مقالات

فواید ورزش برای سلامت بدن

فواید ورزش برای سلامت بدن

آیا تاکنون به فواید و مزایای ورزش کردن فکر کرده اید؟ به نظر شما راه حلی وجود دارد که در طول روز انرژی ما بیشتر باشد و در طول زندگی نیز احساس بهتری داشته باشیم و حتی طول عمر مان را نیز بیشتر کنیم؟ بله راه حلی برای این مسائل وجود دارد و آن ورزش کردن است، ورزش کردن منظم و پایدار می‌تواند تمامی این موارد را برای افراد به ارمغان آورد.

فواید و مزایایی که ورزش کردن برای بدن و جسم و روح دارد خیلی غیر قابل انکار نیست و همه افراد فارغ از سن جنسیت و یا توانایی بدنی می‌توانند از ورزش کردن سود بسیار زیادی ببرند اگر خودتان را دوست دارید و می‌خواهید همیشه سالم‌تر بمانید سعی کنید که از ورزش کردن غافل نشوید.

فایده ورزش کردن برای بدن

همه ما می‌دانیم که ورزش کردن مستقیماً بر روی کیفیت زندگی و حالت جسمانی و روحی تاثیر خوب و مثبتی دارد، در ادامه مازی را از فواید ورزش کردن نام می‌بریم.

ورزش کردن می‌تواند وزن را کنترل کند

شما با ورزش کردن می‌توانید در وزن مناسبی بمانید، و یا اگر اضافه وزن دارید به کاهش وزنتان کمک می‌کند. فواید ورزش کردن برای کنترل وزن فقط این مواردی که ذکر کردیم نیستند، شما همچنین می‌توانید اگر دچار کمبود وزن نیز هستید با ورزش کردن نیز وزن ایده‌التان برسید و به اندازه کافی وزن بگیرید در کل ورزش برای مدیریت وزن یک راهکار بسیار موثر و راهگشا است.

انجام ورزش منظم در باشگاه بسیار مفید است ولی اگر به هر دلیل نمی‌توانید به باشگاه بروید می‌توانید در خانه ورزش کنید، حتی اگر در خانه نیز فرصت زیادی برای ورزش کردن منظم پیدا نمی‌کنید می‌توانید به فعالیت‌های روزمره‌تان بیفزایید. برای بهره‌مند بودن از فواید و مزایای ورزش کردن می‌توانید در طول روز فعالیت‌تر باشید مثلاً به جای اینکه از آسانسور استفاده کنید بهتر است از پله‌ها استفاده کنید و یا در طول روز بیشتر راه بروید.

فواید ورزش برای سلامت بدن

ورزش می‌تواند با بیماری‌های مزمن و جدی مبارزه کند

یکی از دلایل مهمی که باعث به وجود آمدن بیماری‌های مزمن قلبی عروقی می‌شود نداشتن فعالیت بدنی منظم است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ورزش منظم منجر به بهبود حساسیت به انسولین، سلامت سیستم تنفس و سلامت قلب شما می‌شود. به علاوه ورزش می‌تواند سطح کلسترول و فشار خون شما را نیز کاهش دهد.

در کل ورزش می‌تواند به کاهش و یا پیشگیری از بیماری‌های مزمن زیر کمک کند.

دیابت نوع ۲: با انجام ورزش هوازی منظم می‌توانید دیابت نوع ۲ را به تاخیر بیندازید و یا از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید. فوایدی که ورزش کردن می‌تواند بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع یک بگذارد بسیار قابل توجه زیاد است، انجام تمرین‌های قدرتی و بدنسازی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ فوایدی دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم

  • بهبود توده چربی
  • کنترل فشار خون
  • مقاومت به انسولین
  • کنترل قند خون
  • بهبود توده بدون چربی بدن

بیماری های قلبی‌

فایده ورزش کردن تاثیر مثبتی بر روی بیماران قلبی نیز دارد. انجام ورزش منظم می‌تواند عوامل خطر قلبی عروقی را کاهش دهد و به علاوه درمانی بسیار موثر برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

بسیاری از انواع سرطان ها

شما می‌توانید با ورزش کردن خطر ابتلا به سرطان‌هایی مانند سرطان سینه، روده بزرگ، آندومتر، کیسه صفرا، ریه کبد کلیه پانکراس تخمدان پروستات تیروئید سرطان مری و معده را کاهش دهید.

کلسترول بالا

داشتن فعالیت بدنی منظم و با شدت متوسط می‌تواند تا کلسترول را افزایش دهد و همچنین افزایش کلسترول را حفظ و یا جبران کند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که فعالیت هوازی و ورزشی که شدت بالایی دارد می‌تواند سطح LDL را کاهش دهد. به خاطر همین یکی از مهم‌ترین فوایدی که ورزش کردن دارد کنترل کلسترول است.

فشار خون بالا

شرکت کردن در تمرینات هوازی میتواند منجر به این شود که سیستولیک در حال استراحت را ۵_۷ میلی متر جیوه را میان افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند کاهش دهد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که از طرفی دیگر فقدان ورزش منظم حتی در مدت کوتاهی نیز می‌تواند باعث این شود که چربی قابل توجهی از در شکم افزایش یابد که امکان دارد خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ و همچنین بیماری‌های قلبی را افزایش. به خاطر همین دلیل است که داشتن فعالیت بدنی برای کاهش چربی شکم و همچنین کاهش خطر مبتلا شدن به این بیماری‌ها توصیه می شود.

ورزش می تواند عضلات شما را تقویت کند

ورزش کردن در ساخت و حفظ عضلات و همچنین استخوان‌های قوی نقش بسیار مهمی دارد. انجام ورزش‌های قدرتی مثل کار با وزنه و پیلاتس می‌تواند عضلات شما را تقویت کند.

عضله سازی تقریبا برای همه افراد خیلی با ارزش است ولی با بالا رفتن سن این اهمیت دو چندان می شود. زمانی که به دوره میانسالی وارد می‌شوید کم کم توده عضلانی کاهش می‌یابد و این مسئله باعث آسیب‌های مختلفی می‌شود. شما در هر سنی که باشید می‌توانید ورزش کنید و از فواید آن برای تقویت عضلات خود بهره‌مند، و همچنین از تحلیل عضلانی و و هرگونه آسیبی که ممکن است به شما برسد پیشگیری کنید.

فواید ورزش برای سلامت بدن

ورزش به ترک کردن سیگار کمک می‌کند

ورزش با کاهش استرس و همچنین از بین بردن داشتن میل دوباره به سیگار می‌تواند به ترک کردن آن کمک کند. در کل ترک سیگار یک قدم خیلی مهم برای راه یافتن به سلامتی است.

ورزش می‌تواند به سلامت پوست کمک کند

ممکن است که پوست شما تحت تاثیر عوامل خارجی مثل آب و هوا، استرس، تغذیه بد دچار آسیب‌هایی شود. ولی انجام ورزش منظم حتی با شدت کمی نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن محافظ آنتی اکسیدانی شود و جریان خون شما را بهبود می‌بخشد، به خاطر همینه ورزش کردن از پوست شما محافظت می‌کند و همچنین علائم پیری را نیز به تاخیر می‌اندازد.

گذشته از مورد گفته شده بعد از هر جلسه ورزش به خاطر عرق کردن سموم نیز از بدنتان خارج می‌شوند که همین مورد به تنهایی می‌تواند باعث شادابی و جلو گرفتن پوست صورت و بدن شما شود. در نتیجه همانطور که ذکر کردیم فواید ورزش کردن شامل زیبایی پوست و شادابی آن نیز می‌شود.

ورزش به ساخت تراکم استخوان کمک می‌کند

ورزش می‌تواند به ساخت تراکم استخوان کمک کند و در مراحل بعدی زندگی نیز منجر به جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود، این مسئله یکی از مهم‌ترین تاثیرات ورزش برای بدن افراد است، زیرا که پوکی استخوان یک خطر بسیار جدی برای سلامتی است و در عین حال نیز متاسفانه این عارضه در بین ما بسیار رایج است.

شما می‌توانید با داشتن فقط ۶ ماه تمرین قدرتی و همچنین دریافت پروتئین‌های کافی تراکم مواد معدنی درون استخوان‌هایتان را تا بیشتر از ۱۲ درصد افزایش دهید. تمرینات قدرتی که برای افزایش تراکم استخوان تاثیر مثبتی دارند شامل پرس پرس اسکات لانگز لانگز به علاوه دیگر تمرینات چند مفصلی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *