مقالات

عسلک چیست ؟

عسلک چیست ؟

امروزه درصد بسیار کمی از مردم وجود دارند که ممکن است یکبار اسم عسلک را شنیده باشند و باور این موضوع برای آنها سخت است که زنبورعسل محصولی به نام عسلک تولیده کرده باشد . معمولا برخی از اندیشمندان ، عسل و عسلک را در یک دسته قرار می دهند، اما تفاوت های زیادی بین این دو محصول وجود دارد و به سادگی نمی توانیم بگویم که این دو ماده غذایی شبیه به هم هستند. قبل از اینکه بخواهیم خرید عسلک را انجام دهیم باید با ویژگی های آن آشنایی داشته باشیم . آشنایی با عسلک به ویژه برای خرید عسل طبیعی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر شما اطلاعات دقیقی نسبت به ویژگی های عسلک داشته باشید، در هنگام خرید عسل طبیعی با دید بازتری اقدام به خرید خواهید کرد و پارامترهای مربوط به عسلک را تا جایی که امکان داشته باشد به خوبی کنترل می کنید.

عسلک فراورده ای از زنبورعسل است که خواص شگفت انگیزی دارد، اما ممکن است به دلیل درصد بالای قند ، برای برخی از افراد محدودیت مصرف داشته باشد. همچنین این عسل زود شکرک می زند یا خیلی زود روی سطح آن رس می بندد. احتمالا برای افرادی که علاقه ای به عسل شکرک زده ندارند، این محصول به هیچ وجه خوب و مناسب نیست. در این مقاله کندوک تلاش شده است تا به صورت خلاصه به معرفی عسلک بپردازیم . آشنایی بیشتر با مفهوم و ویژگی های این محصول کمک می کند تا در هنگام خرید انواع آن دقت بیشتری داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

عسلک چگونه تولید می شود ؟

همانطور که در مقاله های قبلی عسل چگونه تولید می شود ؟ بیشتر با نحوه تولید عسل پرداختیم باید بدانید،  نحوه تولید عسل به گونه ای است که زنبورها عسل با خوردن شهد گل ها و گیاهان متنوع ، عسل طبیعی درست می کنند. زنبورهای ماده یا همان کارگر روی گل ها می نشینند و شهدهایی که گلها تولید کرده اند را می نوشند. علاوه بر شهد، بر روی برخی گیاهان، گل ها و درختان، برخی حشرات مکنده فعالیت می کنند که بر اثر فعالیت آن ها ماده ای ترشح می شود که منبع بسیار مناسبی برای تغذیه زنبورها، مورچه ها و بسیاری از حشرات دیگر است. اگر زنبور عسل از این شیره ای که از بدن حشراتی مانند شپش ها ترشح شده را مصرف کند ، ماده ای به نام عسلک را تولید می کند .

به طور خلاصه می توان گفت عسلک به صورت غیر مستقیم از گیاه تولید می شود. حشره های زیادی در طبیعت هستند که بر روی گیاهان مختلف تغذیه می کنند و به ایجاد شیره های قندی می پردازند. از مهمترین نوع این حشره ها می توان به زنجیرک ها ، شته ها ، پسیل ها و شپشک های نباتی لاچنیدها ها و…. اشاره کرد . زنبور عسل پس از مصرف این شیرابه های قندی خوش طعم ، می تواند عسلک فوق العاده پرخاصیت و خاصی تولید کنند که از نظر ساختار با عسل طبیعی تفاوت زیادی دارد. در بررسی های که اخیرا توسط محققان صورت گرفته ، مشخص شده است که درون ترکیبات این محصول آنزیم های طبیعی وجود دارند که از روده و بزاق حشرات مکنده وارد آن شده اند. همچنین وجود ماده ملزیتوز در عسلک که ماده ای غیر قابل حل است، باعث بروز خاصیت ها و ویژگی های فوق العاده در آن می شود. معمولا بسیاری از ویژگی های عسل و این محصول به هم شباهت دارند ، اما در اکثر آزمایش هایی که روی این ماده غذایی صورت گرفته نشان می دهد که درصد ترکیبات این ماده در انواع عسل های طبیعی باهم متفاوت هستند . از مهمترین خواص و تفاوت عسل با عسلک عبارتند از :

  • رنگ تیره تری نسبت به عسل دارد .
  • ساکارز عسلک بسیار زیاد است .
  • عسلک زودتر از عسل رس می بندد و اصطلاحا شکرک می زند .
  • این خوراکی نسبت به عسل درصد آنتی اکسیدان بالاتری دارد .
  • مواد مغذی آن از عسل بیشتر است .
  • خاصیت آنتی باکتریال بالایی دارد .

عسلک چیست ؟

نکات مهم در هنگام تولید این محصول

یکی از مهمترین نکات در مورد تولید عسلک توسط زنبور این است که جریان شیرابه های قندی برای تولید این نوع محصول بسیار محدودتر از جریان شهد گل های موجود در طبیعت است ، بنابراین زنبور عسل ها مدت زمان بسیار کوتاهی زمان دارند تا اقدام به تولید آن کنند. اما به این نکته توجه داشته باشید ، برای تولید این خوراکی به مناطق خاصی احتیاج است و برای برای برداشت این ماده غذایی باید زنبورداران تجربه و مهارت کافی داشته باشند . یکی دیگر از نکات مهم در مورد تولید آن این است که این ماده به شدت چسبنده بوده و در نتیجه اگر گرد و غبار در هوا باشد یا هوا آلوده باشد ، احتمالا مقدار بسیار زیادی از آلودگی ها به داخل کندو نفوذ می کند و به آن میچسبد ؛ در این موارد هم عسلک و هم عسل طبیعی ، کیفیت خود را از دست می دهد . این محصول خیلی زود رس می بندد بنابراین بهتر است تا جایی که امکان داشته باشد آن را دور از کندو برداشت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *