مقالات

حقایقی در مورد کندو عسل !

حقایقی در مورد کندو عسل

قرن‌های زیادی است که زنبورداران ، زنبورهای عسل را در سراسر جهان پرورش می‌دهند و ما را از خواص محصولات تولیدی زنبورعسل بهره‌ مند می کنند. میزان تولیدی محصولات کشاورزان و ادامه حیات طبیعت به زنبورها بستگی دارد و با جابه جایی گرده گل به گرده افشانی گسترده درختان و محصولات کمک می کنند . عسل اولین محصول زنبورعسل است و امروزه خواص آن زبان زد همه مردم دنیا است . در این مقاله کندوک سعی داریم به حقایقی در مورد کندو عسل بپردازیم و شما را با زندگی اجتماعی این حشرات بالدار آشنا کنیم .

در واقع زنبورها به زندگی اجتماعی که دارند ، شهرت پیدا کرده اند . زنبورها زندگی خود را در کندو هایی آغاز می کنند که خودشان آنها را می سازند . امروزه کندوهایی برای ادامه زندگی این حشرات تولید شده است که زندگی پرجمعیتی را در کنار هم خواهند داشت . زنبورها با وجود داشتن جسه بسیار کوچک ، حداکثر 20 تا 30 کیلومتر در ساعت بال می زنند، اما با این وجود سریع ‌ترین حشرات بالدار دنیا نیستند . این نوع حشرات برای پیدا کردن شهد گل های مختلف مایل ها پرواز می کنند و از گلی به گل دیگر می روند و از شهد آن تغذیه خواهند کرد و برای سفرهای کوتاه آفریده شده اند . تنها هدف پرواز آنها جمع آوری شهد بوده و پس از پر شدن عسل دان به کندو باز می گردند . عصاره بره موم یکی از محصولات مهم و پرخاصیت زنبورعسل است که برای تولید شان ها و ترمیم ترک های ایجاد شده از آن استفاده می کند . این حشرات بالدار برای تولید شان ها از آنزیم های طبیعی خود استفاده می کنند و با تولید موم به ساخت شان های 6 ضلعی می پردازند . در ادامه مقاله به مهمترین حقایقی در مورد کندو عسل می پردازیم .

عسل بره موم

در کندو چند گونه زنبور زندگی می کنند ؟

قبل از اینکه بخواهیم به حقایقی در مورد کندو عسل بپردازیم بهتر است در ابتدا بدانیم که در کندوها چندگونه زنبور زندگی می کنند و وظیفه اصلی تولید عسل و جمع آوری گرده گل به عهده کدام زنبور است . در واقع در کندو ها 3 نوع گونه زنبور زندگی می کنند که شامل: ملکه ، زنبور نر و زنبور ماده کارگر می شود . زنبور ملکه تنها وظیفه ای که به عهده دارد ، تخم گذاری است که با جفت گیری با زنبورهای نر این چرخه ادامه خواهد یافت . متاسفانه زنبورهای نر پس از جفت گیری می میرند و تنها زنبور کارگر ماده برای ادامه فعالیت کندو و تولید شان ها باقی می ماند .

زنبورهای ماده به دو دسته تقسیم می شوند و تمامی وظایف تولید عسل ، عصاره بره موم و جمع آوری گرده گل را به عهده دارند . برای تداوم فعالیت کندو زنبورها به دو دسته تقسیم می شوند و تنها زنبورهای جوان ماده برای جمع آوری شهد به بیرون از کندو پرواز می کنند . زنبورها قبل از اینکه بخواهند به جمع آوری شهد بپردازند ، شان های 6 ضلعی را می سازند . شان های بی نقص و زیبا توجه هر فیزیکدان و ریاضی دانی را به خود جذب کرده است . این حشرات بالدار بدون اینکه هیچگونه آموزشی دیده باشند ، شان های مومی به صورت 6 ضلعی بی نقص می سازند و زمینه را برای جمع آوری شهد و تولید عسل  فراهم می کنند . شان ها محلی برای ذخیره عسل خام هستند و این سازه هنری چندین ماه طول می کشد تا فراهم شود .

نگهداری عسل در شان ها

شان ها از عصاره بره موم یا همان موم خام ساخته می شوند . زنبورها بی وقفه تلاش می کنند تا بتوانند شان ها را هر چه سریعتر برای تولید و نگهداری عسل آماده کنند . عسل ماده ای بسیار غلیظ بوده و دارای درصد بسیار کمی آب است و به همین دلیل باعث ذوب شدن شان های مومی نمی شود . همچنین این شان ها از عسل در برابر میکروب ها و آلودگی های محیطی محافظت می کنند . زنبورها تمیزترین حشرات روی زمین هستند و عسل هایی غلیظ و بدون ناخالصی تولید می کنند . حقایقی در مورد کندو عسل وجود دارد که توجه بسیاری از دانشمندان و محققان را به خود جذب کرده است .

زنبورها برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل شان ها ، تله هایی را در ورودی کندو می سازند و برای ساخت این تله های هوشمندانه از عصاره بره موم کمک می گیرند . این حشره بالدار مایل ها پرواز می کند و شهد های جمع آوری شده را به داخل کندو حمل می کند و در شان های 6 ضلعی می ریزند . در اتمام کار و پس از پر شدن استوانه ها ، زنبورها یک لایه موم نازک می سازند و با آن درب استوانه ها را می بندند . زنبورها برای جلوگیری از آلودگی ها درب استوانه ها را می بندند و از ورود حشرات و باکتری ها به داخل عسل جلوگیری می کنند . خرید گرده گل یکی از محصولات پرخاصیت است که این حشرات زمانی که در حال جمع آوری شهد هستند مقدار بسیار زیادی از این گرده ها به پاهایشان می چسبد و با خود به کندو حمل می کنند . ماندگاری شان ها بسیار بالا است و از عسل برای تغذیه زمستانی زنبورها محافظت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پنج =