مقالات

چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟

چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟

به طور کلی دوز مصرف گرده گل به پارامترهای مختلف وابسته است، اما این موضوع را فراموش نکنید که علاوه بر میزان دوز مصرف، برنامه ریزی در مصرف نظم گرده گل نیز از اهمیت بالایی برخوردار دارد.

گرده گل چیست ؟

همه ما می دانیم گرده گل یکی از اصلی ترین تولیدات زنبورعسل است که خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن ما انسان ها دارد. مطالعات و تحقیقات زیادی تا به امروز در مورد خواص گرده گل انجام شده و به همین دلیل امروزه مصرف این محصول در سراسر جهان رونق پیدا کرده است؛ اما با این حال سوالاتی که برای خیلی از افراد ممکن است پیش بیاید این است که چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟ ممکن است پاسخ به این سوال شاید چندان سخت نباشد،اما میزان مصرف برای درمان هر نوع بیماری متفاوت است و اغلب پیچیدگی های خاص خود را دارد. گرده گل هم یک ماده درمانی و دارویی است و می توان آن را به عنوان یک ماده پیشگیرانه هم در سبد غذایی خانواده ها قرار دهید. به همین دلیل تعیین میزان دوز مصرفی برای درمان انواع بیماری و پیشگیری از انوع بیماری ها متفاوت خواهد بود .

گرده گل یک ماده سرشار از ویتامین است که از گرده انواع گل های بهاری تولید می شود . زنبورعسل زمانی که در حال تغذیه روی گل ها است ، مقداری از گرده به پاهای او میچبد و آن را تا کندو همراه خود حمل می کند . زنبورداران اغلب ربای جمع آوری گرده در راه ورودی کندو از تله استفاده می کنند و به وسیله آن گرده ها را از پا زنبورها جدا می کنند . همانطور که گرده گل برای بدن مفید است ، مصرف بیش از حد آن ممکن است برای سلامتی ما مضر باشد . چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟ در ادامه این مطلب کندوک علاوه بر اینکه به پارامترهای مختلف در مورد دوز مصرفی گرده گل اشاره کرده ایم، سعی شده تا نکات مهمی که برای میزان مصرف و علت مصرف گرده گل نیز مرور شود. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید گرده گل یا قبل از مصرف گرده گل، حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟

علل اصلی مصرف گرده گل

در واقع ابتدایی ترین پارامتری که برای مصرف گرده گل به آن توجه می شود، علت اصلی مصرف است. اگر شما بخواهید از گرده گل برای درمان بیماری خاص استفاده کنید، بسیار ضروری است که میزان مورد نیاز گرده را به بدن وارد کنید. به طور کلی برای درمان بیماری های مختلف، میزان دوز گرده گل بسیار تفاوت دارد. مصرف گرده گل به طور مثال برای درمان پروستات با مصرف همین ماده برای درمان آلرژی تفاوت دارد.

میزان دقیق گرده مورد نیاز برای درمان هر بیماری را باید توسط پزشک یا طبیب ماهر در طب سنتی مشخص کند. اگر بدنبال خرید گرده گل اصل و کاملا طبیعی هستید می توانید آن را از فروشگاه های معتبر مانند کندوک خریداری نمایید . با این حال ممکن است هدف اصلی شما از مصرف گرده گل، سلامتی و پیشگیری از بیماری های مزمن باشد. در این صورت روش های زیادی را برای مصرف گرده گل می توانید انتخاب کنید. به راحتی می توانید گرده گل را به شربت عسل یا همان ماءالعسل اضافه کنید و یا آن را در انواع سالاد و کیک ترکیب نمایید و سپس مصرف کنید . در این صورت گرده خاصیت درمانی ضعیف تری خواهد داشت و  به این دلیل می توانید روزانه نهایتا 1 تا 2 قاشق غذاخوری به انواع روش های مختلف مصرف نمایید. البته این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که مصرف بیش از اندازه گرده گل به هیچ وجه برای سلامتی خوب نیست بنابراین در مصرف آن دقت کنید.

به طور کلی گرده گل یک ماده غذایی طبیعی است که هیچگونه عوارض جانبی برای سلامتی ما ندارد . با این حال به طور قطعی نمی توانیم بگوییم که دوز مصرفی استانداردی برای گرده گل وجود ندارد. در واقع مصرف بیش از اندازه گرده و یا میزان کمتر گرده گل هر کدام مشکلاتی را به همراه دارند. مصرف بیش از حد گرده ممکن است باعث بروز حساسیت در بدن شود، بنابراین اثرات دارویی را برای انسان به همراه نخواهد داشت . قطعا مصرف کم گرده گل نیز نمی تواند اثرات و خواص اثبات شده در مجامع علمی را برای سلامتی به همراه داشته باشد. به همین دلیل مهم است که گرده گل به عنوان یک ماده طبیعی باید به صورت اصولی و منظم مصرف شود.

شرایط سنی برای تعیین میزان مصرف گرده گل

که گرده گل از جمله مواد خوراکی پرخاصیت و مفید است که شرایط سنی خاصی ندارد و برای نوجوانانی که در سن بلوغ هستند، تاثیری در میزان دوز مصرفی گرده گل نخواهد داشت. با این حال باید بدانید کودکان زیر دو سال تا 5 سال اصلا گرده گل مصرف نکنند. به خصوص کودکان زیر 24 ماه به هیچ وجه توانایی هضم گرده و حتی عسل طبیعی را نداشته و ممکن است وجود میزان بسیار کم عسل در گرده گل نیز آن ها را در خطر ابتلا به بوتولیسم قرار دهد. برای کودکان بین 5 تا 10 سال نیز مصرف گرده گل مجاز است، اما باید توجه داشته باشید که میزان آن بیش از اندازه استاندارد نشود. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که ماده گرده نوعی ماده انرژی زای طبیعی است که می تواند برای برخی کودکان انرژی مضاعف را ایجاد کرده و یا بیشتر کودکان را به بیش فعالی مبتلا کند.

یکی از نکات دیگر و قابل توجه در مورد تعیین میزان دوزمصرف گرده گل این است که مداومت در مصرف آن داشته باشید. علاوه بر اینکه مصرف گرده از اهمیت بالایی برخوردار است ، قطعا مداومت در مصرف مرتب آن نیز اهمیت دارد. ممکن است در بسیاری از مواقع بدن به مصرف این ماده عادت کند ، بنابراین توصیه می کنیم در مصرف دز و مدت دوره درمانی آن دقت داشته باشید تا بدن به این ماده عادت نکند . شما می توانید مصرف مداوم روزانه این ماده را حفظ کنید و پس از 1 الی 2 ماه مصرف مرتب و مداوم گرده گل، به مدت 2 تا 4 هفته، از مصرف این ماده خوراکی دست بکشید و سپس دوباره بعد از چند هفته به صورت منظم و روزانه گرده گل میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *