مقالات

کمبود کدام ویتامین در بدن باعث خستگی می شود ؟

کمبود کدام ویتامین در بدن باعث خستگی می شود ؟

آیا همیشه احساس خستگی در بدن دارید؟ آیا دقت کرده اید که چگونه خستگی زندگی شما را دچار اختلال می کند و باعث می شود احساس ضعف کنید؟ آیا دقت کرده اید که خستگی انرژی شما به فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی شما را کاهش می دهد؟ خستگی ممتد در طول شب و روز می تواند باعث شود که شخص کارهای روزمره خود را به سختی انجام دهد. این ها می تواند دلایل احتمالی در ورای خستگی در هر شخص باشد.

خستگی می تواند تا جایی افزایش پیدا کند که فرد کاملاً ناتوان شود. مانند سندرم خستگی شدید، به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از هر گونه اقدامی ابتدا علت خستگی مشخص شود سپس نسبت به رفع مشکل اقدامی انجام داد. خستگی امکان دارد با بسیاری از شرایط مختلف سلامتی همراه باشد. به همین علت تعیین دقیق آن در بسیاری از موارد بسیار سخت است.

البته شما خستگی را به عنوان علامتی می بینید که در کم خونی، سرماخوردگی و آنفولانزا، هرگونه عفونت که در ارگان های اصلی مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی و بیماری کبد چرب رخ می دهد. خستگی همچنین زمانی پیدا می شود که افراد وزن خود را کاهش می دهند، خسته می شوند و استرس عاطفی زیادی را تجربه می کنند.

عدم فعالیت می تواند علت اصلی کم انرژی بودن باشد، اما بسیاری از افراد می گویند آنها بیش از حد برای انجام ورزش خسته و کم انرژی هستند. در اصل در یک مطالعه اخیر، این شایع ترین علتی بود که افراد میانسال و مسن برای ورزش نکردن اعلام کردند. یک توضیح می تواند سندرم خستگی حاد باشد که با خستگی زیاد و غیرقابل توضیح به صورت روزانه مشخص می شود.

تحقیقات حاکی از این است که افراد دچار به این سندرم قدرت و تحمل پایینی دارند که توانایی ورزش کردن این دسته را نیز محدود می کند. با این حال، طی یک بررسی از مطالعات روی بیش از 1500 نفر نشان داد ورزش خستگی در افراد مبتلا به سندرم خستگی شدید را کاهش می دهد. همچنین پژوهش ها نشان داده است ورزش می تواند در افراد سالم و افرادی که بیماری های دیگری مانند سرطان دارند باعث کاهش خستگی و بی حالی آن ها شوند.

برای تقویت سطح انرژی خود عادت های کم تحرک را با رفتارهای فعال جایگزین کنید. برای مثال، به جای نشستن سعی کنید روی پاهایان بایستید، به جای استفاده از آسانسور از پله ها استفاده کنید و به جای رانندگی در مسافت های کوتاه سعی کنید راه بروید.

یکی از دلیل های مهم وجود خستگی در بدن از کمبود انواع ویتامین ها در بدن نشئت می گیرد. ویتامین ها نقش بسیار مهمی در پایداری سلامت ما دارند و می توانند نقش بسیار مهمی را در پایداری روزمرگی و طول زندگی ما ایفا کنند. تعدادی از ویتامین هایی که در صورت کاهش یا نبود آنها دچار ضعف می شوید را در این مطلب برای شما بازگو می کنیم تا با این موارد آشنایی بیشتری داشته باشید.

ویتامین هایی که کمبود آن ها منجر به خستگی مداوم می شود؟

ویتامین بی 12

این ویتامین مهم برای تولید و تکثیر سلول های قرمز خون و دی ان ای بسیار ضروری هستند و همچنین برای بهبود عملکرد سیستم عصبی نقش بسیار ضروری را ایفا می کنند هنگامی که بدن به اندازه کافی این نوع ویتامین را دریافت نمی کند احساس خستگی در بدن شروع می شود و در سیستم عصبی ضعف پیدا می شود.

کمبود این نوع ویتامین علائم مخصوص به خود را دارد که شامل خستگی بیش از حد، سرگیجه، مشکلات گوارشی و مشکلات تمرکزی است. این نوع ویتامین برای خون رسانی و اکسیژن خون بسیار مهم هستند و ما با این ویتامین در حالت کلی بدنی سالم تر و سرحال تر داریم .این نوع ویتامین در گوشت قرمز، تخم مرغ و ماهی پیدا می شود و می توانید برای جبران این ویتامین از این ماده های غذایی بهره ببرید.

کمبود کدام ویتامین در بدن باعث خستگی می شود ؟

ویتامین دی

این ویتامین به اسم ویتامین آفتاب نیز شناخته می شود که برای عملکرد بهتر بدن وجود آن بسیار ضروری است  این ویتامین برای سلامت استخوان و دندان ها مهم است. زیرا در جذب کلسیم خارجی که از رژیم غذایی گرفته می شود تاثیر دارد و سیستم ایمنی بدن را بهینه کرده و علمکرد سالم بدن را بالا می برد. کمبود ویتامین دی در بدن ممکن است باعث بروز خستگی شود زیرا با بسیاری از ارگان های اصلی در ارتباط است. این نوع ویتامین از منابع مختلفی می توان به بدن انتقال داد که تعدادی از آن ها مانند : ماهی قزل آلا ، روغن جگر مرغ ،زرده تخم مرغ و قارچ اشاره کرد.

کمبود کدام ویتامین در بدن باعث خستگی می شود ؟

ویتامین سی

ویتامین سی از شناخته شده ترین ویتامین ها است و بسیاری از مردم این ویتامین را با قرص های جوشان یا وجود آن در پرتقال به یاد می آورند. این نوع ویتامکین بسیار مهم است که در بدن وجود داشته باشد زیرا برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کارساز است و از نشانه های مهم کمبود این نوع ویتامین در بدن خستگی مداوم است. این نوع ویتامین در جذب آهن برای بدن نقش مهمی را مهیا می کند و برای عملکرد بهتر سلول های بدن بسیار حیاتی است. این نوع ویتامین به وفور در میوه هایی مانند کیوی، پرتقال، لیمو ترش و اناناس یافت می شود.

همانطور که در بالا اشاره شد ویتامین ها یکی از دلایل کمبود انرژی و بی حالی هستند و کل این ویتامین ها نقش بسیار مهمی را برای بدن ایفا می کنند. اما آیا میدانیستید یک ماده ارزشمند وجود داردکه تمامی ویتامین های اشاره شده را در خود دارد و به تنهایی میتواند بخش بزرگی از ویتامین های بدن ما را تامین کند ؟ نام این ماده غذایی ارزشمند عسل است.

عسل حاوی مواد مغذی با ارزشی است که می تواند آن را علاوه بر سلامتی به ماده ای مفید و موثر در رژیم غذایی تبدیل شود. تغذیه و ترکیب شیمیایی دقیق عسل خام بین محیط های مختلف متفاوت است و تا حدودی به تنوع گل هایی بستگی دارد که زنبورها شهد مورد نیاز خود را از آن ها گرد آوری می کند. صرف نظر از این عوامل، عسل به طور کلی حاوی ترکیباتی سالم مانند آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه و ویتامین ها است .

اهمیت چشمگیر ویتامین ها بر هیچ شخصی پوشیده نیست. همه می دانیم که وجود مقادیر خیلی کم از ویتامین نه تنها برای مصونیت بدن در برابر ناخوشی ها گوناگون (حاصل از کمبود ویتامین) بلکه برای افزایش پایدار بودنش در برابر عفونت ها و شرایط بد زندگی کافی است. اگر شخصی مجبور باشد فقط عسل مصرف نماید، ویتامین‌ های مورد نیاز روزانه او تامین نخواهد شد. اما خوشبختانه هیچ فردی در این موقعیت قرار نمی‌گیرد و با مصرف عسل در یک رژیم غذایی مناسب، ویتامین‌ های آن نه از لحاظ کمیت، بلکه از لحاظ نحوه تکمیل یکدیگر و افزایش اثرات هم، دارای اهمیت هستند. در صورتی که تمایل به خرید عسل طبیعی دارید می توانید به صفحه آن یا اینکه روی این کلمه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 2 =