیماری‌هایی هستند که منجر به کاهش سطح تستوسترون می‌شوند.

پایین بودن کیفیت مایع منی

مایع منی مایعی است که دارای اسپرم است و طی انزال از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود، معمولاً پس از ۴۰ سالگی کیفیت مایع منی نیز کاهش پیدا می‌کند.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگ شدن پروستات امکان دارد سبب این شود که تعداد اسپرم‌ها کم شوند و از انزال طبیعی مردان پیشگیری می‌کند و به خاطر همین می‌تواند یکی از دلایل ناباروری در مردان باشد.

برداشتن پروستات

امکان دارد پروستات به خاطر مبتلا شدن به سرطان و یا دلیل دیگری به صورت کامل برداشته شود. برداشتن آن امکان دارد که منجر به برگشت مایع منی به عقب شود و به خاطر همین این عارضه باعث می‌شود که قدرت باروری نیز وجود نداشته باشد.

مصرف بعضی از داروها

استفاده کردن از بعضی آنتی بیوتیک‌ها و داروهای فشار خون امکان دارد که باعث ناباروری در مردان شود. به علاوه روند درمان بعضی از بیماری‌ها مانند اتساع پروستات، سرطان پروستات، عفونت‌های قارچی، مشکلات معده، روماتیسم، درد، عفونت‌های مجاری ادراری، انواع سرطان‌ها همچنین تشنج و نقرس نیز می توانند کیفیت اسپرم را کاهش دهند.

قرارگیری در برابر مواد شیمیایی

قرارگیری در برابر سموم دفع آلات، مواد شیمیایی صنعتی، سرب و گرمای زیاد از حد امکان دارد روی باروری مردان تاثیر داشته باشد و منجر به ناباروری مردان شود.

بالا رفتن وزن

بالا رفتن وزن زیاد نیز امکان دارد منجر به کاهش تستوسترون و افزایش هورمون استروژن در بین مردان شود و در آخر منجر به ناباروری مردان نیز می‌گردد.

بالا رفتن وزن

علائم نابرابری دوم

بعد از تجربه کردن یک بارداری موفق، اگر یک زوج که سن خانم کمتر از ۳۵ سال باشد و بعد از ۱۲ ماه تلاش برای بچه‌دار شدن و همچنین زوجی که سن خانم در آن از ۳۵ سال بیشتر است بعد از ۶ ماه تلاش برای بارداری و همچنین داشتن رابطه جنسی محافظت نشده نتوانند بچه‌دار شوند امکان دارد که نابرابری ثانویه داشته باشند. ناباروری ثانویه مخصوصاً در خانم‌های بالای ۳۰ سال مبتلا به عارضه PID با پریودهای دردناک، سقط جنین و یا سیکل‌های قاعدگی نامنظم و به علاوه در مردانی که تعداد اسپرم‌های آنها کم است بیشتر مشاهده می‌شود.

استفاده از معجون تقویت کننده بدن VIP کندوک برای درمان ناباروی

معجون کندوک درمانی کاملا طبیعی است و هیچ گونه مواد شیمیایی در ترکیبات خودش ندارد پس میتوان آن را به عنوان درمانی طبیعی و بسیار مفیدبرای ناباروری استفاده نمودد. این محصول مواد تشکیل دهنده اش کاملا طبیعی بوده و از عسل طبیعی، ژل رویال که از خاصیت و فواید زیادی برخوردار است و بسیاری از مواد مغذی دیگر ساخته شده است.

همچنین این معجون تاثیر بسیار خوبی برای درمان ناباروری دارد بلکه برای بسیاری دیگر از بیماری و عارضه ها کارساز است و شما میتوانید بدون هیچ نگرانی آن را استفاده نمایید. در کل پیشنهاد ما به شما این است که معجون تقویت کننده بدن VIP کندوک را تهیه و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =