مقالات

هر آنچه که باید در مورد بره موم بدانید

هر آنچه که باید در مورد بره موم بدانید

در واقع بره موم یا همان موم زنبورعسل به طور عمده ماده ای مشابه با رزینی بسیار چسبناک است که توسط زنبورهای عسل از شیره برگ ها، جوانه ، برگ ها، ماده ترشح شده از درختان و شیره انواع گیاهان مختلف جمع آوری می شود و در ادامه در داخل کندو با اضافه کردن مقداری موم، گرده گل و ترشحات بزاقی فرآوری و آماده می شود. جالب است بدانید بره موم تولیدی به وسیله زنبورعسل ها بسیار شبیه موم بوده و معطر است که اغلب در انواع رنگ‌های مختلف مانند سبز، زرد، قرمز، قهوه ای تیره و عموما سبز زیتونی تولید می شود و غالبا این ماده را می تواند در قسمت داخلی دریچه پرواز کندوی زنبورعسل به وضوح مشاهده می‌شود. در ادامه مطالب همراه ما باشید زیرا هر آنچه که باید در مورد بره موم بدانید را توضیح دادیم .

بره موم چیست ؟

بره موم یک نوع ماده رزینی بسیار معروف است که به وسیله زنبورعسل ها از انواع شکوفه‌ ها و مواد ترشح شده از شیره گیاهان، جمع‌آوری شده و با آنزیم‌ های طبیعی فک پایین زنبور، گرده گل و موم ترکیب می‌ شود. در واژه ی یونانی بره موم را با نام Propolis می شناسند و که pro به معنی دفاع و polis به معنی شهر است . شهر اشاره شده در این لغت به معنای کندوی زنبورها است و به معنای کلی این کلمه به دفاع از کندو اشاره می شود . زنبورها به طور کلی از بره موم برای درزگیری حفره های داخل کندو ، نرم‌ تر شدن دیواره‌ های داخلی کندو و حتی تله گذاری برای حشرات مزاحم که به کندو حمله می کنند ، استفاده می شود. همچنین بره موم به علت خواص ضدعفونی کنندگی و ضد میکروبی که دارد، می تواند از کلونی در برابر بسیاری از بیماری‌ ها شایع زنبورها محافظت کند.

به طور کلی بره موم، به علت خواص ضدعفونی کنندگی و بی‌ حسی موضعی که دارد ، در طب سنتی برای درمان زخم ها و جراحات ، سرماخوردگی و انواع بیماری های لثه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت. مردم مصری‌ از این ماده شگفت انگیز در دوران باستان برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می‌ کردند. اغلب افراد در طب سنتی از این ماده برای احیای بافت پوست و درمان بسیاری از جراحات استفاده می کند . اگر خواهان خرید عصاره بره موم اصل و طبیعی هستید ، می توانید آن را مستقیما از زنبورداران با تجربه کندوک خریداری نمایید . همچنین این ماده داری دارای خاصیت‌ های ضدمیکروبی، ضد التهابی، ضد تومور، تنظیم سیستم ایمنی و آنتی‌ اکسیدانی نیز می باشد . در ادامه با ترکیبات شیمیایی بره موم و خواص درمانی بره موم آشنا خواهیم شد .

ترکیبات شیمیایی بره موم را بشناسید!!!

در واقع ترکیبات شیمیایی بره موم از نظر کمی و کیفی به نسبت گیاهان مولد صمغی و رزینی در انواع مناطق مختلف بستگی دارد. باید بدانید ترشح صمغ و رزین توسط گیاه، به منظور در امان ماندن گیاه از هجوم آفات و انواع بیماری های مزمن انجام می شود و تا زمان کریستاله شدن رزین، جریان ترشحی آن به صورت ساده تر و راحت تر ادامه یابد.

در همین بین عوامل بسیار مختلف و موثری در تولید بره موم از جمله شرایط محیطی و آب و هوایی، نژاد زنبورها و جمعیت کلنی و حتی میزان ذخیره غذایی کندو بستگی دارد. اغلب گیاهان مولد صمغ و رزین در مناطقی بیشترین اهمیت را در میزان کمی و کیفی بره موم طبیعی زنبورعسل دارد. از آنجایی که خواص شیمیایی و فیزیکی بره موم اعم از طعم ، رنگ و بو و خواص دارویی آن به نوع صمغ و رزین و منشأ گیاهی آن مناطق بستگی دارد. زمانی که مناطق حاوی مقادیر مختلفی گل ها و گیاهانی دارویی باشد ، کیفیت عصاره بره موم نیز مشخص می شود . جالب است بدانید تنوع اقلیم  و گونه های گیاهی در ایران باعث شده تا زنبورعسل ها از تنوع زیادی از گیاهان ضمغی استفاده کنند و این گیاهان به عنوان منشأ اولیه بره موم مورد استفاده زنبور عسل قرار می گیرد.

خواص درمانی بره موم

ضد تومور

یکی از اصلی ترین و مهمترین خواص عصاره بره موم ، برای جلوگیری از عوامل تومور و بهبود تومور است . طبق آزمایشاتی که روی انواع حیوانات مانند موش ها و خوکچه هندی انجام شده که فعالیت سیتوتوکسیک آن با استفاده از خطوط سلولی توموری متعدد مورد مطالعه قرار گرفته است. پزشکان دریافتند که القای مرگ سلولی برنامه‌ ریزی شده، متوقف نمودن چرخه سلولی، خاصیت ضد رگ‌ زایی و جلوگیری از متاستاز و هجوم بافتی با مکانیزم‌ فعالیت آن در مقابل سلول‌ های تومور مرتبط بوده‌ اند. کافئیک اسید ، و آرتاپلین سی و فنتیل استر با توجه به اثرات ضد توموری خود، به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته‌ اند که این ترکیبات اصلی ، مسیرهای ژنتیکی و بیوشیمیایی مختلف برای پیشگیری از پیشرفت سرطان مورد استفاده قرار می گیرد .

بهبود سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از بهترین فواید بره موم برای سلامتی بدن ، تقویت سیستم ایمنی بدن است. پزشکان و دانشمندان دریافته اند که مصرف عصاره بره موم باعث می شود ، نوعی فعالیت تنظیم سیستم ایمنی بر روی گیرنده‌ های سلولی بوده که تولید سیتوکین و فعالیت ضد قارچی مونوسیت‌ ها را بر روی انسان داشته باشد که معمولا این خواص های به دوز مصرف بره موم بستگی دارد.

مفید برای رحم

با توجه به خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی بره موم که از اهمیت بالایی برخوردار است، باید این نکته را نیز در نظر گرفت که این ماده بسیار شبیه یک داروی شیمیایی عمل نمی کند، طوری که انواع باکتری ها، ویروس ها و میکروب ها را در بدن تخریب کند، بلکه این ماده توانایی بدن را برای مقابله با بیماری و از بین بردن التهابات و عفونت های رحم، بیشتر می کند. همچنین این ماده طبیعی یک نوع تنظیم کننده هورمون ها و یک آنتی بیوتیک قوی است که اغلب باعث رفع خارش، عفونت در رحم و کاهش دردهای دوران قاعدگی می شود.

آب مروارید چشم

یکی از بیماری های شایعی که امرزه در سنین بالا ممکن است برای همه ما اتفاق بیافتد ، آب مروارید چشم است . در واقع از مهمترین خواص بره موم این است که از ایجاد آب مروارید چشم ها جلوگیری کرده و قرنیه را از صدمات شیمیایی محافظت می کند. طی تحقیقاتی که بر روی موش های دیابتی انجام شده ، نتایج نشان داده که بره موم می تواند به طور قابل توجهی از شروع و پیشرفت آب مروارید جلوگیری کند و در نتیجه مرگ سلولی را کاهش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *