مقالات

تبخال تناسلی مردان چیست؟

تبخال تناسلی مردان چیست؟

تبخال تناسلی نوعی بیماری عفونی و آمیزشی است که به خاطر تماس جنسی از فردی به فرد دیگری منتقل می شود. تبخال تناسلی در مردان با زخمی روی آلت تناسلی شروع می شود. این زخم کوچک ولی دردناک است، تقریبا حدود دو سوم از افرادی که مبتلا به این عارضه می شوند علائم بالینی ندارند و این قضیه منجر به این می شود تا بیماری آنها تشخیص داده نشود در حالی که میتواند منتقل شود.

علت تبخال تناسلی مردان چیست؟

علت به وجود آمدن تبخال ویروس است. دو نوع از ویروس هرپس سیمپلکس با اسم های HSV-1 و HSV-2 منجر به، به وجود آمدن بیماری تبخال تناسلی می شود و هر دو نوع ویروس به یک صورت انتقال می یابند.

 

راه انتقال تبخال تناسلی چیست؟

این عارضه از طریق مایعات جنسی و همچنین تماس پوست انتقال می یابد، یعنی هنگام تماس با پوست شریک جنسی آن ویروس فعال می تواند به بدن انتقال یابد و بیماری را به وجود آورد. همچنین در رابطه جنسی دهانی نیز پوست مرطوب درون دهان جای مناسبی برای تکثیر و رشد کردن ویروس است. ولی انتقال یافتن بیماری تبخال تناسلی به فعال بودن ویروس ربطی ندارد و حتی زمانی که ویروس در بدن غیر فعال است می تواند با تماس داشتن با غشا مخاطی انتقال یابد، به علاوه تا وقتی که به طور کامل زخم ها بهبود نیافته اند در صورت تماس با پوست باید انتظار منتقل شدن بیماری را داشت.

با توجه به سطح مخاط پوست و همچنین انتقال ویروس هرپس از طریق لمس کردن وسایل فرد آلوده و یا تماس با سطوح، روبوسی، دست دادن استخر رفتن و استفاده از رختخواب مشترک هیچ کس به این عارضه مبتلا نمی شود و جای نگرانی وجود ندارد.

مراحل ایجاد تبخال تناسلی:

این عارضه یک بیماری مقابرتی است که در چند مرحله ایجاد می شود، این بیماری سه مرحله دارد که در ادامه به آنها میپردازیم:

مرحله عفونت اولیه

نخستین مواجهه با ویروس هرپس با علائم خیلی شدیدی به وجود می آید. این علائم مانند آنفولانزا هستند و تب، سردرد، خستگی و پس از چند روز با تاول و زخم، خودش را نشان میدهد. شایع ترین علامت شروع تبخال تناسلی زخم است.

این زخم به شکل ویزیکول، ضایعه و یا تاول در نواحی تناسلی، دهان، مقعد و همچنین قسمت بالای ران به وجود می آید. به طور معمول در قسمت هایی که تبخال به وجود می آیند پوست آن ناحیه قرمز می شود و خارش می گیرد و بعد تاول هایی روی پوست به وجود می آیند. با پاره شدن تاول و بیرون رفتن مایع درون آن، آن قسمت تبدیل به زخم می شود، این زخم ها را به عنوان هرپس تناسلی می شناسند و آنها دردناک هستند و سوزش دارند.

 علائم تبخال تناسلی در مردان با خانم ها از لحاظ شکلی یکسان است و با یکدیگر تفاوتی ندارند. وجه مشترک علائم هرپس زنان با مردان در این است که پس از بهبود زخم در اولین دوره، در دوره هایی که بیماری بسیار شدید می شود علائم به شدت بار اول نیستند و کمتر می شوند.

علائم تبخال تناسلی در مردان

همان طور که ذکر کردیم دو سوم موارد ابتلا به این عارضه علامتی ندارند، ولی ممکن است که بروز علائم با تب، بدن درد، خستگی و سردرد و تورم غدد لنفاوی همراه باشد به علاوه این دسته از افراد زمانی که ادرار می کنند درد و سوزش نیز احساس می کنند. از دیگر نشانه های بروز تبخال تناسلی مردان گزگز و تیر کشیدن پاها و همچنین باسن است که در بازه زمانی کوتاهی مشاهده می شود.

بعد از به وجود آمدن این علائم تبخال تناسلی آقایان که به شکل هشداری برای هرپس تناسلی مردان است، قرمزی و زخم هایی بر روی پوست بروز می کنند. ممکن است که زخم در جاهای مختلف بدن مثل ناحیه تناسلی، دهان و یا صورت به وجود آید. اگر علائم تبخال تناسلی را در بدنتان و یا در بدن شریک جنسی تان مشاهده کردید هرچه زودتر باید به پزشک مراجعه کنید.

مرحله سکون و یا تاخیر

در این مرحله عامل بیماری زا به سوی گره های عصبی نخاع حرکت کرده و در یک بازه زمانی نامعلوم نهفته می ماند. در این مدت فرد هیچ نشانه ای از بیماری را از خودش بروز نمی دهد ولی ممکن است که بیماری را به افراد دیگر منتقل کند.

مرحله عود ویروس

اگر مبتلایان به این عارضه وارد این مرحله شوند، در این مرحله ویروس هایی که در گره های نخاعی وجود دارند به سطح پوست برمی گردند و در نتیجه زخم ها دوباره روی پوست ظاهر می شوند، معمولا زخم ها در همان مکان هایی که پیش تر زخم بوده اند به وجود نمی آیند و امکان دارد که مناطق دیگری را در بدن درگیر کنند.

اولین دوره بروز تبخال طولانی است و در پی دوره های عود اکثرا دوره ها کمتر و فاصله زمانی بین آنها کمتر خواهد شد. می توانید با استفاده از داروهای ضد ویروسی فاصله های بین دوره ها را زیاد کنید و شدت علائم را در هر دوره کاهش دهید.

عود کردن از واکنش های طبیعی ویروس تبخال تناسلی است به طوری که انتظار می رود فرد مبتلا به این عارضه در مدت زمان یکسال چندین بار دچار عود شود.

عواملی که موجب تحریک و ظهور تبخال تناسلی در مردان می شود:

در حقیقت نمیتوان هیچ دلیل قطعی را برای بروز تبخال ناحیه تناسلی مردان مشخص کرد ولی می توان دلیل بروزش را با بعضی از عوامل مرتبط دانست. ضعیف بودن سیستم ایمنی، تب و آسیب عصبی از دسته این عوامل هستند. به علاوه بروز آسیب ها و جراحات پوستی که به خاطر جراحی و یا سانحه ای ایجاد شده اند و حتی قرار گیری در برابر آب و هوای نامساعد باعث می شود شرایط پوست برای بروز تبخال مناسب شود و در نتیجه ویروسی که به طور نهفته در بدن بوده است بروز میکند.

افرادی که در خطر مبتلا شدن به تبخال تناسلی هستند:

  • کسانی که مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند.
  • آقایان و خانم هایی که سابقه مبتلا بودن به تبخال تناسلی مردان و خانم ها را دارند و افرادی که به بیماری های مقابرتی دیگری مبتلا شده اند.
  • کسانی که شریک های جنسی زیادی دارند.
  • مردان همجنسگرایی که روابط محافظت نشده انجام می دهند.
  • همچنین کسانی که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمی کنند.

عوارض تبخال تناسلی در مردان:

آسیب های سیستم عصبی مثل مننژیت، آنسفالیت و عفونت چشم اصلی ترین عارضه تبخال تناسلی در مردان است. هرچند که تعداد کمی از آقایان در اثر مبتلا بودن به تبخال تناسلی به این عارضه مبتلا می شوند ولی بهتر است که بدانید اگر به درمان بی توجهی کنید، این آسیب ها قابل انتظار هستند.

هرچند که این عارضه در بین مردان شیوع بیشتری دارد ولی به هر حال مبتلا شدن به این بیماری ممکن است مشکلات خیلی جدی در پی داشته باشد. انجام به موقع درمان و به علاوه به کار گرفتن روش های پیشگیری از این عارضه میتواند به شما کمک کند تا کمتر به مشکل دچار شوید. به این نکته دقت کنید که اگر به تازگی با فردی که به این بیماری مبتلا است رابطه داشته اید و علائم آن را تجربه کرده اید بهتر است خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *