مقالات

عسل جنگلی چیست و تفاوت آن با عسل طبیعی

عسل جنگلی چیست و تفاوت آن با عسل طبیعی

امروزه با افزایش طرفداران عسل حرف و حدیث هایی در مورد تفاوت های عسل جنگلی با عسل طبیعی وجود دارد . بسیاری از افراد باور دارند که خاصیت عسل جنگلی با کندو هیچ تفاوتی ندارند و بعضی از افراد نیز معتقدند عسل کندویی با دخالت انسان تولید می شود و عسل وحشی خاصیت دارویی بیشتری نسبت به کندو دارد و طعم آن بهتر است ؛ اما کدام یک از این حرف ها درست است ؟ آیا واقعا عسل جنگلی می تواند از عسل کندو بهتر باشد و خاصیت دارویی بیشتری نسبت به عسل زنبورداران داشته باشد ؟ این روز ها سوالات زیادی در مورد عسل جنگلی چیست و تفاوت آن با عسل طبیعی به گوش می رسند که ما در این محتوا سعی داریم به جواب آنها بپردازیم تا بتوانید درک بهتری از این دو عسل داشته باشید .

عسل طبیعی چیست ؟

در واقع عسل طبیعی کندو همان عسلی است که بدون دخالت انسان تولید می شود . عسل اولین محصول زنبورها است و این ماده غذایی سرشار از انرژی ، مواد مغذی ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی بوده که توسط زنبور عسل تولید می شود . زنبور ها مایل ها پرواز می کنند تا بتوانند شهد گیاهان و گل های متنوع را جمع آوری کنند . شهد عسل دارای 80 درصد رطوبت بوده که زنبور با آنزیم های طبیعی خود رطوبت شهد را به حداقل  می رساند . این ماده غذایی توسط زنبورعسل تولید می شود و خواص دارویی و طعم دلپذیری دارد . متاسفانه بیشتر افراد عسل کندو را طبیعی نمی دانند از آن به عنوان عسل تقلبی یاد می کنند ، اما این موضوع کاملا تفکر اشتباهی است که مردم را به طرف عسل جنگلی سوق می دهد .

عسل جنگلی چیست و تفاوت آن با عسل طبیعی

در بسیاری از مواقع با تولد ملکه جدید ، زنبورداران باید کندوهای جدیدی را برای ملکه مادر قدیم کندو آماده کنند . با تولد ملکه جوان ، ملکه قدیمی همراه با دسته ای از زنبورهای کارگر ، کندو را برای همیشه ترک می کند . اگر زنبوردان متوجه تولد ملکه نشوند و کندوی جدیدی را برای ملکه قدیم آماده نکنند ، ملکه همراه با دسته ای از زنبور کارگر به دل طبیعت می رود و دیگر باز نمی گردد . ملکه در طبیعت در میان صخره ها و داخل درختان زندگی جدید را آغاز می کند و در همین حین بسیاری از افراد احساس می کنند عسلی که تولید شده است عسل جنگلی بوده و اقدام به برداشت آن می کنند . عسل جنگلی چیست و چه تفاوت آن با عسل طبیعی دارد ؟ در ادامه مقاله کندوک بیشتر به تفاوت های این دو عسل می پردازیم .

عسل وحشی چیست ؟

در واقع زنبور عسل های وحشی انواع شکل های ظاهری متفاوتی دارند و نسبت به زنبورهای کندو قوی تر هستند . این زنبور ها می توانند از هر جای طبیعت شهد گل ها را جمع می کنند و از انواع گل های دارویی تغذیه نمایند . زنبورهای وحشی را نمی توانید اهلی کنید و اگر آن ها را به داخل کندو منتقل کنید از آنجا فرار می کنند و به کندوهای اصلی خود بر می گردند . برخلاف زنبورهای کندو ، این زنبورها جسه بزرگتری دارند و به صورت پرجمعیت تر زندگی می کنند . شانه های عسل جنگلی با عسل کندو متفاوت است . زنبورهای وحشی شانه های آویزان را با اندازه های بزرگ تولید می کنند و برای گرم نگه داشتن خود در فصل های سرد سال از آن تغذیه می کنند . عسل طبیعی طعم دلپذیرتری دارد و رنگ آن قهوه ای است و خاصیت دارویی زیادی دارد .

زنبورداران کندوک مصرف عسل جنگلی را پیشنهاد نمی کنند، متاسفانه افراد سودجو در سراسر جهان وجود دارند که به برداشت غیر استاندارد عسل وحشی می پردازند، طوری که عسلی برای تغذیه زنبورهای وحشی در فصل زمستان باقی نمی ماند . تداوم طبیعت به گرده افشانی زنبورها بستگی دارد و اگر نسل زنبورها نابود شود ، حیات طبیعت حتی انسان ها به پایان می رسد . سالانه مقدار زیادی از زنبورهای وحشی در سراسر جهان به علت برداشت های نامناسب افراد سودجو و شکارچیان عسل می میرند و نسل آنها در حال انقراض است ؛ به همین دلیل است که مصرف عسل وحشی توصیه نمی شود و اگر یکی از دوستداران طبیعت باشید ، با خرید نکردن از شکارچیان عسل به تداوم حیات طبیعت کمک خواهید کرد . اما تفاوت عسل جنگلی با عسل طبیعی چیست ؟

تفاوت عسل جنگلی با عسل طبیعی

عسل جنگی نسبت به عسل طبیعی دارای شان های بزرگ هستند و به صورت متعدد روی صخره ها و از شاخه درختان آویزان می شوند ، اما عسل طبیعی کندو داخل کندو و به صورت افقی تولید می شود .

رنگ عسل جنگلی معمولا قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره است و عسل های کندو دارای رنگ های زرد روشن ، زرد کهربایی، نارنجی و قهوه ای تیره هستند و رنگ های عسل کندو به علت تنوع گلها و گیاهانی است که زنبور از آن تغذیه می کند .

زنبورهای وحشی جسه بزرگتری نسبت به زنبور کندو دارند و در فصل زمستان به راحتی زندگی می کنند ولی زنبور کندو بدن ضعیف دارند و نمی توانند در برابر سرمای طاقت فرسای زمستان دوام بیاورند .

زنبورهای وحشی برای تولید عسل جنگلی می توانند مایل ها پرواز کنند و از تنوع بالای گیاهان دارویی مختلف تغذیه کنند و عسل کندو تنها از گل هایی تغذیه می کنند که در اطرافشان وجود دارد و به همین دلیل خواص دارویی عسل جنگلی از کندو بیشتر است . عسل کندو نیز سرشار از ویتامین های فراوان بوده و خواص دارویی بسیار زیادی دارد .

عطر و بوی عسل جنگلی دلپذیر و خوش طعم تر است و شیرینی غلیظ تری نسبت به عسل کندو دارد. عسل کندو شیرینی ملایم تری دارند و دارای طعم و عطر دلپذیر گل های بهاری است . به علت شیرینی و غلظت بیش از حد عسل جنگلی نمی توانید بیش از یک قاشق عسل در طول روز مصرف کنید و برای افرادی که شیرینی بیش از حد عسل را دوست ندارند می توانند خرید عسل طبیعی را تجربه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =