مقالات

درمان زونا با عسل !

درمان زونا با عسل

زونا یک نوع بیماری شایع پوستی است و بر اساس تحقیقات انجام شده، عموما بیشتر بزرگسالان به این بیماری مبتلا می شوند. علایم این بیماری پوستی در ابتدا با قرمز شدن سطح پوست نمایان می شود و آن ناحیه از پوست تاول می زند و خارش شدید آغاز می شود . خارش های ایجاد شده توسط زونا می تواند غیر قابل تحمل باشند و فرد بیمار را کم طاقت می کند. افرادی که به این بیماری پوستی مبتلا هستند بهتر می دانند که هرچقدر که پوست را بخارانید و خارش شدیدتر خواهد شد . فاکتور‌های خطر ابتلا به زونا چیست؟ آیا عسل می تواند برای درمان زونا مفید باشد ؟ در این مقاله کندوک سعی داریم به درمان زونا با عسل بپردازیم .

در واقع نام علمی زونا ، هرپس زوستر است. هرپس زوستر تنها به این دلیل انتخاب شده که ویروس واریسلا زوستر، علت اصلی بیماری زونا را تشکیل می دهد. این ویروس پس از مدتی از حالت نهفته خارج شده و فرد را به بیماری زونا مبتلا می سازد. امکان دارد این سوال برای تان پیش بیاید که ویروس واریسلا زوستر چگونه وارد بدن می شود؟ بهتر است بدانید ویروس واریسلا زوستر به دنبال بیماری آبله مرغان در کودکی وارد بدن هر فرد می شود و اگر آبله مرغان هرچه سریعتر درمان نشود یا به صورت کامل درمان نگردد و به صورت کاملا نهفته در بدن بیمار باقی بماند، در سنین بزرگسالی به صورت بیماری زونا خود را آشکار می سازد. با جای گیری این ویروس در سلول های عصبی باعث می شود ، بیماری آبله مرغان به طور کامل درمان نشود و در نتیجه به صورت پنهان در بدن کودکان باقی می ماند. در صورت پنهان شدن ویروس واریسلا زوستر ، مجددا بعد از چندین سال این ویروس در بدن پخش شده و علائمی شبیه آبله مرغان از خود نشان خواهد داد .

فاکتور‌های خطر ابتلا به بیماری زونا چیست؟

در واقع هر فردی که تا به حال به بیماری آبله مرغان دچار شده باشد ، ممکن است به زونا مبتلا شود. بسیاری از کودکان در ایالات متحده ، قبل از ظهور واکسیناسیون که از این بیماری جلوگیری می کند ، به آبله مرغان مبتلا شده اند. بیشتر فاکتور‌ها و آمارهای بررسی شده نشان می دهند، افرادی که در سنین 50 به بالا قرار دارند بیشتر به این بیماری دچار خواهند شد . زونا معمولا در افراد بالای ۵۰ سال شایعتر است. خطرات این بیماری با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد و با تضعیف سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن دیگر خواهد شد .

یکی از شایعترین بیماری هایی که پس از زونا در بدن ایجاد می شود، می توان به ایدز و سرطان اشاره کرد . یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد این بیماری می شود ، برای بیمارانی است که تحت درمان سرطان هستند . شیمی درمانی و پرتودرمانی می‌تواند مقاومت بدن شما را در برابر بیماری ها کاهش دهند و ممکن است باعث ایجاد زونا شود. مصرف برخی از داروهای خاص مانند از استروئیدها، مانند پردنیزون و داروهایی که برای جلوگیری از رد اعضای پیوندی طراحی شده‌اند، می‌ توانند خطر ابتلا به بیماری زونا را افزایش دهند .

خواص عسل برای درمان زونا چگونه است؟

امروزه یکی از راه حل های که برای درمان بیماری زونا پیشنهاد می شود ، عسل طبیعی یا عسل آویشن است . عسل دارای خواص ضدمیکروبی و ضدباکتریایی است و با خاصیت تسکین دهندگی که دارد می تواند برای تسکین خارش های زونا بسیار مفید باشد و در گذشته مردم قدیمی برای درمان زخم های خود از عسل استفاده کرده اند و به همین دلیل خواص دارویی آن برای درمان بیماری زونا مورد توجه محققان قرار گرفته است . خواص عسل برای بهبود بیماری زونا از آنجا مشخص می شود که تاثیرات مثبت آن پس از آزمایشات متعدد مورد تاید پزشکی قرار گرفته است . عسل یک ماده غذایی بوده که نه تنها برای درمان برخی از بیماری های بدن مورد استفاده قرار می گیرد ، بلکه به صورت موضعی هم می تواند بسیار موثر باشد . شاید کمی دور از انتظار باشد که عسل بتواند برای مشکلات پوستی نیز استفاده شود ، اما زمانی که به صورت موضعی روی پوست قرار می گیرد،  می تواند تاثیرات مثبتی برای پوست به همراه داشته باشد . یکی از ویژگی هایی که خواص عسل برای درمان زونا را نشان می دهند، مصرف موضعی این عسل را برای درمان زونا چندبرابر افزایش داده است .

عسل آویشن کوهی کرمانشاه

عسل دارای خاصیت ضدعفونی کننده و ضد ویروسی بوده و به همین دلیل به صورت موضعی برای درمان بیماری زویا مورد استفاده قرار می گیرد . هزینه درمان های این بیماری در کشورهای توسعه یافته بسیار زیاد است و به همین دلیل افراد مبتلا به این بیماری ، مصرف موضعی عسل را بیشتر ترجیح می دهند . تحقیقاتی که توسط پزشکان انجام شده ، نشان می دهند که عسل توانایی درمان این بیماری را داشته و می تواند خارش های به وجود آمده را به سرعت آرام کند . نحوه استفاده از عسل برای درمان زونا بسیار ساده است ، ترکیب سیاه دانه و عسل می تواند بهترین درمان موضعی برای زونا باشد . با استفاده از سیاه دانه و عسل نیز می توانید زونا را در کمترین زمان بهبود بخشید. به ترکیب عسل با سیاه دانه ، دوسین نیز می گویند که برای تهیه آن ابتدا سیاه دانه را کمی بکوبید، سپس یک قاشق سیاه دانه را با سه قاشق عسل مخلوط کنید و بر روی قسمت هایی که تاول زده ، قرار دهید. بعد از گذشت 20 الی 30 دقیقه بشویید . این روند درمانی را تاجایی ادامه دهید که اثری از تاول باقی نماند . همچنین شما می توانید عسل را به مقداری آب حل کنید و سپس روی تاول قرار دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =