مقالات

دیابت عصبی چیست؟

دیابت عصبی چیست؟

مشغله و مشکلات زیاد باعث شده که توجه افراد به سلامتی‌شان کم شود. استرس داشتن زمینه بیماری‌هایی مانند دیابت را به وجود آورده است. خیلی از افرادی که به دیابت مبتلا هستند فکر می‌کنند که دیابت آنها عصبی است و فقط زمان‌هایی که استرس می‌گیرند و یا عصبی می‌شوند قند خونشان افزایش پیدا می‌کند. البته که استرس به طور مستقیم نمی‌تواند عامل دیابت باشد اما می‌تواند بقیه علت‌هایی که این بیماری را به وجود می‌آورد را شدید کند و احتمال ابتلا را افزایش دهد.

در نتیجه خیلی از افراد تصور می‌کنند که دیابت عصبی نوعی از بیماری دیابت است که به خاطر اضطراب به وجود می‌آید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا تمامی نکات لازم را در مورد دیابت عصبی برای شما ذکر کنیم.

بیماری دیابت عصبی جزو انواع دیابت به حساب نمی‌آید و زیر شاخه این بیماری نیست ولی به خاطر اینکه تغییراتی در قند خون به وجود می‌آورد آن را با این اسم می‌نامند. سیستم ایمنی بدن بسیار کامل و پیشرفته است و آمادگی با رویارویی با انواع بیماری‌ها و محافظت از بدن را دارد. زمانی که مضطرب می‌شویم بدن ما به طور ناخودآگاه خودش را برای فرار و یا دفاع آماده می‌کند در چنین مواقعی سیستم ایمنی بدن به صورت آماده باش در می‌آید و هورمون بیشتری را ترشح می‌کند و سطح گلوکز افزایش پیدا می‌کند تا در صورت احتیاج به ستیز و گریز، سلول‌های عضلانی به مقدار کافی گلوکز را برای فعالیت در اختیار داشته باشند.

چنین مکانیزمی اگر ادامه یابد می‌تواند برای افرادی که دیابت دارند بسیار خطرناک باشد به خاطر اینکه بدن آنها نمی‌تواند قند خون را به طور طبیعی تنظیم کند با افزایش سطح گلوکز در بدنشان مشکل‌هایی به وجود می‌آید و در کل داشتن استرس برای افرادی که دیابت نوع یک و دو را دارند بسیار خطرناک است.

علائم دیابت عصبی

زمانی که میزان بیماری قند خون به خاطر استرس بالا رود، خیلی زود علائم زیر را خواهید داشت:

  • استفراغ و حالت تهوع
  • تاری دید
  • درد شکم
  • داشتن سردرد
  • تکرار ادرار

اگر چنین علائمی را در خودتان مشاهده کردید باید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و به دنبال راهی برای درمان آن باشید.

تاثیرات استرس بر روی بیماران دیابتی

تاثیرات اضطراب و استرس در بین بیماران دیابتی ثابت شده است و این مسئله یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مورد نوسانات قند خون است. زمانی که فرد مضطرب می‌شود هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین ترشح خواهند شد به خاطر همین سلول‌های بدن افراد از وارد شدن قند به داخل سلول‌ها جلوگیری می‌کنند.

در افراد سالم در چنین مواقعی برای تنظیم قند خون هورمون انسولین ترشح می‌شود و در نتیجه از بروز مشکلات احتمالی و همچنین مواردی که در بالا ذکر کردیم پیشگیری می‌شود. ولی در افراد دیابتی سیستم‌های کنترل قندشان مشکلاتی دارد و به خاطر همین گلوکزی که به وسیله سلول‌ها جذب نشده‌اند همچنان در خون باقی می‌مانند و منجر به ایجاد دیابت عصبی می‌شوند.

تاثیرات استرس بر روی بیماران دیابتی

تشخیص دیابت عصبی

اکنون که متوجه این شدیم که این بیماری چیست و چگونه است می‌توانیم به این مورد بپردازیم که چگونه می‌توان آن را تشخیص داد و درمان کرد.

برای تشخیص دادن دیابت عصبی قند خون افراد را در زمانی که استرس دارند اندازه‌گیری می‌کنند.

روش تشخیص این بیماری نیز مانند سایر دیابت‌ها است. پزشک با انجام تست ‌Hb A1C، تست تحمل گلوکز دیابت و تست قند ناشتا آن را تشخیص می دهد. هرچند امکان دارد برای اطمینان داشتن از تشخیص شان آزمایش‌های مکمل را نیز انجام دهند. سپس بعد از تشخیص قطعی بر طبق اطلاعات و شرح حال بیمار نوع دیابت را تشخیص می‌دهند.

شیوه کنترل دیابت عصبی

اگر بالا رفتنی میزان قند به خاطر استرس باشد دور بودن از مواقع استرس‌زا می‌تواند کمک زیادی بکند می‌توانید با ایجاد آرامش و تغییر در سبک زندگیتان کمک زیادی به خودتان بکنید. همچنین پزشکان از تمامی بیماران دیابتی تقاضا دارند که از استرس دوری کنند.

انتخاب شیوه صحیح زندگی کردن و سالم زیستن و اصلاح رژیم غذایی و همچنین افزایش تحرک جسمانی از دیگر کارهای موثر برای کنترل این بیماری هستند. افراد دیابتی باید به صورت دقیق بدانند که دیابت عصبی چیست و چه اتفاقات و رویدادهایی باعث افزایش قند خون آنها می‌گردد با آگاهی از این موارد تا حدود زیادی این بیماری کنترل می‌شود.

درمان دیابت عصبی

بعد از تشخیص این بیماری باید به دنبال راه‌هایی برای درمان آن باشید. نکته خوب این است که این بیماری مثل دیگر بیماری‌های دیابتی نیست و با کنترل استرس می‌توان این بیماری را نیز کنترل کرد و احتیاجی به مصرف دارو نیز نخواهید داشت.

دقت کنید که اگر تنش‌ها ادامه داشته باشد قند خون بدن به طور مداوم بالا و پایین می‌رود و امکان اینکه این بیماری به دیابتی نوع 1 و 2 تبدیل شود بسیار زیاد است به خاطر همین اگر علائم این بیماری شدید تر شود باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

روش درمان این بیماری بر طبق میزان قندی که در آزمایشات مشخص شده است انجام می شود و در صورتی که نیاز داشته باشد بیمار باید دارو مصرف کند بعد از اینکه دوره مصرف درها گذشت پزشک دوباره آزمایشاتی را انجام می‌دهد و ممکن است که داروها را قطع کند و یا دوز آنها را کم کند.

آیا دیابت عصبی خطرناک است ؟

کنترل دیابت عصبی برای افرادی که به دیابت مبتلا نیستند خیلی مهم است و اگر کنترل نشود ممکن است که این بیماری به دیابت تبدیل شود. ولی خیلی از افراد نمی دانند که کنترل آن چه اهمیتی دارد و به مرور زمان با اهمیت ندادن به آن مشکلات جدی برای آنها به وجود می‌آید.

قند خون افرادی که دیابت دارند به خاطر به وجود آمدن اختلال‌هایی در غدد درون ریز حتی در مواقعی که آرامش دارند نیز نوساناتی دارد.

قند خون بالا که به خاطر استرس به وجود آمده است گلوکز را افزایش می‌دهد و مشکلات خیلی جدی را به همراه دارد. همچنین از طرف دیگر افت قند خون نیز برای این بیماران خطرناک است و عوارض مطلوبی را بر روی سلامتی آنها می‌گذارد و اگر به آن توجهی نشود ممکن است که حتی باعث مرگ مغزی شود.

"آیا

آیا استرس می‌تواند منجر به دیابت عصبی شود ؟

در بالا توضیح دادیم که دیابت عصبی چیست و اینکه چگونه می‌تواند گلوکز را افزایش دهد،اگر مقدار انسولینی که در بدن ترشح می‌شود اختلال داشته باشد قند خون همچنان بالا می‌ماند و بعد منجر به دیابت می‌شود.

پزشکان قند خون افرادی را که دیابت ندارند ولی به خاطر تنش‌هایی به افزایش گلوکز دچار شده اند را در سه ماه اخیر بررسی می‌کنند.

زمانی که فرد به طور ناگهانی دچار افزایش قند خون می‌شود با اندازه گیری ‌Hb گیری در خون بیمار این را تشخیص می‌دهند که آیا بیمار به دیابت عصبی مبتلا شده است و یا نه و در صورت نیاز برای او درمان‌هایی در پیش می‌گیرند.

بسیاری از افرادی که دچار اختلالات جسمی و جنسی خواهند شد دارای دیابت می باشند و می توان گفت که هر نوع دیابتی که در بدن یک شخص وجود داشته باشد می تواند که سیستم بدن شخص را مختل کند و سبب به وجود آمدن  بیماری در بدن وی شود، بسیاری از مردم به محض این که می فهمند جسمشان دچار مشکل شده است به سراغ داروهای شیمیایی رفته و با درمان کوتاه مدت قسمتی از بدنشان، بخش دیگری از جسمشان را دچار نقص می کنند.

بیشتر داروهای شیمیایی دارای موادی هستند که ممکن است در بدن ما اختلال ایجاد کنند، شاید این اختلال ها به چشم نخورد اما در طولانی مدت سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی در کبد ، کلیه و خون می شود و همچنین یکی از شایع ترین مشکلات دیده شده در افراد دیابتی کم کم به سراغ آن ها می آید و این بیماری اختلالات جسمی نام دارد که بیشتر مردم با آن آشنا می باشند.

ترکیبی که کندوک به افراد دیابتی برای رفع اختلالات جنسی و جسمی پیشنهاد خواهد داد معجون دیابتی کندوک می باشد که با عسل آویشن ساخته شده و کمک خواهد کرد که بنیه جسمی شخص گرم شده و گردش خون در بدن وی بالا برود تا کلیه و کبد به بهترین نحو خون را تصویه خواهد کرد و به بقیه بدن خونی سالم و دارای مواد لازم برساند. این معجون تقویت بدن افراد مصرف کننده را بالا برده و انواع اختلالات را در بدن وی تا حد زیادی از بین خواهد برد و کمک خواهد کرد که کیفیت زندگی زناشویی افراد مصرف کننده بالا برود تا لذت بیشتری را در زندگی خود تجربه نمایید. در صورتی که تمایل به خرید معجون تقویت بدن VIP دیابتی ها را دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

معجون سوپر ویژه کندوک (VIP)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *