مقالات

انزال معکوس چیست؟

انزال معکوس چیست؟

درمیان مردان انزال و ادرار هر دوی آنها از مجرای ادرار عبور می‌کنند. یک اسفنکتر و یا یک عضله در نزدیکی گردن مثانه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند که تا زمانی که برای ادرار آماده می‌شوید ادرار را نگه دارد.

در طول مدت ارگاسم همان ماهیچه منقبض می‌شود برای اینکه انزال وارد مثانه نشود. و همچنین به آن اجازه می‌دهد تا به وسیله مجرای ادرار جریان یابد و از نوک آلت تناسلی شما خارج شود.

در رتروگراد و یا همان انزال معکوس توانایی این را ندارد که منقبض شود زیر آرام می‌ماند انزال به مثانه شما ختم می‌شود. و در نتیجه چیزی به نام ارگاسم خشک به وجود می‌آید. با وجود به انزال نرسیدن احساس ارگاسم و رضایت جنسی طبیعی است اکثراً هیچ تاثیری بر روی لذت جنسی نمی‌گذارد.

این عارضه یک بیماری یا تهدید جدی برای سلامتی بدنه شما نیست ولی باید به آن توجه کنید و دنبال راهی برای درمان آن باشید. در ادامه این کندوک مطلب با ما همراه باشید تا در مورد انزال معکوس توضیحات لازم را برای شما بدهیم.

علائم انزال معکوس

یکی از علائم انزال معکوس این است که در هنگام به ارگاسم رسیدن مایع منی خیلی کم است و یا اصلاً وجود ندارد، این موضوع به خاطر این است که منی به جای اینکه به مجرای ادرار شما راه پیدا کند به مثانه شما وارد می‌شود. و از آنجا که مایع منی همراه با ادرار شما مخلوط می‌شود امکان دارد که بعد از رابطه جنسی متوجه این شوید که ادرار شما کمی کدر به نظر می‌رسد. یکی دیگر از علائم انزال معکوس این است که شما در تلاش برای بچه‌دار شدن موفق نشده‌اید و این مورد به عنوان یکی از موارد ناباروری در مردان شناخته می‌شود.

انزال معکوس چه تاثیری بر روی باروری دارد؟

انزال معکوس باعث مختل شدن قدرت باروری در بین مردان می‌شود ولی علت اصلی ناباروری نیست. و این عارضه فقط حدود ۰.۳ تا ۲ درصد از مشکلات ناباروری را به وجود می‌آورد.

در حقیقت انزل معکوس به معنای این نیست که اسپرم شما قابلیت دوام را ندارد در حقیقت این نوع ناباروری به خاطر این اتفاق می‌افتد که اسپرم شما به شریک جنسیتان نمی‌رسد.

انزال معکوس چیست؟

علت به وجود آمدن انزال معکوس

هرچند که ممکن است بعضی دیگر از مشکلات مربوط به انزال دلایل روانی داشته باشند، اما در کل انزال معکوس نتیجه داشتن یک مشکل فیزیکی است. این عارضه می‌تواند به خاطر هر چیزی باشد که بر روی رفلاکس عضله در دهانه مثانه تاثیر گذار است.

انزال معکوس عارضه‌ای جانبی بالقوه بعضی از داروها مانند داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات افسردگی و یا فشار خون بالا تجویز می‌شوند. به علاوه امکان دارد که به خاطر آسیب عصبی ناشی از بعضی شرایط خاص باشد، شرایطی مانند:

 • دیابت
 • اسکلروز چندگانه
 • آسیب نخاعی
 • بیماری پارکینسون

جراحی سرطان پروستات می‌تواند باعث آسیب رسیدن به اعصابی که بر پروستات، وزیکول های منی و همچنین مثانه تاثیر می‌گذارد شود. نای دیگر از جراحی پروستات به نام برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری منجر به آسیب رسیدن به دریچه مثانه می‌شود. مهمترین و اصلی‌ترین دلیلی که باعث انزال معکوس می‌شود جراحی پروستات و جراحی مثانه است.

عوامل خطر

عاملی که در ادامه آنها را ذکر می‌کنیم امکان دارد که شما را در معرض خطر مبتلا شدن به انزال معکوس قرار دهد:

 • بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات افسردگی و یا فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • جراحی که شامل مثانه و یا پروستات شما می‌شود.
 • دیابت.
 • اسکلروز چندگانه.
 • بیماری پارکینسون.
 • آسیب نخاعی.

تشخیص انزال معکوس

اگر به صورت مداوم ارگاسم خشک را تجربه می‌کنید بهتر است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. هرچند که انزال معکوس برای سلامتی ضرر آنچنانی ندارد ولی ممکن است که این عارضه دلایل دیگری داشته باشد، امکان دارد که یک بیماری زمینه‌ای داشته باشید که باید مورد توجه قرار گیرد.

در صورت مراجعه کردن به پزشک، امکان دارد که پزشک شما یک معاینه فیزیکی برای بررسی ناهنجاری‌های آشکار انجام دهد، و برای فهمیدن بیشتر وضعیت شما علائم و نشانه‌هایی مانند عدم انزال در هنگام ارگاسم، ناباروری و همچنین ادرار کدر بعد از ارگاسم را مورد بررسی قرار دهد.

بله شما باید مواردی را با پزشکتان در میان بگذارید که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

 • چند بار و چه مدتی ارگاسم خشک داشته‌اید.
 • هر علامتی که تاکنون متوجه آن شده‌اید.
 • در مورد هرگونه بیماری مزمن و یا صدمات قبلی حرف بزنید.
 • در مورد هر دارویی که آنها را مصرف می‌کنید.
 • اگر برای سرطان درمان شده‌اید و اینکه درمان آنها چه بوده‌اند.

آزمایش ادرار راهی بسیار عالی برای فهمیدن این است که آیا کمبود انزال به خاطر انزال معکوس است و یا نه. امکان دارد که آنها قبل از گرفتن نمونه ادرار از شما، از شما درخواست کنند که خود ارضایی کنید. اگر ادرارتان مقدار زیادی اسپرم همراه خودش داشته باشد نتیجه می‌گیرند که انزال شما معکوس است.

اگر ادرار پس از به ارگاسم رسیدنتان با خودش مایع منی نداشته باشد امکان دارد که مشکل تولید مایع منی و یا مشکل دیگری داشته باشید. همچنین امکان دارد که لازم شود برای آزمایشات دیگر به متخصص ناباروری و یک پزشک دیگر مراجعه کنید.

انزال معکوس چیست؟

درمان انزال معکوس

انزال معکوس احتیاجی به درمان ندارد و در کل بر روی لذت جنسی و همچنین بر روی سلامت شما هیچ اختلالی به وجود نمی‌آورد ولی راه حل‌هایی نیز در دسترس است که شما می‌توانید با انجام دادن آنها این عارضه را درمان کنید.

زمانی که این اختلال به خاطر مصرف دارو باشد باید بعد از قطع کردن این داروها این عارضه نیز برطرف شود اما دقت داشته باشید که تا زمانی که با پزشکان مشورت نکرده‌اید نباید مصرف این داروها را متوقف کنید، شاید مجبور به این باشید که این داروها را کنار بگذارید تا ببینید به عارضه شما کمکی می‌کند و یا نه ولی باید این کار را با خیال راحت و مطمئن انجام دهید.

قبل از اینکه پزشک داروی جدیدی را برای شما تجویز کند اول سلامت کلی شما از جمله سایر شرایطی که امکان دارد داشته باشید را در نظر می‌گیرد. به یاد داشته باشید که بعضی از داروها ممکن است به منقبض نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک کند.

عوارض انزال عقب گرد

انزال معکوس در واقع باعث به وجود آمدن هیچ دردی نمی‌شود و یا عارضه‌ای را با خودش در پی ندارد و همچنین باعث نداشتن نعوظ و یا ارگاسم نمی‌شود. اما ممکن است که کمبود انزال باعث حس ناراحتی شما شود بر روی لذت جنسی شما نیز اختلالاتی به وجود آورد.

عارضه اصلی که انزال معکوس می‌تواند به وجود آورد ناباروری است و این اتفاق تنها زمانی مشکل ساز می‌شود که بخواهید بچه‌دار شوید.

در این مطلب کندوک با نقش انزال معکوس و عوامل آن آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های کندوک همچون مطلب علت خستگی بدن کمبود کدام ویتامین است؟ دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ مراجعه نمایید.

چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟

اگر بدون به انزال رسیدن به ارگاسم رسیدید بهتر است که آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا علت آن را بررسی کنید.

در کل این عارضه هیچ خطر جدی را برای سلامتی بدن شما به وجود نمی‌آورد و همچنین بر روی لذت جنسی شما نیز هیچ تاثیری نمی‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =