مقالات

تاثیر استرس بر رابطه

تاثیر استرس بر رابطه

بدن ما طوری طراحی شده که تنش را احساس می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. همه ما استرس را تجربه کرده‌ایم و وجود آن در زندگی غیر قابل دوری است. هنگامی که استرس پیدا می‌کنیم و آن ادامه می‌یابد بدن شروع به شکستن و تخریب خود می‌کند به همین دلیل تاثیر استرس بر رابطه کاملاً مشخص است و درست زمانی که بدن نیاز به شادی دارد به علت استرس زیاد در هم می‌شکند و مشکلاتی مانند اختلال رخ می‌دهد.

اختلال عملکرد جنسی ناشی از اضطراب به اشکال مختلف خود را بروز می‌دهند اگر این اختلالات شدید باشند برای درمان زود انزالی و تقویت نعوظ حتماً باید به پزشک مراجعه شود. جنیفر ویدر متخصص زنان می‌گوید استرس می‌تواند بدن یک فرد را ویران کند اگر فرد تحت استرس مزمن باشد می‌توان بر بسیاری از سیستم‌های مختلف بدن هم تاثیر بگذارد و آسیب برساند. استرس مزمن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و طیف وسیعی از بیماری ها را در هر فردی افزایش بدهد.

استرس در مهمترین عملکردهای بدن مانند افزایش جریان خون و افزایش ضربان قلب نقش دارد در حالی که عملکردهای غیر ضروری مانند رابطه جنسی را کاهش می‌دهد. این امر متاسفانه می‌تواند در سطوح مختلف به زندگی هر فردی آسیب برساند چون استرس بر روی هورمون‌های شما تاثیر می‌گذارد. استرس مزمن باعث می‌شود هورمون کورتیزول بیش از حد تولید شود که این باعث کاهش میل جنسی هر فردی می‌شود.

همین امر در بانوان باعث می‌شود چرخه قاعدگی مختل شود که احتمال تغییر خلق و خو را نیز به دنبال دارد.

کورتیزول تستوسترون هورمون جنسی مردانه را که مسئول میل جنسی است را مهار می‌کند و باعث تغییرات جریان خون در بدن می‌شود که این امر باعث نعوظ می‌شود.

ما قبل از هر چیز باید بدانیم که استرس چیست؟ استرس واکنش ما به هر تغییری است که نیاز به تنظیم یا پاسخ دارد. باید این را بدانید که استرس را می‌توانید کنترل کنید. استرس از نحوه پاسخ دادن ما به وقایع استرس زا می‌آید نه خود وقایع. تاثیر استرس بر رابطه جنسی در حقیقت به صورت واکنشی است که روان شما به طور ناخودآگاه به عامل استرس زا می‌دهد.

استرس و اضطراب چگونه بر اختلال نعوظ تاثیر می‌گذارد؟

اختلال نعوظ اغلب توسط عوامل روانی مانند اضطراب ایجاد می‌شود. مردان در هر سنی ممکن است بر اثر استرس اختلال نعوظ را تجربه کنند. مردان بالای ۳۰ سال بیشتر با استرس شخصی و شغلی مواجه هستند که ممکن است منجر به اختلال نعوظ شود.

مردان بالای ۵۰ سال به دلیل افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به اختلال هستند. بعضی از شرایط زندگی مانند از دست دادن شریک زندگی یا سازگاری با دوران بازنشستگی ممکن است باعث استرس در مردان شود که به نوبه خود باعث اختلال نعوظ می‌شود.

مردان زیر ۳۰ سال به دلیل عصبی بودن و اضطراب دچار اختلال می‌شوند اما این نوع اختلال نعوظ روانی بوده و معمولاً کوتاه مدت است. ممکن است شما تعجب کنید که چگونه چیزی که در ذهن است باعث اختلال نعوظ می‌شود اما باید در نظر بگیرید که صددرصد این اختلال موثر است پس تا اضطراب را در زندگی خود به حداقل برسانید زندگی بهتری خواهید داشت و از این نوع اختلال دور خواهید بود.

علاوه بر استرس چند عامل دیگر وجود دارد که در رسیدن به نعوظ نقش مهمی دارند و آن عبارتند از رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها ،هورمون‌ها و احساسات که همگی در نعوظ شما نقش دارند. استرس می‌تواند به طور غیر مستقیم بر زندگی جنسی تاثیر بگذارد هورمون‌هایی که بدن فرد هنگام استرس تولید می‌کند بر متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارد که خود باعث نوسانات وزن می‌شود هر کسی از اندام خود و در برابر آن احساس خوبی نداشته باشد به فعالیت جنسی خود لطمه وارد می‌کند و تمایل کمتری به فعالیت جنسی خواهد داشت.

استرس باعث می‌شود که به سختی به ارگاسم برسید و موجب می‌شود که لذت کافی از رابطه جنسی نبرید. بعضی از افراد که اکثراً استرس دارند از این موضوع شکایت می‌کنند که اصلاً تمایلی به داشتن رابطه جنسی ندارند چون استرس مزمن معمولاً منجر به افسردگی و اضطراب می‌شود و هر دو شرایط می‌توانند زندگی جنسی سالم را مختل کنند.

شما اول از همه چیز باید عوامل استرس زای دور بر خود را مشخص کنید و آن را بشناسید و تا حد ممکن از آن دوری کنید و تاثیر آن بر زندگی را به حداقل برسانید. راه‌های سالم برای رهایی از استرس مانند یوگا ورزش ماساژ حتی حمام کردن وجود دارد و شما باید برای خود مراقبتی وقت بگذارید.

ما در ادامه چند نوع از راه‌های ساده برای دور کردن استرس را به شما پیشنهاد می‌کنیم که باعث می‌شود کیفیت زندگی جنسی را بهبود ببخشد.

راه‌های ساده برای دور کردن استرس

1. ورزش کردن

ورزش و سایر فعالیت‌های بدن باعث تحریک تولید اندورفین و مواد شیمیایی در مغز می‌شود که مانند یک مسکن طبیعی عمل می‌کند و این باعث می‌شود که به آسانی به خواب بروید و به نوبه خود استرس را کاهش می‌دهد. عرق کردن فعالیت‌های گردش خون بدن شما را نیز افزایش می‌دهد.

تاثیر استرس بر رابطه

2. استفاده کمتر از تلفن همراه

در واقع امروزه گوشی‌های هوشمند یکی از عامل بزرگ برای استرس هستند. تلفن همراه می‌تواند وسواس با رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های مختلف را تقویت کند و هم راهی برای یادآوری چیزهایی باشد که هنوز به آنها رسیدگی نکرده‌اید. سعی کنید گوشی هوشمند خود را خاموش کنید کمتر آن را در دسترس قرار دهید. یا در زمان خواب آن را در جای دیگری قرار دهید تاثیر آن را خواهید دید که وقتی این عامل حواس پرتی را کنار گذاشته اید چقدر حالتان بهتر است.

3. صمیمیت بین زوجین

صمیمی بودن با شریک زندگی می‌تواند به کاهش استرس کمک فراوانی بکند هر کسی می‌تواند استرس را تجربه کند و مطلقاً چیزی برای احساس شرم وجود ندارد در مورد استرس خود حتماً با همسرتان صحبت کنید.

همه ما در معرض خطر تجربه استرس قرار داریم پس هرچه صمیمیت بین زوجین بیشتر باشد استرس فرد کمتر است و به راحتی می‌تواند از استرس با شریک زندگی خود صحبت کند. این نه تنها حس اتحاد شما را افزایش می‌دهد بلکه به شما کمک می‌کند این را بدانید چیزی است که توانستید با هم از آن عبور کنید. همه ما باید این را بپذیریم و بدانیم که میل جنسی هر فردی دچار نوسانات خواهد شد گاهی اوقات میل جنسی شما زیاد و گاهی هم کم می‌شود و این اصلاً اشکالی ندارد.

این را بپزید که ممکن است کمی طول بکشد که دوباره همه چیز به روال سابق برگردد.

هر وقت احساس کردید که استرس شما را تحت تاثیر قرار داده است سعی کنید اول الگو را شناسایی کنید و روی کاهش استرس در خود کار کنید.

اگر تمام تلاش خود را برای کنترل استرس انجام داده‌اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید حتماً با یک مشاور سلامت و روان صحبت کنید و از آن کمک بگیرید.

اگر این راه‌ها را در پیش بگیرید حتماً به روان شما کمک خواهد کرد و نتایج خیلی بهتری می گیرید و تاثیر آن را در زندگی خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *