مقالات

مواد معدنی مورد نیاز بدن

مواد معدنی مورد نیاز بدن

مواد معدنی عناصر غیر آلی هستند. این مواد برای سلامت بدن همه افراد خیلی خیلی ضروری هستند و انجام خیلی از فعالیت‌ها مانند داشتن استخوان‌های سالم و قوی عملکرد طبیعی ماهیچه‌ها قلب و مغز ساختن خیلی از آنزیم‌ها و همچنین هورمون‌های وابسته به آنها است. دقت کنید که آنزیم‌ها ماده‌ای هستند که منجر به افزایش سرعت انجام شدن یک واکنش می‌شوند. در ادامه این مطلب کندوک شما را با مواد معدنی مورد نیاز بدن آشنا خواهیم کرد پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چطور مواد معدنی را که بدن نیاز دارد را تامین کنیم ؟

بهترین روشی که شما می‌توانید از دریافت مقدار کافی مواد معدنی اطمینان داشته باشید رعایت یک رژیم غذایی متنوع و سالم است. خبر خوب این است که خیلی از غذاهای معمول دارای چندین ماده معدنی هستند در نتیجه تامین کردن ماده معدنی و مغذی مورد نیاز بدنمان از طریق وعده‌های غذایی روزمره خیلی آسان است.

مقداری از مواد معدنی که در طبیعت موجود هستند برای بدن هر انسانی خیلی ضروری هستند، به آن دسته از مواد معدنی که بدنمان به آنها احتیاج دارند مواد معدنی ضروری گفته می‌شود.

دسته‌بندی مواد معدنی

در کل مواد معدنی را به دو دسته ماکرومینرال و همچنین میکرومینرال تقسیم بندی می‌کنند. هر دوی این مواد به یک اندازه برای برای سلامتی بدن اهمیت دارند، ولی دقت کنید که میکرومینرال‌ها با مقدار خیلی کمتری برای بدن انسان مورد نیاز هستند.

مواد معدنی ضروری برای بدن یا همان موادی که برای سلامت بدن ضروری هستند به دو گروه مهم تقسیم می‌شوند، دسته اول مواد معدنی اصلی که ماکرومینرال هستند و دسته دوم که مواد معدنی کمیاب که میکرومینرال هستند. مواد معدنی اصلی که در بدن همه افراد خیلی زیاد استفاده می‌شوند و همچنین ذخیره می‌شوند عبارتند از کلرید منیزیم کلسیم فسفر سدیم گوگرد و پتاسیم.

مواد معدنی کمیاب نیز به همان اندازه مواد معدنی اصلی برای سلامت بدن همه انسان‌ها حیاتی و مهم هستند، ولی بدن ما به مقدار زیادی از آنها نیازی ندارد. این دسته از مواد معدنی شامل موادی مانند مس ید کروم فلوراید آهن منگنز سلنیوم و روی هستند.

منابع مواد معدنی و نقشی که بر روی بدن دارند

مواد معدنی اصلی و یا همان ماکرومینرال

کلسیم

یکی از فراوان‌ترین ماده معدنی در بدن افراد است. بدن ما برای ساخت استخوان‌های قوی و همچنین انجام دادن بسیاری از وظایف مهم به مقدار مناسبی از کلسیم احتیاج دارد. می‌توان گفت که تقریباً تمامی کلسیم بدن در دندان‌ها و استخوان‌ها ذخیره می‌شوند و منجر به حفظ ساختار آنها می‌شوند و سختی آنها را بیشتر می‌کنند.

بدن همه افراد برای انقباض عضلات و همچنین انتقال پیام‌های عصبی به کلسیم نیاز دارد. بله کلسیم به جریان یافتن خون درون رگ‌ها همچنین ترشح هورمون‌ها در بدن نیز کمک می‌کند.

کلسیم در خیلی از غذاها یافت می‌شود، ما می‌توانیم کلسیم را از طریق خوردن بعضی از مواد غذایی دریافت کنیم که در ادامه غذاهایی که کلسیم مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کنند را نام می‌بریم:

 • پنیر شیر و ماست منابعی اصلی و بسیار مهمی از کلسیم برای بیشتر مردم هستند.
 • بعضی سبزی‌ها مانند کلم بروکلی و کلم پیچ نیز دارای کلسیم زیادی هستند.
 • شما می‌توانید کلسیم را در خیلی از مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال و به علاوه مکمل‌های کلسیمی بیابید.

مواد معدنی مورد نیاز بدن

کمبود کلسیم

کمبود کلسیم در بدن می‌تواند منجر به اختلالاتی در بدن شود که در ادامه آنها را ذکر می‌کنیم:

 • پوکی استخوانی که از اختلالاتی است که منجر به ضعف و شکنندگی استخوان‌ها می‌شود و احتمال زمین خوردن را در افراد بیشتر می‌کند.
 • راشیتیسم نیز بیماری است که منجر به نرمی و ضعف استخوان‌ها در بین کودکان می‌شود.
 • استئومالاسی یک عارضه است که منجر به نرمی استخوان در بین بزرگسالان و کودکان می‌شود.

منیزیم

بدن همه افراد برای سالم ماندن و کار کردن درست به منیزیم احتیاج دارد. منیزیم در خیلی از فرایندهای طبیعی بدن مانند تنظیم سطح قند و فشار خون عملکرد عضلانی و عصبی استخوان ساخت پروتئین ماده ژنتیک سلول dna و همچنین استخوان نقش دارد.

شما می‌توانید به طور طبیعی منیزیم را در خیلی از غذاها بیابید که در ادامه ما غذاهایی را ذکر می‌کنیم که شما با استفاده از آنها می‌توانید مقادیر توصیه شده منیزیم را دریافت کنید:

 • شیر ماست و برخی دیگر از فرآورده‌های لبنی
 • حبوبات غلات دانه‌ها مغزها و سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج

مواد معدنی مورد نیاز بدن

کمبود منیزیم

در کوتاه مدت دریافت کردن میزان کمی منیزیم علائم دقیقی را به وجود نمی آورد. در صورتی که منیزیم در رژیم غذایی کم باشد کلیه‌ها با انجام فرایند محدود کردن منیزیم دفع شده در ادرار کمک به حفظ آن در بدن می‌کنند. در چنین حالی نیز مصرف کردن منیزیم در طولانی مدت می‌تواند باعث کمبود منیزیم شود.

اگر با کمبود منیزیم در بدنتان مواجه شوید علائمی مانند از دست دادن استفراغ حالت تهوع خستگی و ضعف را در خودتان مشاهده می‌کنید.

فسفر

فسفر در تمامی سلول‌های بدن یافت می‌شود. مقدار بیشتر فسفر در دندان‌ها استخوان‌ها و همچنین مقداری از آن در ساختار ماده ژنتیک بدن موجود است که این ماده اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ادامه غذاهایی را که فسفر مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کنند را نام می‌بریم:

 • محصولات لبنی مانند پنیر و شیر و ماست
 • خلاط مثل برنج قهوه‌ای بلغور و نان
 • گوشت مرغ و ماهی و یا تخم مرغ
 • آجیل و دانه‌ها مثل بادام هندی و کنجد
 • حبوباتی مانند عدس نخود و لوبیا
 • سبزی‌هایی مثل مارچوبه و سیب زمینی

کمبود فسفر می‌تواند منجر به آرزوهایی مانند از دست دادن اشتها کم خونی اختلال در هماهنگی عضلات ضعف عضلانی تغییر شکل استخوان‌ها افزایش خطر عفونت و همچنین گیجی شود.

پتاسیم

بدن همه افراد برای انجام درست کارها از جمله کارهایی مانند عملکرد طبیعی کلیه و قلب انتقال پیام عصبی به پتاسیم و انقباض ماهیچه‌ها احتیاج دارد. پتاسیم فشار خون را کنترل می‌کند و احتمال تشکیل سنگ‌های کلیوی را پایین می‌آورد.

غذاهایی که پتاسیم مورد نیاز بدنمان را تامین می‌کنند:

 • میوه‌هایی از جمله آلوی خشک زردآلوی خشک کشمش آب پرتقال و همچنین موز
 • سبزی‌هایی مانند کدو حلوایی اسفناج کلم بروکلی سیب زمینی و گوجه فرنگی
 • عدس آجیل لوبیا سویا و چشم بلبلی
 • گوشت ماهی و مرغ
 • شیر و ماست

کمبود پتاسیم در بدن عارضه‌های ی زیادی را با خودش به همراه دارد که مهم‌ترین آنها بالا رفتن فشار خون کاهش کلسیم استخوان‌ها و همچنین افزایش خطر مبتلا شدن به سنگ کلیه است.

مواد معدنی مورد نیاز بدن بخش دوم

این بخش از مواد معدنی مورد نیاز بدن میکرومینرال نام دارند که شامل مواد معدنی مانند، فلوراید آهن منگنز سلنیوم ید کروم مولیبدن و روی هستند.

کروم

کروم یک ماده بسیار مهمی در بدن است که در بسیاری از غذاها می‌توانید آن را بیابید، هنوز هم نقش کروم در بدن ما مشخص نشده است ولی به نظر می‌رسد که این ماده در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها پروتئین‌ها و چربی‌ها نقش دارد. در ادامه غذاهایی را نام می‌بریم که کروم مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کنند:

 • مخمر آبجو و آجیل
 • گوشت‌ها مانند گوشت گاو و یا بوقلمون
 • غلاتی مانند نان
 • میوه‌هایی مثل موز و یا سیب
 • سبزی‌ها مانند کاهو و لوبیای سبز
 • آبمیوه‌هایی مثل پرتقال گوجه فرنگی و انگور

مس

نقش بسیار مهمی را در سلامت بدن دارد. بدن ما از مس برای انجام دادن خیلی از واکنش‌های مهم مانند تولید انرژی ساخت بافت‌های همبند ورک‌های خونی استفاده می‌کند. به علاوه مس در حفاظت از سیستم عصبی و ایمنی بدن نیز نقش مهمی دارد و منجر به فعال شدن ژن‌ها می‌شود.

غذاهایی که مثل مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کند:

 • جگر گاو
 • آجیل دانه‌ها و شکلات
 • غلات سبوس‌دار
 • نخود سیب زمینی آووکادو و قارچ

کمبود مستر بدن می‌تواند منجر به خستگی بسیار زیاد، لکه‌های روشن پوست زیاد شدن کلسترول خون و اختلالات بافت همبند موثر بر روی پوست و رباط‌ها شود.

مواد معدنی مورد نیاز بدن

فلوراید

فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و منجر به استحکام خوان‌ها می‌شود.

در کل فلوراید خیلی در غذاها وجود ندارد و گاهی اوقات فلوراید به آب آشامیدنی و برخی دیگر از آب‌های معدنی اضافه می‌شود. و بیشتر فلوراید مورد نیاز بدن با نوشیدن آب حاوی فلوراید به دست آورده می‌شود. به یاد داشته باشید که بیشتر خمیر دندان‌ها و دهانشویی‌ها نیز دارای فلوراید هستند.

آهن

بدن ما به وسیله آهن هموگلوبین و میوگلوبین را می‌سازد. هموگلوبین یک نوع پروتئین در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به تمامی قسمت‌های بدن خواهد رساند. میوگلوبین نیز پروتئینی است که اکسیژن مورد نیاز عضلات را فراهم خواهد کرد. همچنین بدن ما برای ساخت بعضی از هورمون‌ها به آهن احتیاج دارد و در کل آهن یک ماده بسیار مهم در بدن افراد است.

غذاهایی که آهن مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند:

 • غلات صبحانه و همچنین نان غنی شده با آهن
 • گوشت بدون چربی مرغ و همچنین غذاهای دریایی
 • عدس اسفناج لوبیای سفید لوبیای چشم بلبلی و به علاوه نخود فرنگی
 • آجیل و بعضی از میوه‌های خشک مثل کشمش

در کوتاه مدت کمبود آهن در بدن معمولاً علائم واضحی را به وجود نمی‌آورد به خاطر اینکه بدن از آهن ذخیره شده استفاده می‌کند. ولی با گذشت زمان زیاد و کاهش سطح آهن ذخیره شده در بدن نیز کم خونی ناشی از فقر آهن ایجاد می‌شود. گلبول‌های قرمز کوچک‌تر می‌شوند و همچنین سطح هموگلوبین کاهش خواهد یافت به خاطر همین خون اکسیژن کمتری را از ریه‌ها به نقاط دیگر بدن حمل می‌کند.

مواد معدنی مورد نیاز بدن

ید

بدن همه افراد برای ساخت درست هورمون‌های غده تیروئید به ماده‌ای به نام ید احتیاج دارد. این هورمون‌ها می‌توانند متابولیسم بدن را خیلی دیگر از عملکردهای مهم بدن را تنظیم کنند. به علاوه رشد استخوان مغز نیز در دوران جنینی و نوزادی به هورمون تیروئیدی وابسته است به خاطر همین است که دریافت ید کافی برای همه افراد به خصوص زنان باردار و نوزادان خیلی مهم است.

غذاهای تامین کننده ید مورد نیاز بدن

 • انواع ماهی میگو و انواع دیگر از غذاهای دریایی که سرشار از ید هستند.
 • محصولات لبنی مانند ماست و پنیر و شیر
 • نمک ید دار که البته در کشور ما در دسترس نیست

کمبود ید در بدن می‌تواند منجر به این شود که ما نتوانیم مقدار کافی هورمون تیروئید بسازیم و این موضوع منجر به به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود. در بین زنان باردار کم بودن میزان ید ممکن است منجر به آسیب دائم جنین از طریق توقف رشد تاخیر در رشد جنسی و یا عقب ماندگی ذهنی شود. کمبود یل با شدت کمتر ممکن است منجر به این شود که ضریب هوشی در بین نوزادان کودکان از حد متوسط آن پایین‌تر باشد و همچنین باعث کاهش توانایی فعالیت تفکر شفاف در بین بزرگسالان شود.

معجون کندوک به دلیل دارا بودن عسل طبیعی ، ژل رویال ، گرده گل و جینسینگ سرخ و سفید و پنج گیاه تقویتی پاکستانی حاوی مواد معنی زیادی می باشد که شما می توانی با استفاده از آن بدن شما از مواد معدنی زیادی بهرمند شود. در صورتی که تمایل به خرید معجون تقویت بدن vip کندوک را دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

معجون سوپر ویژه کندوک (VIP)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =