مقالات

آیا عسل سمی می شود؟

آیا عسل سمی می شود؟

یکی از مواد غذایی که شایعات زیادی را در پیرامون خود دارد، عسل طبیعی است. اصلی ترین شایعاتی در مورد شکرک زدن گرفته تا حرارت دیدن عسل، از مهمترین شایعاتی است که می توانیم در مورد عسل طبیعی در بیشتر فضای مجازی و واقعی مشاهده می کنیم. همین علت باعث شده اغلب افراد از خرید عسل یا مصرف آن به طور کلی منصرف شوند. جالب است بدانید که به دلیل این شایعات، تولید و مصرف عسل تقلبی که با شکر مصنوعی و ناخالصی درست می شود، افزایش بیابد ، در نتیجه میزان خرید عسل طبیعی بسیار کاهش خواهد یافت . افرادی که قصد فروش عسل مصنوعی را دارند پشت این شایعات نادرست قرار گرفته اند و برای کسب درآمد بیشتر این شایعات بی پایه و اساس را پخش خواهند کرد . آیا عسل سمی می شود؟

یکی دیگر از شایعترین شایعاتی که ممکن است زیاد آن را شنیده باشید ، سمی شدن عسل طبیعی زمانی است که در معرض حرارت قرار می گیرد. بسیاری از افراد به صورت قطعی معتقدند که مصرف عسل که در معرض حرارت قرار گرفته است، می تواند برای سلامتی بدن مضر باشد و باعث سمی شدن بدن انسان شود و ممکن است خطرات جانبی را نیز به همراه داشته باشد. دسته ای دیگر از افراد حتی از روش جوشاندن عسل خام برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند.

اما تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که این همه تناقض از کجا نشات می گیرد؟ در واقع نبود تحقیقات و دلایل علمی در مورد هر کدام از این ادعاهای مختلف باعث شده تا دسته ای از افراد از این شرایط نهایت سوء استفاده را کرده و به تبلیغات منفی برای استفاده نکردن از عسل طبیعی بپردازند. آیا عسل سمی می شود؟ باید بدانید دقیق نمی توان در این زمینه صحبت کنیم و به همین دلیل در این مطلب کندوک سعی داریم به صورت خلاصه به بررسی این ادعاها و شایعات که آیا حرارت دیدن عسل باعث سمی شدن آن می شود بپردازیم و مطالعات موجود در این زمینه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آیا حرارت دیدن عسل باعث سمی شدن آن می شود؟

یکی از سوالات اصلی که اغلب افراد به دنبال جواب آن هستند ، این است که آیا حرارت دیدن عسل باعث سمی شدن آن می شود ؟ آیا عسل سمی می شود؟ در واقع وقتی صحبت از حرارت دیدن عسل پیش می آید، برخی از افراد ذهنشان مستقیما به سمت سمی شدن عسل طبیعی می رود. باید بدانید این افراد با اطلاعات بسیار کمی که در اختیارشان است، اغلب گمان می کنند که اگر عسل در معرض حرارت اندکی قرار گیرد، سمی می شود. دسته ای دیگر از افراد نیز اصلا هیچ گونه اطلاعاتی در مورد مضرات حرارت دیدن عسل ندارند و به همین دلیل برای نگهداری از آن، عسل را در معرض مستقیم حرارت قرار می دهند؛ جالب است بدانید که هنوز هیچ تحقیقات و نظریات علمی قطعی برای سمی شدن عسل که در معرض حرارت کوتاه مدت قرار گیرد، وجود ندارد. بسیاری از سایت ها برای سرگرمی های خود ممکن است از مطالبی استفاده کنند که جوشاندن عسل در آب گرم باعث تولید سم می شود . بد نیست تا در این مطالب واقعیت ها را برای شما روشن کنیم .

واقعیت این است که زمانی که این مطالب نگارش می شوند هیچگونه مدرک اساسی بر سمی شدن عسل طبیعی که در معرض حرارت های کوتاه مدت قرار می گیرد، وجود ندارد. محققان و دانشمندان اگر چه آزمایشات و تحقیات زیادی بر روی اثرگذاری حرارت بر روی عسل طبیعی انجام داده اند و اغلب توصیه می شود که بهتر است عسل را حرارت ندهیم؛ اما نمی توانیم به صورت کاملا قطعی بگوییم که عسل خام حرارت دیده در کوتاه مدت، نمی تواند سمی باشد. یکی از مسائل مهم مطرح شده این است ، عسلی که در معرض حرارت باشد، درصد بالایی از خواص بی نظیر خود را از دست می دهد. همچنین بسیاری از آنزیم ها و آنتی اکسیدان های موجود در عسل طبیعی با حرارت دادن و گرم شدن، از بین رفته و خواص دارویی و درمانی عسل کلا نابود می شود. اگر خواهان خرید عسل طبیعی هستید ، می توانید آن را مستقیما از زنبورداران کندوک خریداری نمایید . بنابراین باید بهتر بدانید که عسل با حرارت دیدن خواص دارویی خود را از دست می دهد و سمی نخواهد شد .

مصرف نوشیدنی های داغ با عسل طبیعی

همانطور که در مطلب بالا اشاره کردیم ، عسل با حرارت دهی سمی نمی شود و تنها خواص دارویی خود را از دست خواهد داد . بسیاری از افراد دوست دارند عسل را جایگزین قندهای مصرفی نمایند و به همین دلایل آن را با انواع نوشیدنی های داغ مانند چایی، دمنوش ها، قهوه، نسکافه میل می کنند، اما چه بهتر که بتوانید از خواص فوق العاده عسل طبیعی نیز استفاده کنید.

به هیچ وجه نگران سمی شدن عسل پس از حرارت نباشید، اما هنگامی که از عسل طبیعی باکیفیت که قیمت بالایی نیز دارد  مصرف می کنید، چه بهتر است که از تمامی خواص آن نیز بهره بگیرید. با این حال اینجاست که سوالی مطرح می شود این است که اضافه کردن عسل طبیعی در نوشیدنی که کاملا داغ است، بهتر از اضافه کردن شکر مصنوعی نیست؟ اغلب افراد معتقدند شاید میزان عسلی که درون نسکافه داغ حل می شود، خواص خود را از دست بدهد، باید بدانید قطعا عسل بهتر از شکر مصنوعی است که مملو از مضرات اثبات شده است.

اجازه دهید دمای نوشیدنی تان به زیر 50 درجه برسد و سپس به آن عسل طبیعی را اضافه کنید. عسل حرارت دیده فروشگاه با حرارت دادن عسل در نوشیدنی، دو موضوع متفاوت هستند؛ با این حال هیچ کدام از این دو نوع عسل باعث سمی شدن این ماده غذایی نمی شوند. طی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده ، این موضوع را در تحقیقات انستیتوهای مختلف دنیا بیان کرده است. با این حال حرارت دیدن عسل باعث از دست رفتن مواد معدنی آن می شود و در نتیجه بهتر است تا جای ممکن از حرارت دادن عسل خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =