مقالات

خاص ترین عسل های ایران !

خاص ترین عسل های ایران !

عسل نوعی شهد که بسیار غلیظ، شیرین و چسبنده است که به وسیله زنبورهای عسل و از شهد انواع مختلف گیاهان و گل های میوه ها جمع آوری می شود . عسل های زیادی در سراسر وجود دارد و هر کدام دارای طبع ، طعم و خواص منحصر به فردی است که بسته به نوع گیاه و گلی که زنبور در دسترس دارد و از آن تغذیه می کند دسته بندی می شوند و بسیاری از آن ها فقط مخصوص به یک منطقه در سراسر جهان هستند و گاها زنبوری که آن عسل را تولید می کند یک زنبور عام نیست و فقط در یک منطقه خاص تولید عسل خود را انجام می دهد.

ایران از کشورهایی است که دارای عسل های بسیار خاص و نایاب است . ایران دارای عسل هایی است که به نقاط مختلفی از جهان صادر می شود، اگر به این نکته توجه کرده باشید مطمئنا می دانید که رنگ، عطر و بو عسل ها مختلف با یکدیگر کاملا فرق می کند. در واقع وابسته به این است که آن عسل از چه نواحی در کشور به تولید شده است.

انواع عسل

در یک دسته بندی کلی برای درک کردن نوع عسل آن را به دو دسته تک گل و چند گیاه بخش بندی کرده ایم که در ادامه آن ها را به صورت کامل به شما معرفی می کنیم .

عسل تک گل یا تک گیاه

زنبور برای تولید یک عسل طبیعی باید بر روی گل ها و گل میوه های زیادی بنشیند. یک منطقه زراعی را در نظر بگیرید که سرسبز و گلده است ، در آن منطقه انواع فراوانی از گل ها و گیاهان قرار دارد. زنبور با فرود روی گیاهان متفاوت و نوشیدن شهد های آن ها، عسل تولید می کند که عصاره ای از کلیه این گیاهان است.

حال شما در نظر بگیرید که کندو زنبورعسل در منطقه ای باشد که اکثر گیاهان را یک نوع خاص و ویژه تشکیل داده اند. در جریان این شرایط، عسل تولید شده از شهد آن گل غالب در منطقه است و به همین دلیل به آن عسل، عسل های تک گل یا عسل تک گیاه نامیده می شود. ما باید یک نکته را به شما عرض کنیم که امکان ندارد یک عسل به صورت 100 درصد از یک نوع گل تولید شده باشد، مگر در صورتی که زنبور در یک چهارچوب کنترل شده و بسته که اجازه رشد هیچ گونه گیاهی جز همان گیاه مورد نظر در آن داده نشده نگهداری شود که یقینا عسل مرغوبی از آب در نمی آید و بازدهی مثبت زیادی ندارد. وقتی در یک جایی می گویند این نوع عسل تک گل است ، بدین معنی است که بیشتر شهدی که زنبورعسل جمع آوری کرده است از آن گل یا گیاه خاص بوده و در نتیجه بازدهی و ویژگی های آن گیاه در عسل بیشتر وجود دارد.

 

عسل تک گل یا تک گیاه

 

عسل چند گیاه یا چند گل

در ماه های بهاری که گیاهان متنوعی در یک منطقه روییده می شوند، زنبور شهد گل های متفاوتی را به منظور تولید عسل جمع آوری می کند. این نوع از عسل ها ویژگی های عام زیادی برای بدن یک فرد داشته و برای بیماری های مختلفی آن ها را به کار می آورند . نام این عسل ها با توجه به این نکته که پوشش غالب و عمده گیاهی را در آن منطقه در نظر می گیرند و نام همان گل ها را بر روی عسل تولید شده می گذارند ولی در فصل بهار با توجه به این که نوع و تعداد گل ها و گیاهان در آن منطقه و تشخیص دادن نوع شهد و گرده ی گل امری غیر ممکن می باشد که به این علت این نوع از عسل ها را عسل چهل گیاه می نامند .

عسل چند گیاه یا چند گل می تواند با در نظر گرفتن منبع های شهدی که دارد، رنگی تیره یا روشن دارا باشد. میزان غلیظ بودن عسل چند گیاه نیز می تواند با توجه به شهد های منبع، کم یا زیاد باشد. عسل های چند گیاه دارای تنوع های زیادی هستند و طعم آن ها با همدیگر متفاوت است و علاوه بر طعم، می توانند رایحه و طبع قوی یا ضعیفی داشته باشند.

بنابراین برای فهمیدن خواص عسل چند گیاه در نظر گرفته شده باید ترکیبات آن عسل را شناسایی کنید و با شناخت گیاهان منبع برای تولید عسل بتوانید این عسل را بهتر بشناسید.

حالا که با انواع عسل و نحوه تولید ان عسل از گل ها را بهتر درک کردیم و دانستیم که به چه نوع از عسل ها تک گل و به چه نوع از عسل ها چند گل گفته می شود ، در ادامه این مطلب به معرفی دو عسل خاص ایران می پردازیم که از لحاظ نایاب بودن در صدر عسل ها قرار دارند و از ایران به بسیاری از نقاط جهان ارسال می شود و این عسل ها به دلیل بومی بودن گیاه و گل تغذیه زنبور منحصر به ایران بوده و در هیچ جای دیگری در جهان یافت نمی شود پس در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید .

در دسته عسل های چند گل عسل آویشن قرار دارد که بسیار معروف و پر خاصیت است و طرفداران و مصرف کنندگان زیادی دارد و معرفی کامل آن را در سطر بعدی برای شما همراهان عزیز قرار دادیم .

عسل آویشن

عسل آویشن یکی از عسل‌ های نامدار در بین عسل های ایرانی است و همانگونه که از نام آن مشخص است از گل‌ های گیاه خاص آویشن تولید می ‌شود. دلیل محبوبیت این عسل را می ‌توان به ویژگی های منحصربه فرد عسل آویشن در بهبود وضعیت انواع بیماری‌ها و همچنین طعم کم نظیر‌ آن ارتباط داد.

با این حال و با تاسف فراوان به دلیل عدم پژوهش های علمی بر روی این عسل در ایران و همچنین نبود بازاریابانی موثر، عسل آویشن در سطح دنیا زیاد نام دار نیست و تعدادی از بازرگانان آن را به خارج از کشور و بازار عسل های خارج از کشور می برند. این با وجود وضعیتی است که کشور ما جزو بسیار محدود کشورهایی است که زمینه کاملا مساعدی برای تولید این نوع عسل را دارد و با شناسایی صحیح ویژگی های عسل آویشن و یک برندسازی همراه با اصول می ‌توان این عسل را در صدر رده‌ عسل های دارویی جهان قرار داد . اگر تمایل به تهیه عسل آویشن را دارید می توانید روی این کلمه کلیک نماید یا اینکه به صفحه آن مراجعه کنید.

خواص عسل آویشن

 • آنتی اکسیدان بسیار قویی
 • درمان سرفه و دردهای ناحیه گلو
 • بهترین عسل برای دیابت
 • فاقد قند خون مضر
 • تکسین انواع درد قاعدگی
 • بهبود بیماری های دستگاه گوارش
 • ترمیم بیماری های عفونی لثه
 • درمان انواع مشکلات معده
 • دارای ساکارز بسیار پایین

برای تهیه عسل آویشن می توانید روی این عکس کلیک کنید.

در دسته ی عسل های تک گل یا تک گیاه ، عسل سیاه دانه بسیار خاص است و کاملا عسلی کمیاب است و این به دلیل میزان کمیت گل و گیاه سیاهدانه است. در ادامه مطلب عسل سیاه دانه به شما معرفی شده و ویژگی های این عسل را برای شما بیان می کنیم .

 

عسل سیاه دانه

عسل سیاه دانه از عسل های نامدار در ایران و جهان است که برای بهبود عارضه ها و بیماری های متنوعی مورد کاربری قرار می گیرد. در اصل عسل سیاه دانه یکی از مهم ترین و پر خاصیت ترین عسل های درمانی به شمار می آید. از این عسل در تهیه انواع درمان های طب سنتی و مدرن بهره می گیرند و پایه ی بسیار مقویی برای داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد . این عسل از دیدگاه پژوهش گران دارای طبیعتی گرم و خشک است و این بدین معنی است که این عسل بدن را گرم کرده و رطوبت بدن را خشک می کند . در میان مردم ناحیه های مرکزی کشور این عسل به عنوان عسلی که توانایی بهبود علائم بیماری آسم را دارد شناخته می شود و از دیرباز برای درمان مشکلات تنفسی در این منطقه کاربرد دارد . اگر تمایل به تهیه عسل سیاه دانه را دارید می توانید روی این کلمه کلیک نماید یا اینکه به صفحه آن مراجعه کنید.

ویژگی های عسل سیاه دانه

 • بهبود سردرد و میگرن
 • تقویت اعصاب
 • بهبود بازدهی مغر
 • درمانی موثر در مشکلات سیستم گوارشی
 • مفید برای دفع سنگ مثانه و کلیه
 • قاعده آور و مفید برای بانوان
 • بهبود پروستات
 • مقاوم کردن بدن نسبت به انواع درد های داخلی
 • افزایش میل جنسی در آقایان و بانوان

برای تهیه عسل سیاه دانه می توانید روی این عکس کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =