مقالات

فواید عسل طبیعی برای بدنسازی چیست ؟

فواید عسل طبیعی برای بدنسازی چیست ؟

آیا از خواص و فواید عسل برای بدنسازان و ورزشکاران اطلاعاتی دارید؟ مشکل کربوهیدرات‌های مصرفی بعد از تمرین در چرخه هیپوگلیسمی است. در واقع هیپوگلیسمی افت قند خون است که باعث فشار خون می‌شود. هنگامی که شما کربوهیدرات‌هایی مانند قند مصنوعی یا شکر مصرف می ‌کنید به سرعت هضم می‌شوند و قند خون را به سرعت در خون افزایش می ‌دهند. افزایش قندخون در بدن باعث می‌شود، لوزالمعده برای بازگرداندن قند خون به سطح عادی، انسولین بیشتر ترشح کند و قند خون کاهش یابد . برای جلوگیری از بالا رفتن سطح قند خون ، باید ماده غذایی بهتری را جایگزین قند های مصنوعی و شکر نمایید . عسل طبیعی یک ماده غذایی بینظیر است که یکی از بهترین کربوهیدرات‌ها برای بالا بردن انرژی بدن بعد از یک تمرین سخت بدنسازی می ‌باشد.

خواص عسل طبیعی برا بدنسازی

مصرف عسل باعث افزایش قندخون نمی شود .

عسل خاصیت اکسید کننده دارد که فرآیند جذب قند خون را برای بدن بسیار آسان می کند و مانع از افزایش سطح قند خون می شود . یکی از عواملی که باعث جذب آسان قند خون می شود ، پتاسیم است . پتاسیم قند را جذب می کند و مانع از ایجاد تجمع قند در بدن می شود . مصرف یک قاشق عسل می تواند قند خون را بالا ببرد و سپس پانکراس هورمون های انسولین را بیشتر ترشح می کند . در اولین آزمایشی که روی 70 نفر از شرکت‌کننده ها انجام شده ، که به این افراد عسل کربوهیدراتی داده شد و نتایج‌ تحقیقات نشان می دهد، عسل منجر به هیپوگلیسمی در افراد نمی شود و تنها افزایش ملایمی در قند خون و سطح انسولین ایجاد می ‌کند. عسل در واقع مخلوطی از قندهای طبیعی است که می‌تواند به عنوان سوختی عضلانی و تدریجی برای عضلات در حال تمرین استفاده شود.

افزایش استقامت بدنسازان با مصرف عسل طبیعی

در تحقیقاتی که روی دوچرخه سواران انجام شده است ، تحقیق به مدت سه هفته و با مصرف عسل، دکستروز بدون کالری به این دوچرخه ‌سوارها داده شد و ۴۰ مایل را با دوچرخه طی کردند . دوچرخه‌ سوارانی که در این مدت ترکیب عسل طبیعی مصرف کرده بودند، قدرت و سرعت بیشتری نسبت به سایر دوچرخه سوارهای دیگر داشتند. در این تحقیق در مورد خواص عسل برای ورزشکاران  آشکار شد که عسل می‌ تواند استقامت بدن ورزشکاران را برای تمرینات استقامتی افزایش دهد.

حفظ تعادل قند خون در ورزشکاران

طبق آزمایشاتی که روی دسته ای از افراد انجام شد ، نشان می دهد افراد پس از جلسات‌ تمرین بدنسازی‌، نوشیدنی‌های پروتئینی با شیرین ‌کننده‌های مصنوعی مختلف به مقدار بسیار زیادی مصرف می‌کردند. نوشیدنی های شیرین شده با عسل از بین سایر نوشیدنی‌های دیگر تنها نوشیدنی بود که کمتر از 2 ساعت توانست تعادل سطح قند خون را در حالت ثابت نگه دارد. در نتایج این آزمایش مشخص شد عسل یکی منبع فوق العاده برای کربوهیدرات و افزایش انرژی بدن برای آماده سازی مجدد عضلات بعد از تمرین است.

مصرف عسل برای بدنسازان دیابتی

تحقیقاتی که در دانشگاه ایلینوی روی دسته ای از افراد انجام شده است ، آزمایشاتی که روی نمونه خون افراد انجام گرفته نشان می دهد ، عسل طبیعی با کاهش سرعت اکسایش لیپوپروتئین‌های هر بار کم تراکم تر می شود . در واقع اکسایش فرآیندی است که باعث سفت شدن دیواره سرخ رگ می شود و موجب تصلب شریان ها خواهد شد که ممکن است باعث حمله قلبی در افراد شود ، زیرا استفاده میزان عسل برای افراد دیابتی یا افرادی که رژیم خاصی برای برنامه های غذایی خود در نظر گرفته اند ، بسیار متفاوت است . ورزشکاران که دیابت دارند یا از رژیم خاصی پیروی می کنند ، بهتر است قبل از شروع مصرف عسل از مشاوره غذایی یا از پزشک متخصص مشاوره بگیرند .

بهترین نوع عسل برای بدنسازان

هنگامی که شما سخت در حال تمرین هستید ، انرژی زیادی صرف ورزش خواهد شد و قند خون شما به مقدار زیادی کاهش می‌یابد که می تواند برای سلامتی بدن بسیار خطرناک باشد . برای حفظ تعادل قند خون، باید ذخایر قند( گلوکز) خود را تامین کنید و مقداری کربوهیدرات را پس از تمرین مصرف نمایید. مواد غذایی که شاخص قند خون پایین ‌تری دارن ، عملکرد بهتری نسبت به غذاهایی با شاخص قند خون بالاتر دارند ، زیرا به مرور زمان باعث افزایش تعادل قند خون می‌شوند. عسل برای حفظ تعادل قند بدنسازان بسیار مناسب است. در واقع عسل شاخص قند خون پایین‌ تر از کربوهیدرات‌ها و قندهای فرآوری شده دارد. مصرف دو قاشق غذاخوریی عسل طبیعی بعد از ورزش سطح قند خون شما را بهبود می ‌بخشد.

عسل گون گز یاسوج

عسل گون گز با داشتن سطح بالاتری از آنزیم‌ها و فعالیت‌های ضد باکتریایی بهترین نتیجه را برای ورزشکاران خواهد داشت. البته جالب است بدانید خواص عسل طبیعی برای بدنسازی و ورزشکاران در تمامی عسل ها موجود می ‌باشد، اما عسل گون گز به افرادی که در هنگام ورزش استخوان درد دارند یا به علت دردهای مفصلی نمی توانند ورزش های سخت بدنسازی را انجام دهند ،می تواند بهترین گزینه باشد . ساکاروز این عسل 5/0 است و برای ورزشکار ها و بد نسازانی که دیابت دارند بدون هیچ نگرانی می توانند عسل اصل گون گز را مصرف نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 2 =