مقالات

درمان درد مفاصل، برای درد مفاصل چه بخوریم؟

درمان درد مفاصل، برای درد مفصل چه بخوریم؟

درد مفصل میتواند در خیلی از افراد ایجاد ناراحتی کند بر اساس تحقیقات ذکر شده حدود یک سوم افراد بزرگسال و بالغ با درد مفصل دست و پنجه نرم میکنند، هر چند که میزان درد و نوع آن در افراد مختلف متفاوت است. درد مفصل ممکن است زود خوب شود و زود گذر باشد ولی در بعضی افراد میتواند تا ماه ها و یا تا سال ها ادامه داشته باشد و یا بخاطر بیماری درد مفصلی ایجاد شود که میتواند مزمن نیز شود. در این مطلب ما درد مفصل را معرفی میکنیم و به سراغ درمان هایی برای آن می رویم.

دلیل درد مفصل و استخوان

درد مفصل ممکن است در طی روزها برای افرادی مختلفی ایجاد شود و امکان دارد در مفاصل مختلف ایجاد گردد و همچنین ممکن است مبتلا شدن به برخی بیماری ها نیز باعث درد مفصل شود که در ادامه به آنها میپردازیم. یکی از دلیل های به وجود آمدن درد مفصل عفونت است، عفونت بخاطر زخم هایی به وجود می آید که در آنها باکتری هایی مثل استافیلوکوکوس و اورئوس رشد می کنند. همچنین عفونت در مفاصل با عوامل دیگری مانند تب و لرز نیز همراه است و اگر دلیل درد مفاصلتان عفونت است باید هر چه سریع تر به دکتر مراجعه کنید تا این عونت به سایر اعضای بدنتان نرسد.

بیماری های شایع

از جمله بیماری های شایعی که علت درد مفصل و استخوان هستند میتوان به نقرس، آرتروز، آرتریت و روماتوئید اشاره کرد. در بیماری آرترور بیشتر درد فقط در صورتی ایجاد میشود که به یک مفصل فشار وارد شود ولی مفصل های دیگر بدن مشکل نخواهند داشت هر چند که اگر با مفاصل دیگر اشتباه رفتار شود به آنها نیز آسیب وارد میشود. همچنین در بیماری نقرس بخاطر مصرف پروتئین، اسید اوریک در بدن به میزان زیادی تولید میشود که این موضوع باعث تورم در مفاصل میشود و علائم آن شامل حرارت و تورم و قرمزی در جای آسیب دیده است و به علاوه آن محل در برابر لمس حساس میشود. هر چند که مصرف پروتئین باعث نقرس میشود ولی عوامل دیگری مانند مصرف الکل و قند زیاد و اضافه وزن هم میتواند باعث به وجود آمدن نقرس شود.

افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند در واقع دارای بیماری خود ایمنی هستند که باعث التهاب در مفصل ها میشود. از علائم آن میتوان به نفخ و سفت شدن مفاصل در صبح اشاره کرد، به علاوه خستگی و تب و کم شدن وزن نیز ممکن است به عنوان علائم دیگر آرتریت روماتوئید بروز کند و همچنین این بیماری قابل پیشرفت نیز است.

بیمای های دیگر که علت دردهای مفصل هستند:

-بیماری سوزاک

– لوپوس

– لایم

مهمترین علت درد مفصل

مهمترین دلیل درد مفصل انجام حرکات روزانه است، یعنی با انجام نادرست آنها و با وارد کردن فشار به برخی مفاصل باعث درد و گرفتگی می شود. این حرکات زیاد تکرار میشوند و اگر افراد به انجام درست آنها دقت نکنند به درد مفصل مبتلا میشوند.

ویتامینی که برای درد مفصل موثر است

ویتامین D

مکملی که برای درد مفصل خیلی توصیه میشود ویتامین D3 است، ویتامین D یک هورمون پرواستروئیدی است و اگر انسان در برابر نور فرا بنفش قرار گیرد میتواند ویتامین D کسب کند و اکثر بیماران بالای 50 سال ویتامین D کم دارند. اگر درد مفصل دارید باید در روز 1000 تا 2000 واحد ویتامین D مصرف کنید و یا میتوانید از پزشکتان تقاضا کنید که سطحتان را بررسی کند.

مصرف زرد چوبه

زرد چوبه ادویه ای است که دارای کورکومین است و مصرف 500 میلی گرم از آن تا دو بار در روز تاثیراتی ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد آترواسکلروتیک دارد. و همچنین یکی از عوارض زرد چوبه افزایش زمان خونریزی است.

 

درمان درد مفاصل، برای درد مفصل چه بخوریم؟

گلوکزامین و کندرویتین سولفات

گلوکزامین و کندرویتین سولفات یکی از شایع ترین مکمل های ترکیبی هستند که به زنانی که به درد مفصل مبتلا هستند (بخصوص زانو درد) کمک میکنند. گلوکزامین در دوز های منقسم 1000 تا  1500 میلی گرم در یک روز در 70 درصد از افراد برای آرتریت زانو فواید محافظتی زیادی نشان داده است.

تنی به آب بزنید

ایروبیک آبی، شنا و دیگر فعالیتهای مربوط به آب بدون شدت بالا میتوانند انعطاف و قدرت بدنی را بالا ببرند. تحقیقات اخیر نشان داده که ورزش در آب میتواند درد را کم کند، همچنین میتواند عملکرد فیزیکی را در افرادی که به آرتروز اندام تحتانی مبتلا هستند بهبود بخشد. به علاوه در سال 2015 محققان هلندی به این نتیجه رسیدند که یک دوره 45 دقیقه ای ورزش آبی به کم شدن درد استئوآتریت زانو کمک خواهد کرد.

محل درد را گرم کنید

پوشاندن محل درد مفصل میتواند کمک کند تا ناراحتی کم شود و ورم کاهش یابد و به علاوه با این کار در هنگام خواب زانو ها به هم نمیخورند. همچنین میتوانید در طول روز از یک زانو بند طبی استفاده کنید تا از زانوهایتان بیشتر محافظت شود و هنگام راه رفتن توازن زانو ها را میتواند بهبود بخشد و در نتیجه درد کمتری حس خواهید کرد.

درمان درد مفصل با انجام طب سنتی

بیشتر درمان هایی که در طب سنتی گفته شده باعث کاهش درد میشوند ولی امکان دارد برای همه ی افراد به یک میزان نباشند و یا در هر نفر درمانی که باعث بهبود درد میشود متفاوت باشد.

یکی از انواع درمان درد مفاصل در طب سنتی استفاده کردن از کپسایسین است که به همان تندیی که در فلفل موجود است میگویند. امروزه از این ماده در تولید پماد های مسکنی و کرم ها استفاده میشود که با زدن آن بر روی محل درد موجب میشود که جریان خون افزایش داشته باشد و بعد باعث بهبود درد و آسیب میشود.

طب سوزنی را امتحان کنید

تحقیقات نشان داده که طب سوزنی تا حدودی به درد آرتروز کمک میکند. در تحقیقات دیگری در سال 2013 به این نتیجه رسیدند که این درمان درد و گرفتگی را در افرادی که به فیبرومالژیا مبتلا هستند بهبود خواهد بخشید. در نتیجه اگر با این نوع درمان مخالف نیستید میتوانید برای انجام، به یک متخصص مراجعه کنید و در صورت نتیجه گیری باید به طور مرتب دفعه های بعد نیز مراجعه کنید.

 

درمان درد مفاصل، برای درد مفصل چه بخوریم؟

برای بهبود درد مفصل چه مصرف کنیم؟

مصرف مکمل هایی که غضروف سازی را تحریک می کنند و برای بهبود بیمارانی که به آرتروز مبتلا هستند مفید است. از دیگر مکملات میتوان به گلوکوزامین و کندرویتین سولفات اشاره کرد که میتوان برای بهبود درد مفاصل از آن استفاده کرد. به علاوه مصرف ماهی و مکمل های امگا 3 بخاطر خواص ضد التهابی که دارند در کم شدن التهاب مفصل ها نقش دارند و با کم شدن التهاب درد مفصل نیز کم خواهد شد.

بیشتر درد های مفصلی به ویژه در زانو که بخاطر آرتروز ایجاد میشوند به دلیل افزایش وزن است که باعث میشود فشار روی مفاصل ایجاد شوند و بخاطر همین بهترین راه برای بهبود درد مفصل کاهش وزن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =