مقالات

فواید عسل برای عفونت بدن چیست ؟

فواید عسل برای عفونت بدن چیست ؟

عسل یکی از بهترین و مفیدترین مواد غذایی طبیعی برای انواع مصارف انسان ها است که گاهی برای درمان بیماری ها و یا برای خوراکی های روزانه کاربرد دارد. اما این موارد ذکر شده فقط به کاربردهای کلی این ماده اشاره شده اما در این مطلب عسل و انواع عسل را به طور کامل برای شما تشریح می کنیم و سپس به چندی از کاربردهای عسل اشاره می کنیم. پس در ادامه این مطلب کندوک را همراهی کنید.

انواع عسل

عسل ‌ها در حالت کلی به چند دسته عسل طبیعی، عسل تغذیه ‌ای و عسل بی کیفیت یا تقلبی بخش بندی می شوند. عسل طبیعی و عسل تغذیه ‌ای به دست زنبورعسل ساخته می ‌شوند اما عسل بی کیفیت تولید شده توسط انسان است و از ترکیب گلوکز صنعتی یا ترکیب کردن شکر و آب به دست می ‌آید که نه تنها فوایدی ندارد بلکه بسیار مضر هستند .

چه تفاوت هایی میان عسل طبیعی و عسل تغذیه ای وجود دارد ؟

عسل طبیعی به نوعی از عسل ها گفته می شود که زنبورها برای ساخت آن از شهد و شیره گل‌ ها و گیاهان مختلفی بهره می برند. اما در ساخت عسل تغذیه ‌ای، زنبوردار برای ساخت مقدار بیشتری از عسل، محلول ترکیبی از شکر و آب را در داخل و یا کنار کندو مربوطه می ‌گذارد. پس زنبورها به جای این که راه های طولانی را برای یافتن غذا و مصرف شهد گل ‌ها طی کنند از شربت تولید شده توسط انسان که به راحتی برایشان گذاشته شده است تغذیه می ‌کنند. به عسلی که بدین صورت ساخته می شود، عسل های تغذیه‌ ای گفته می ‌شود و لازم به ذکر است که بیشتر عسل هایی که در بازار خرید و فروش می شوند از دسته عسل های تغذیه ای هستند.

به چه دلایلی عسل های طبیعی از عسل های تغذیه ای گران قیمت تر هستند ؟

همانطور که در سطر بالا به طور کامل توضیح دادیم در ساخت و تهیه عسل طبیعی زنبورها به تنهایی از شهد گل ها تغذیه می کنند و از مواد ترکیبی و ساخته شده توسط زنبورداران مصرف نمی کنند. به همین علت میزان عسلی که ساخته می شوند کمتر از بقیه موارد است. اما تعدادی از زنبورداران میل به تولید بیشتر عسل و افزایش درآمد را دارند و از ترکیب شکر به همراه آب در کنار کندو استفاده می کنند تا زنبورها از محلول تغذیه کنند. تحت چنین شرایطی عسلی که زنبورها می سازند ۳ الی ۴ برابر بالاتر از میزان عادی و معمول است. به همین علت عسل تغذیه‌ ای که در مقادیر بالاتری تولید می شود بسیار ارزان‌ قیمت تر از عسل طبیعی است. اما باید به این نکته توجه کنید که این عسل مانند عسل های طبیعی مفید نیستند و میزان بازدهی کمتری برای ما دارند. اگر تمایل به خرید عسل طبیعی دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید یا اینکه به صفحه آن مراجعه نماید.

عسل های طبیعی بسیار پر کاربردتر از بقیه دسته ها هستند و این نکته به این علت است که کاملا طبیعی است و همه خواص لازمه را در خود دارد و می تواند بازخورد بسیار عالی برای بدن ما داشته باشد. این نوع بازدهی ها در موارد پزشکی بسیار زیاد هستند که یکی از آن ها درمان عفونت است و در ادامه این نکته را به طور کامل برایتان بازگو می کنیم .

فواید عسل برای عفونت بدن چیست ؟

عسل برای عفونت گلو

عسل به عنوان یکی از ماده های بسیار مغذی با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد التهاب ناحیه گلو و ضد میکروبی در کلیه قسمت های بدن است. اگر چه در تعدادی از موارد و تحقیقات انجام شده، بدن واکنش آلرژیک به عسل های بی کیفیت نشان داده است اما در حالت عادی می توان گفت عسل های طبیعی برای رفع عفونت های بدن، التهاب های گلو و عفونت های قارچی بسیار تاثیرگذار عمل می کند.

بهتر است به این نکته توجه کنید عسل های طبیعی که در کندوها یافت می شوند بسیار پر بازده تر بوده و میزان ارزش غذایی بیشتری نسبت به عسل‌ هایی دارند که در فروشگاه های غیر معتبر به فروش می رسند. برای کم کردن گلودرد و یا کاهش این نوع عفونت می توانید از عسل رقیق شده به همراه آب لیمو طبیعی و آب نسبتا ولرم استفاده کنید.

درمان کردن و رفع عفونت های ناشی از سوختگی

با مالیدن عسل بر قسمت هایی از بدن که دچار انواع سوختگی شده باشد و حتی سوختگی هایی که به تازگی بدن دچار آن شده باشد می توانید از تکثیر عفونت بر روی این سطح از بدن پیشگیری کنید و تا حد زیادی آن را درمان و ترمیم کنید. در زمانی که میزان سوختگی شما کم باشد می توانید از مقداری آب نسبتا ولرم استفاده کنید و بر روی قسمت سوخته شده بریزید تا دما در آن منطقه از بدن کاهش پیدا کرده و پس از آن مقداری از عسل طبیعی را بر روی محل سوختگی قرار داده، سپس به آرامی ماساژ دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که عسل طبیعی برای رفع عفونت بدن به ویژه زخم های ایجاد شده می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد و این بدین علت است که یکی از ویژگی های مهم عسل های طبیعی، ضد عفونتی بودن آن ماده است. به همین علت برای کاهش عفونت موجود در بدن و از بین بردن آن تا حد زیادی تاثیرگذار است .

عسل برای درمان و کاهش عفونت لثه

عفونت لثه شامل عوارض های بعد از التهاب لثه می باشد که عدم رسیدگی های مورد نیاز ممکن است استخوان های فک و لثه را دچار آسیب های جدی کند. عفونت لثه از آن دسته عارضه هایی است که امکان دارد دارای درد شدیدی باشد. در حالت کلی متخصصان دندان پزشکی عفونت های مربوز به لثه را به سه دسته بندی خفیف، متوسط و پیشرفته تفگیگ می کنند. از نشانه های عفونت لثه می ‌توان به مترم و قرمز رنگ شدن لثه، خونریزی در ناحیه لثه در زمان مسواک زدن، درد شدید لثه، بوی بد دهان اشاره نمود. همچنین در تعدادی از موارد عفونت لثه پلو را هم درگیر به خود کرده و باعث درد در آن قسمت می شود .

عسل برای درمان و کاهش عفونت لثه

جوش های عفونی

فواید منحصربه فردی که عسل طبیعی دارد این مورد است که می تواند کلیه التهاب و عفونت های قسمت زیر پوست را روند کاهشی دهد. با بکاربردن عسل طبیعی می توانید میزان باکتری که روی پوست وجود دارند به مقدار لازم کم کنید تا به اندازه اصلی خود برسند و پوست شما زیبایی و لطافت اصلی خود بازگردد. عسل از ماده های طبیعی است که می تواند منافذ پوست را چربی زدایی کرده و پوست را از چربی اضافی پاک کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =