مقالات

بلایی که خوردن عسل با خربزه سر ما می آورد!

بلایی که خوردن عسل با خربزه سر ما می آورد

همه ما می دانیم مصرف همزمان برخی از مواد غذایی سبب عدم جذب مواد معدنی و ویتامین ها شده و از این رو برای فرد مشکلات گوارشی به وجود می آورد. میزان عوارض تداخل های غذایی ممکن است در هر فرد متفاوت باشد و در تمام افراد یکسان نخواهد بود . برخی علایم تداخل های غذایی، در یک نفر به شدت بروز میکند، اما ممکن است در فرد دیگری با خوردن همزمان همان مواد غذایی، دچار هیچ عارضه یا مشکلی نشود. عسل یک ماده غذایی سرشار از مواد معدنی و ویتامین های گوناگون بوده که مصرف آن با بسیاری از مواد غذایی موجب مشکلات گوارشی خواهد شد . بسیاری از افراد اعتقاد دارند که مصرف همزمان عسل و خربزه باعث مرگ می شود . مواد غذایی مانند عسل طبیعی یا عسل گون گز و خربزه و عسل با یکدیگر تداخل دارند و از نظر طب سنتی مصرف این دو ماده خوراکی با یکدیگر مضر است و سبب بروز مشکلات گوارشی خواهد شد. در این مقاله کندوک سعی داریم علت تداخل مصرف هم زمان خربزه و عسل از نظر طب سنتی را بررسی می کنیم .

در واقع مصرف بسیاری از مواد غذایی می توانند تهدیدی برای سلامتی ما باشند . عسل یک ماده با طبع گرم بوده و به همین دلیل یک ماده دیر هضم است . مصرف دو ماده غذایی دیرهضم باعث مشکلات گوارشی می شوند . بلایی که خوردن عسل با خربزه سر ما می آورد! شایعاتی مبنا بر مصرف عسل با خربزه وجود دارد که می گویند مصرف این دو ماده باعث مرگ می شود که این مسئله کاملا درست است . بسیاری از افراد به رژیم غذایی خود توجه نکرده و ممکن است به صورت اتفاقی این دو ماده را مصرف کنند و در ابتدا با درد شکم مواجه می شوند و ممکن است کارشان به بیمارستان بکشد . تداخل های غذایی در موارد بسیار زیادی، تهدیدی جدی برای سلامت فرد نیستند و زندگی او را تهدید نمی کنند؛ اما برخی علایم تداخل های غذایی، در یک نفر به شدت بروز می کند و علت بروز مشکلات در مصرف همزمان مواد غذایی به قدرت جذب ،هضم ، طبع، مزاج، توانایی های بدنی، سن، جنس و حساسیت های غذایی افراد مختلف بستگی دارد.

 

مصرف هم زمان این دو ماده خوراکی از نظر طب سنتی

افرادی که در طب سنتی مهارت بالایی دارند معتقدند اگر چند ماده غذایی با طبع سرد یا طبع گرم را به صورت یکجا مصرف کنیم، باعث بر هم خوردن تعادل طبع بدن می شود. هنگامی که طبع بدن از تعادل خارج شود، دچار مشکلات فراوان خواهد شد، بنابراین توصیه می شود در طول روز به طور متعادل خوراکی هایی با طبع سرد و گرم مصرف کنید. مصرف همزمان دو ماده خوراکی با طبع سرد، مانند شیر با گوشت مرغ و ماهی ، ماست با ترب و ماهی، سرکه با برنج، گوشت مرغ با ماست و ماهی سبب تولید بلغم و مشکلات گوارشی شدید شده و مضر می باشد و سبب پیسی خواهد شد. یکی از دو ماده غذایی که مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود ، مصرف عسل با گوشت است . گوشت یک ماده دیر هضم بوده و به همین دلیل زمانی که با عسل مصرف شود ، در معده فاسد شده و نفخ معده و عوارض گوارشی دردناک را در پی خواهد داشت.

در طب سنتی مصرف خربزه و عسل را منع می کند زیرا مصرف این دو ماده خوراکی با طبع گرم با یکدیگر سبب انسداد در مجاری بدن، ورم معده، بالا رفتن صفرا، حساسیت، آلرژی پوستی و خارش می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید ، میزان عوارض پس از خوردن عسل با خربزه در هر فرد می تواند متفاوت باشد و برای انواع فرد بستگی به طبع و وضعیت گوارش او دارد.

هنگام مصرف خربزه و عسل چه اتفاقی در بدن می افتد ؟

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم ، مصرف عسل با خربزه به هیچ وجه توصیه نمی شود ؛ اما برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که پس از خوردن خربزه با عسل چه اتفاقی در بدن رخ می دهد ؟ باید بدانید پس از خوردن عسل و خربزه و مخلوط شدن آنها در معده ،  ترکیب های موجود در این دو ماده خوراکی با یکدیگر در بدن واکنش نشان می دهند و سبب به وجود آمدن یک ماده سفت و سخت می شوند و در نتیجه هضم این ماده سفت حاصل از این دو ترکیب ، برای دستگاه گوارش سخت خواهد بود ، بنابراین مصرف عسل با خربزه با هم ، ماده دیر هضم و بد هضمی را ایجاد می کنند که فرد را دچار درد معده و دل دردهای شدیدی می کند. دل درد ها اغلب سبب مرگ نمی شوند، اما بسیار طاقت فرسا هستند و در برخی از افراد انقباضات قولنجی شدید را متحمل می شود. اگر به صورت اتفاقی خربزه را با عسل مصرف نمودید ، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از عوارض های ناشی از آن در امان بمانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =