مقالات

باور غلط ! تشخیص عسل طبیعی با کبریت

باور غلط ! تشخیص عسل طبیعی با کبریت

شاید یکبار از بعضی افراد شنیده‌ باشید که می‌ گویند برای این که طبیعی بودن عسل را تشخیص دهید و تفاوت طبیعی و تقلبی بودن آن را بدانید ، می توانید از روش سوزاندن عسل با کبریت کمک بگیرید . اما آیا تشخیص عسل طبیعی با کبریت امکان پذیر است ؟ آیا سوزاندن عسل می تواند طبیعی بودن عسل را ثابت کند ؟ متاسفانه این باور اشتباه که هیچگونه پشتوانه علمی ندارد ، توجه بسیاری از افراد را در گوگل به خود جلب کرده است . بسیاری از افراد این باور اشتباه را در صفحات وب می گذارند و باعث گمراهی مردم در این زمینه می شوند . روش غلط تشخیص عسل طبیعی با کبریت جای خود را در صفحات وب باز کرده است و عده‌ ای با عنوان تشخیص عسل طبیعی با کبریت باعث گمراه شدن خریداران می شوند .

عسل طبیعی دارای مقداری رطوبت است و به همین دلیل نمی توانیم طبیعی بودن آن را با کبریت یا سوزاندن عسل تشخیص دهیم . در بسیاری از مواقع زنبورداران عسل را زودتر از موعد برداشت می کنند و متاسفانه همین دلیل باعث رطوبت زیاد عسل است و امکان دارد 18 درصد عسل را آب تشکیل دهد . همین رطوبت باعث می شود که کبریت روشن نشود و این موضوع به دلیل تقلبی بودن عسل نیست . جالب است بدانید حتی عسل های تقلبی هم با کبریت قابل تشخیص نیستند ، زیرا بسیاری از عسل هایی که در بازار به فروش می رسند به صورت تغذیه ای هستند و این نوع عسل تمامی ویژگی های عسل طبیعی را دارند و با تست هایی همچون تست کبریت قابل تشخیص نخواهند بود . بنابراین به شما توصیه می کنیم برای خرید عسل طبیعی مستقیما از زنبورداران عسل را تهیه کنید .

تشخیص رطوبت عسل با کبریت

بسیاری از افراد فراموش می کنند که هر نوع عسلی دارای مقداری از رطوبت است . اگر 100 درصد طبیعی باشد ، در ترکیبات آن مقدار بسیار کمی آب وجود دارد و ممکن است 18 درصد وزن عسل را آب تشکیل دهد . زمانی که عسل را زودتر از موعد برداشت می کنند ، این اتفاق بیشتر روی می دهد و عسل دارای رطوبت بیشتری خواهد بود ، پس نمی ‌توان گفت اگر کبریت آغشته به عسل روشن نشد ، قطعا این عسل تقلبی است. یکی از بهترین روش هایی که می توان رطوبت عسل را اندازه گیری کنیم ، همین چوب کبریت های معمولی است که همه ما یکی از آن را در خانه داریم . طبیعتا چوب کبریت ها نسبت به رطوبت بسیار حساس اند و اگر مقداری رطوبت داشته باشند دیگر روشن نمی شوند . برای این آزمایش ، یکی از چوب کبریت ها را به عسل آغشته کنید تا بتوانید رطوبت آن را آشکار کنید .

با یک قاشق خشک و تمیز ، یک قاشق از عسل را بردارید و آن را در ظرفی جدا بریزید . چوب کبریت را داخل آن بگذارید و به عسل آغشته کنید . 5 دقیقه اجازه دهید چوب کبریت آغشته به عسل بماند ، سپس یک دستمال خشک را بردارید و عسل روی کبریت را خشک کنید . کبریت را پس از تمیز کردن ، روشن کنید . اگر کبریت روشن شود به این معنا است که عسل دارای غلظت بالایی بوده و رطوبتی ندارد ، اما اگر کبریت روشن نشود بدین معنا است که عسل دارای رطوبت بالایی است . توجه داشته باشید ، این آزمایش تنها برای تشخیص میزان رطوبت عسل است و برای تشخیص طبیعی بودن عسل نیست . عسل طبیعی یک ماده غلیظ بوده و درصد پایینی رطوبت دارد به همین دلیل رطوبت محیطی را به خود جذب می کند . نگهداری از عسل بسیار مهم است و اگر به درستی از آن مراقبت نشود ممکن است فاسد شود . سعی کنید آن را در محیط خشک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید .

بهترین روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

آب یک راه ساده برای تشخیص طبیعی بودن عسل است . معمولا عسل با غلظت بالایی که دارد به راحتی داخل آب حل نمی شود . این ماده غذایی را با استفاده از یک قاشق در آب سرد بریزید ، اگر عسل را کمی هم بزنید ، حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و در آب حل نمی شود ، اما ممکن است اگر ساعتها داخل آب بماند در آب حل شود ؛ عسل تقلبی در همان دقیقه اول و با حل کردن با قاشق به سرعت بافت خود را از دست می دهد و با آب حل می شود . یکی دیگر از نکاتی که هنگام ریختن عسل داخل آب سرد باید به آن توجه کنید ، بافت عسل است . اگر عسل طبیعی را داخل لیوان آب سرد بریزید اگر طبیعی باشد، به صورت عمودی وارد آب شود و بدون اینکه بافت خود را از دست دهد ، اما اگر تقلبی باشد به سرعت در آب حل می شود و هیچ حالتی نخواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =