مقالات

تاثیر عسل بر بیماری قلب و عروق

تاثیر عسل بر بیماری قلب و عروق

یکی از شایعترین عوامل مرگ و میر در جهان ، بیماری قلب و عروق است . افراد بسیار زیادی در سراسر جهان با بیماری قلبی و عروقی درگیر هستند و متاسفانه اگر هر چه سریعتر راه درمانی برای این بیماری پیدا نکنند ، باعث مرگ آنها خواهد شد . بسیاری از ما احساس می کنیم که تنها افرادی که مشکلات چاقی یا دیابت دارند در معرض خطر حمله قلبی خواهند بود، اما اینطور نیست؛ بیماری قلبی و عروقی برای همه افراد یک تهدید جدی حساب می شود ، زیرا هنگامی که رژیم غذایی مناسبی نداشته باشیم و در هر وعده غذایی بیش از اندازه غذاهای چرب و پر نمک را مصرف کنیم با خطرات حمله قلبی همراه خواهیم بود . هنوز هم به طور کامل نمی ‌دانیم که این موارد تا چه حد می تواند برای سلامتی ما خطرناک باشد ، اما بهتر است تاثیر عسل بر بیماری قلب و عروق را دست کم نگیرید .

قلب یکی از پرکارترین عضله ی بدن است که پس از تولد شروع به کار می کند و هیچگاه نمی تواند استراحت کند . قلب نمی تواند استراحت کند و به همین دلیل این عضله یکی از پرکارترین عضله شناخه می شود و نسبت به سایر اعضای بدن انرژی زیادی را مصرف می کند .  در واقع انرژی مورد نیاز عضلات از طریق سوختن گلوكز انجام می پذیرد و برای تامین این انرژی باید یک ماده غذایی سرشار از گلوکز مصرف کنید . عسل یک ماده غذایی مقوی است و سرشار از قند گلوکز می باشد . جالب است بدانید عسل دارای آنزیم هایی است که قادر به تجزیه و انحلال چربی ها بوده و لذا خرید عسل طبیعی و مصرف آن باعث می شود که علاوه بر تأمین انرژی بدن باعث تحریک و تقویت قلب، چربی های داخل قلب و عروق خواهد شد . این ماده غذایی باعث رفع تنگی رگ قلب، افزایش جریان خون در قلب و عروق و در نتیجه تنظیم فشار خون می شود و به همین دلیل از خطر بروز سکته قلبی جلوگیری خواهد کرد. با مصرف مرتب عسل طبیعی به تقویت عملکرد قلب خود کمک می کنید . مصرف عسل طبیعی به تمامی بیماران قلبی و آن دسته از افراد که مبتلا به تنگی و انسداد رگ قلبی هستند، توصیه می شود .

تاثیر عسل بر بیماری قلب و عروق

خواص عسل طبیعی برای قلب

کاهش فشار خون

فشار خون یکی از عوامل تشدید کننده حمله های قلبی است و مطالعات متعدد نشان می‌دهند که مصرف عسل از طریق تاثیر بر فاکتورهایی مانند نیتریک اکساید و افزایش سطح آن، سبب کاهش فشار خون می‌گردد، بنابراین مصرف عسل برای همه افراد بخصوص افرادی که درگیر مشکلات قلبی هستند ، بسیار مفید است .

بهبود آریتمی‌های قلبی

در واقع به ریتم غیر طبیعی تپش قلب، آریتمی گفته می ‌شود. طی تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام پذیرفته است ، نتایج نشان می ‌دهند که عسل با داشتن خواصی همچون مهار تولید رادیکال‌های آزاد ، فعالیت آنتی اکسیدان ها و داشتن منابع توليد انرژي از جمله گلوکز در خود، سبب کاهش آریتمی‌های قلبی و عوارض دیگر که در نتیجه آن به وجود می‌آید، می‌شود.

کاهش سطح کلسترول بد

طی بررسی‌هایی که اخیرا محققان انجام داده اند، نتایج نشان می دهند که مصرف عسل طبیعی می تواند باعث کاهش طبیعی سطح کلسترول بد و التهابات خواهد شد .

کاهش سطح تری گلیسرید خون

برای کاهش سطح تری گلیسرید خون بهتر است قندهای مضر و مصنوعی که در طول روز مصرف می کنید را کنار بگذارید . شما به راحتی می توانید عسل را جایگزین شکر و قند مصنوعی کنید و چای و قهوه خود را با عسل طبیعی شیرین کنید. مصرف عسل باعث کاهش سطح تری گلیسرید خون می‌شود.

اثرات آنتی اکسیدانی

عسل با افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن، مانعی بزرگ در برابر التهابات و رادیکال‌های آزاد تولیدی در بدن می ‌باشد که از این طریق نقش مهمی در بهبود سلامت قلب ایفا می ‌کند.

غنی از مواد معدنی

عسل سرشار از منیزیم و سدیم است و به همین دلیل برای سلامت قلب بسیار مفید است و عملکرد قلب را بهبود می بخشد .

تاثیر عسل بر بیماری قلب و عروق

توضیحات کامل درباره خواص عسل برای قلب

این ماده غذایی سرشار از آنتی‌ اکسیدان است و مشکلات همچون استرس ، دیابت و مشکلات فشار خون را بهبود می بخشد . فشار خون یکی از عوامل اصلی حمله های قلبی است و با خواص آنتی اکسیدان عسل کنترل خواهد شد . ترکیب این 3 بیماری با هم برای سلامتی بسیار خطرناک است و خطر ابتلا به مشکلات قلبی وعروقی را افزایش می‌دهد. بنابراین اثرات مثبت عسل را بر مشکلات قلبی نمی توانیم دست کم بگیریم . وجود مقادیر فراوان مواد معدنی و اکسید نیتریک که مسئول مستقیم اثرات محافظت کننده قلب به دلیل اختلالات قلبی و سوء عملکرد رگ‌های خونی ناشی از آدرنالین هستند، بسیار مفید است . همچنین عسل می ‌تواند التهابات را کاهش داده و عملکرد دیواره رگ ‌های خونی را بهبود ببخشد و به همین دلیل ریسک ابتلا به سخت شدگی عروق را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =