مقالات

بهترین نژاد زنبور عسل کدام است ؟

بهترین نژاد زنبور عسل کدام است ؟

همه ما می دانیم که حشرات دارای نژادهای مختلفی هستند و مهم ترین ویژگی های زنبور عسل، تفاوت نژادی این نوع حشره بالدار است. شاید برایتان جالب باشد اما تاکنون هیچگونه حشره ای به اندازه نژاد زنبورعسل مورد بررسی محققان و دانشمندان قرار نگرفته است و تحقیقات گسترده در مورد نژاد این حشره وجود دارد . تحقیقات انجام شده در مورد نژاد زنبور عسل به زنبورداران کمک می کند تا رشد و پرورش گونه های مختلف زنبور را با روش های مدرن و پیشرفته انجام دهند . ده ها نوع نژاد زنبور عسل تا به امروز شناسایی شده اند که هر کدام شرایط خاص خود را دارند و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند . در این مطلب کندوک متوجه خواهید شد که بهترین نژاد زنبور عسل کدام است .

زنبورداران با توجه به شرایط جوی ، منطقه قرار گیری کندوها ، پارامترهای مختلف و نوع محصولی که می خواهند تولید کنند ، انتخاب می کند که از چه کندوهایی و از چه نژاد زنبورعسلی استفاده کنند . نژاد زنبور عسل به نژاد ملکه بستگی دارد و به همین دلیل خرید زنبور ملکه با یک نژاد خاص از مهم ترین و اصلی ترین اقداماتی است که باید برای شکل گیری یک کلونی با زنبور هایی از نژاد خاص انجام شود . مهم ترین و اصلی ترین نژاد زنبور عسل که برای زنبورداری و پرورش زنبور مورد استفاده قرار می گیرد، زنبور عسل ایرانی و اروپایی است. بهترین نژاد زنبور عسل کدام است ؟ زنبورعسل ایرانی خود به 5 نژاد معروف تقسیم می شود. هر کدام از این نژادها مربوط به منطقه های مختلف هستند و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دیگر می توان آن ها را به راحتی پیدا کرد.

5 نژاد معروف زنبور عسل را بشناسید!

زنبورعسل ایرانی یکی از 5 نژاد معروف زنبور عسل های معمولی و ساده هستند که علاوه بر در ایران و در کشورهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین محصولات اصیل زنبورعسل نژاد ایرانی ، عصاره بره موم است . یکی از ویژگی های بد زنبورعسل نژاد ایرانی که باعث می شود زنبورداران در کشور های دیگر از آنها استفاده نکنند ، علاقه زیاد زنبورها به درست کردن کندو های کوچک و غارتگری است و همین دلیل مهم باعث می شود تا زنبورداران حتی در ایران به سراغ این نوع نژاد زنبور نروند. در واقع 5 نژاد زنبور عسل معمولی عبارتند از:

  • زنبورعسل ایرانی
  • زنبورعسل سیاه
  • زنبور طلایی
  • زنبورعسل قفقازی
  • زنبور کارنیولان

عسل بره موم

بهترین نژاد زنبور عسل کدام است؟

زنبورداران در انتخاب نژاد زنبور عسل همیشه دچار سردرگمی می شوند و انتخاب بهترین نژاد زنبور کار چندان راحت و ساده ای به نظر نمی رسد. هر کدام از نژادهای مختلف زنبور، ویژگی های مثبت و حتی منفی دارند که باید به صورت جداگانه مورد توجه قرار گیرند . جالب است بدانید زنبورداران در سراسر جهان به زنبورعسل سیاه یا همان زنبور عسل اروپایی علاقه خاصی نشان می دهد و زنبور عسل سیاه که به زنبورعسل آلمانی و اروپایی مشهور است ، یکی از بهترین نژادهای زنبور عسل به حساب می آیند و این نوع نژاد در سراسر اروپا مورد استقبال زنبورداران قرار می گیرد . زنبور سیاه از شرایط ویژه و ویژگی های مثبتی برخوردار است و می تواند زنبوردار را برای استفاده از آن ها برای رشد و پرورش کندو ترغیب کند.

یکی دیگر از نژادهای معروف می توان به زنبور عسل کارنیولان اشاره کرد که یکی از زنبورهای مشهور و محبوب در آمریکا شناخته می شود . طی دهه های اخیر زنبور سیاه کمتر مورد توجه قرار گرفته و زنبور عسل ایتالیایی یا همان زنبور زرد جایگزین این نوع زنبور در قاره آمریکا شده است. در حال حاضر زنبور سیاه که در اروپا بسیار مشهور است، در آمریکا جایگاه بالایی ندارد و به همین علت است که محصولاتی همچون عسل، بره موم و ژل رویال تولید شده توسط زنبورعسل زرد در قاره اروپا با فراورده های زنبور سیاه در قاره آمریکا متفاوت است.

تفاوت نژادهای زنبور عسل در چیست؟

تفاوت نژادهای زنبور عسل توجه بسیاری از کاربران را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است و شاید برای شما هم سوال باشد که بهترین نژاد زنبورعسل کدام است ؟ و تفاوت نژادهای زنبور عسل در چیست؟ در کشورهای مختلف از یک یا چند نوع نژاد زنبور استفاده می شود . آیا تفاوت در نژاد زنبورعسل آنقدر مهم است که نوعی نژاد های مختلف در قاره های متفاوت مورد توجه قرار گیرد؟ در واقع باید بگویم این موضوع کاملا درست است . تفاوت ها و شاخص هایی که نژاد زنبور را مشخص می کند در رنگ ، ظاهر و اندازه زنبور است . طول پاها ، جسه ، طول بال ها، رنگ تارهای مو و نوع چشم ها و بسیاری از موارد دیگر در تعیین نژادهای زنبور عسل مهم است.

تفاوت های ظاهری نمی تواند برای زنبوردار معیار خوبی باشد و تنها ویژگی که مهم است، ویژگی های رفتاری، نوع کیفیت محصولات تولیدی و سازگاری زنبورها با آب و هوای یک منطقه است که تفاوت اصلی نژادهای زنبور عسل را تشکیل می دهد. ممکن است یک نژاد از زنبور اروپایی، توانایی تحمل آب و هوای ایران را نداشته باشد و نوعی دیگر سازگاری کامل با این آب و هوا را از خود نشان دهند. یکی از ویژگی های متفاوت زنبورعسل زرد ایتالیایی این است که بسیار کم نیش می زند و به تولید بچه علاقه ندارد. زنبور ایتالیایی در بچه دادن با زنبور عسل نژاد ایرانی متفاوت است و با این حال همین زنبور ایتالیایی به جمع آوری بره موم علاقه نشان نمی دهد، در نتیجه اگر یک زنبوردار بخواهد عصاره بره موم تولید کند، نمی تواند روی زنبور عسل زرد ایتالیایی حساب باز کند و نژاد زنبور عسل ایرانی برای جمع آوری بره موم قابل قبول تر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =