مقالات

بهترین عسل ایران کدام است؟

بهترین عسل ایران کدام است؟

کشور ایران از نظر تولیدات عسل طبیعی جزو ۴ کشور برتر دنیا است که یکی از دلایل تنوع بالای عسل های آن به علت‌ تنوع اقلیمی بسیار بالای این کشور است. علاوه بر اینکه عسل‌ های چند گیاه در بازار وجود دارند ، تحقیقات نشان می ‌دهد که بیش از 40 نوع عسل تک گل در ایران شناخته شده اند. عسل کنار، عسل آویشن ، عسل گز و عسل گون تنها بخشی از این نوع عسل‌ ها هستند که هر کدام از نقاط مختلف ایران تولید شده است. اگر می خواهید بهترین عسل های ایران را بشناسید ، بهتر است تا آخر این مطلب کندوک همراه ما باشید .

انگبین یا همان عسل طبیعی ، شهدی بسیار غلیظ و چسبناک و بسیار شیرین است که توسط زنبورعسل ها و از شهد گل های مختلف و شیره گیاهان به دست می آید. جالب است بدانید نوع عسل بستگی به نوع گل ها و گیاهانی است که زنبور عسل از شهد آن تغذیه می کند . هر سال مقدار بسیار زیادی از عسل طبیعی اصیل ایرانی به سراسر دنیا صادر می شود . بسیاری از مردم این سوال برایشان پیش می آید که بهترین عسل ایران کدام است؟ ممکن است یکبار این سوال برای شما هم پیش آمده باشد . در واقع تمامی عسل ها می توانند از خاصیت های مختلفی برخوردار باشند و به همین دلیل تنها نکته ای که قبل از خرید عسل برای ما پیش می آید ، طبیعی و غیراصل بودن آن است . بهترین عسل ایران برای کدام منطقه است؟ چگونه می توانیم یک عسل خوب را تشخیص دهیم ؟ در ادامه مطالب به جواب این سوالات می پردازیم .

تشخیص عسل مرغوب

باید بدانید بهترین عسل طبیعی، عسلی است که زنبور آن را به تنهایی و بدون دخالت انسان ها تولید کرده باشد . زنبورداران سالانه کندوهای خود را به مناطق کوهستانی و مراتع جنگی منتقل می کنند و زنبورعسل ها بستگی به نژادی که دارند ، فعالیت خود را برای جمع آوری شهد آغاز می کنند و از انواع گل ها تغذیه خواهند کرد . یکی از تفاوت هایی که انواع عسل وجود دارد ، رنگ ، طعم و عطر خاص عسل است . به عنوان مثال عسل آویشن که به عنوان عسل تک گیاه شناخته می شود ، تنها از شهد یک گل ساخته شده و رنگ زرد و عطر مشابه آویشن دارد . زنبورها بسته به فراوانی نوع گل در یک منطقه ، عسل را تولید می کنند . آویشن گیاهی است که به صورت بوته ای رشد کرده و در مناطق کوهستانی به صورت گسترده یافت می شود . برای تولید عسل آویشن ، زنبورداران کندو ها را از مناطق کوهستانی که سرشار از گیاه آویشن است ، منتقل می کنند . زنبورها پس از بررسی منطقه و تشخیص این گیاه ، به جمع آوری شهد گل آویشن می پردازند .

بسیاری از مردم بر این باور هستند که برخی از عسل‌ها نسبت به بعضی دیگر ارجحیت دارند و به عنوان مثال دسته ای از افراد می‌ گویند، عسل کنار بهترین عسل ایرانی است و یا دسته ای بر این باورند که هیچ عسلی به کیفیت عسل آویشن نیست؛ ولی این باورها کاملا اشتباه بوده و عسل طبیعی در هر نوعی که باشد از نظر خاصیت و کیفیت با سایر عسل ها تفاوتی نداشته و هیچ نوع عسلی بر دیگری ارجعیت ندارد. بهتر است برای خرید عسل آن را مستقیما از زنبورداران با تجربه خریداری کنید .

بهترین عسل ایران برای کدام منطقه است؟

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، نوع عسل بستگی به پوشش گیاهی آن منطقه دارد و نوع عسل تولیدی با هم متفاوت هستند. اما ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که بهترین عسل در چه مناطقی تولید می شود ؟ می توان گفت عسل هایی که در یاسوج تولید می شود بسیار خوب می باشد مانند عسل گون گز و مناطق با پوشش گل های متنوع مانند سنندج دارای عسل های مرغوبی هستند . بهتر است بدانید که در بوشهر می توانید عسل اصل کنار را بیابید . اگر خواهان خرید عسل طبیعی هستید،  می توانید آن را مستقیما از زنبورداران با تجربه کندوک خریداری نمایید . در ادامه به بررسی خواص 2 نوع عسل با کیفیت ایرانی می پردازیم.

عسل آویشن کوهی

یکی از دلایلی که عسل آویشن کوهی را به بهترین عسل ایران تبدیل کرده است و شهرت خاصی در میان مردم دارد، خواص دارویی آن است . این عسل برای افرادی که سیتسم دفاعی ضعیفی دارند و با آمدن فصل زمستان و زودتر از بقیه دچار سرما خوردگی می شوند، می تواند بهترین ماده دارویی برای مصرف باشد . عسل آویشن سیستم دفاعی بدن را بسیار افزایش می دهد و مانع از ایجاد بیماری هایی همچون سرماخوردگی می شود . ساکارز این عسل ۱.۰۸ است و برای افرادی که دیابت دارند بدون هیچ نگرانی می توانند این محصول را مصرف نمایند .

عسل آویشن کوهی کرمانشاه

عسل کنار

عسل کنار یکی دیگر از بهترین عسل ایرانی است که شهد آن از شکوفه های درخت سدر جمع آوری می شود. درخت کنار در مناطق جنوبی مانند بوشهر ، فارس ، خوزستان ، هرمزگان و سیستان بلوچستان رواج دارد و به عنوان یک درخت بومی آن مناطق شناخته می شود . این عسل به شدت خون ساز است و در رشد کودکان و تقویت سیستم ایمنی بدنشان بسیار مفید می باشد . درخت کنار معمولا در اوایل پاییز شکوفه می دهد و زنبورها از آن تغذیه می کنند . زنبورداران با تجربه در فصل های پاییز کندوهای خود را به جنوب کشور منتقل می کنند و آن ها را نزدیک درختان کنار می گذارند تا زنبورعسل ها بتوانند این عسل ناب و دارویی را تولید نمایند . از شاخصه های اصلی تشخیص این عسل ، کف سطح آن است که این عسل را در بین سایر عسل های دیگر متمایز کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *