مقالات

در روز چه میزان عسل باید مصرف کنیم ؟

در روز چه میزان عسل باید مصرف کنیم ؟

عسل طبیعی جزء ماده های مفید است که سالهاست، مورد استفاده خانواده ها قرار می گیرد. در مطالب کندوک به خاصیت های درمانی عسل بپرداخته ایم، اما عسل تنها به عنوان یک ماده درمانی مورد توجه نیست ، بلکه به عنوان یک ماده شفابخش برای درمان بیماری ها و همچنین یک ماده خوراکی برای مصرف روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از دلایل مهمی که بشر را به مصرف و استفاده از عسل ترغیب خواهد کرد، استفاده از آن به عنوان یک ماده طبیعی شیرین کننده می باشد. یعنی اینکه بدون اضافه کردن مواد مضر شیمیایی به مواد غذایی آنها را شیرین نمایم. این مورد بسیاری مهمی می باشد چون که خود از ایجاد بیماری های متفاوت جلوگیری خواهد کرد .

با توجه به اینکه عسل در زندگی ما کاربرد فراونی دارد، بهتر است بدانیم که باید در طول روز چع مقدار از آن را باید مصرف کنیم ، که این مود بسیار حائز اهمیت است و نباید به آن بی توجهی کنیم . زیرا مصرف بیش از اندازه عسل امکان دارد عوارض جانبی زیادی به همراه خود داشته باشد.

پس با توجه به توصیه ی که پزشکان در این مورد کرده اند، حتما برای مصرف این محصول باید ملاحظاتی را در نظر بگیرید تا مشکلی به وجود نیاید. البته این نکته را نباید فراموش کنید که عسل بهترین و مناسب ترین جایگزین برای شکر می باشد. پس در صورتی که عادت دارید از شکر به میزان زیادی بهره بگیرد، می توانید به همان میزان، عسل را جایگزین نماید. با این وجود کار صحیح این است که تا جای ممکن دارد مصرف و استفاده مواد قندی شیمیایی و طبیعی را محدودتر کنید تا اینکه زندگی سالم تری داشته باشید.

در ادامه این مطلب سعی داریم به میزان مجاز مصرف عسل در طول روز بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا عسل قند خون را افزایش می دهد ؟

اولین موردی که باید در مورد مقدار مصرف این خوراکی در طول روز به آن دقت داشته باشیم، این است که این ماده طبیعی هم مانند شکر می تواند باعث افزایش میزان قند خون شود. بنابراین مصرف عسل به هر مقداری نمی تواند منطقی باشد. به خصوص برای افرادی که میزان تحرک کمی دارند، این محدودیت ها ضروری تر و حیاتی تر می باشد.

در مرحله نخست آنچه که معین است مقدار مصرف این محصول برای افراد دیابتی بسیار محدودتر از کسانی است که از نظر هضم قند در بدن خود مشکلی ندارند  . با توجه به اینکه عسل حاوی میزان قابل توجهی گلوکز است و مصرف بیش از اندازه آن امکان دارد برای افرادی که مبتلا به دیابت می باشد مضر باشد، رعایت در مصرف عسل بسیار ضروری می باشد. حتی در صورتی که از عسل های دیابتی یا اینکه عسل هایی مصرف می کنید که حاوی ساکاروز پایین می باشند هم باید مقدار مصرف را معین نماید. در این زمینه می توانید با پزشک معالج مشورت کنید.

مقدار مجاز عسل برای مصرف روزانه ارتباط مستقیمی با مقدار مصرف دیگر قندهای طبیعی و غیر طبیعی هم دارد . بنابراین سعی بر این داشته باشید که برای سلامتی خود هم که شده به این نکات بیشتر دقت کنید.

در روز چه میزان عسل باید مصرف کنیم ؟

علاوه بر بیماران دیابتی، بعضی از بیماری های زمینه ای دیگر نیز امکان دارد به مصرف و استفاده بیش از اندازه گلوکز حساس باشند. پس برای این بیماران نیز مصرف و استفاده روزانه عسل نیز باید محدود شود. توصیه می شود با توجه به نوع بیماری خود حتما با پزشک مشورت های مورد نیاز را کنید.

تفاوتی ندارد که از عسل به عنوان یک ماده درمانی برای درمان بیماری یا اینکه  به عنوان مصرف روزانه و جایگزین شکر و قند بهره می گیرد، در هر صورت باید مقدار مجاز مصرف این محصول را از پزشک سوال کنید. به این ترتیب می توانید بدون دغدغه و نگرانی از عسل طبیعی بهره بگیرد .

محدودیت مصرف عسل برای کودکان

همانطور که می دانید یکی از موارد محدودیت های مصرف این خوراکی برای ما انسان ها، مقدار مجاز مصرف عسل برای کودکان می باشد. طبق اینکه کودکان شرایط متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند، باید در مصرف و استفاده عسل عاقلانه اقدام شود. همانطور که در مطالب قبلی نیز به ان اشاره کردیم عسل برای کودکان زیر یک سال به طور کلی ممنوع می باشد، در صورتی که می خواهید در این مورد اطلاعات زیادی داشته باشید می توانید به مطلب چرا کودکان زیر یک سال نباید عسل مصرف کنند ؟ مراجعه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مقدار از عسل حتی به عنوان جایگزینی برای شیرین کننده های شیمیایی هم نباید به کودکان داده و استفاده کنند.

برای کودکان بین 1 تا 2 سال هم مقدار مصرف واستفاده از عسل به شدت محدود در نظر گرفته خواهد شد. توصیه می شود در این زمینه حتما با پزشک اطفال یا اینکه طبیب طب سنتی مشورت نماید. امکان دارد برای بعضی کودکان بالای 2 سال هم عسل طبیعی حساسیت هایی را به وجود بیاورد. پس به خصوص برای کودکان زیر ۷ سال نیز توصیه می شود که مصرف این محصول محدودیت های داشته باشد. این موارد یه این معنی است که شما نمی توانید عسل طبیعی را جایگزین همه مواد قندی مصرفی کودک خود نماید و باید در این زمینه رعایت های مورد نیاز را در نظر داشته باشید.

اما میزان مصرف عسل برای بزرگسالان سالم چگونه است ؟

بیمارانی که قند برایشان مضر و کودکان، دیگر افراد مجاز به مصرف عسل به میزان معمول می باشند. نمی توانیم محدودیت خاصی برای مقدار مصرف این محصول معین کنیم. دلیل نیز این است که عسل ها تفاوت های زیادی با هم دارند.

بعضی از انواع عسل تک گل امکان دارد مقدار قند خون را به شدت افزایش دهند و حتی مصرف اندک آن برای افراد سالم نیز مشکلاتی را به وجود بیاورد. از طرفی دیگر بعضی از عسل های تک نیز به علت کمبود ساکاروز و دیگر پارامترهای موجود در این ماده، امکان دارد روزانه چند ده گرم نیز استفاده شود و هیچ مشکلی برای فرد به وجود نیاورد. آنچه که معین می باشد شما باید تعادل را در مصرف این خوراکی طبیعی رعایت نماید.

در کل توصیه می شود برای مصرف خوراکی عسل طبیعی تا جای امکان دارد آن را با آب بجوشانید و زمانی که ولرم شده، ترکیب نماید و از خوردن عسل به صورت تنها آن هم به مقدار زیاد اجتناب نماید. با این وجود استفاده از عسل در انواع خوراکی های دیگر به خصوص به عنوان جایگزینی برای شیرین کننده های مضر شیمیایی مثل شکر تصفیه شده، نه تنها ضرر خاصی برای شما نخواهد داشت بلکه می تواند به بهبود بیماری های شما نیز کمک کند.

البته این مورد را از یاد نبرید که عسل یک ماده پیشگیرانه می باشد و مصرف و استفاده روزانه عسل باید حتما در رژیم غذایی شما قرار داشته باشد. با انجام این کار در ابتدا از بروز انواع بیماری ها در بدن خود پیشگیری می کنید و امکان دارد بیماری های پنهان درون بدن خود را نیز با مصرف این خوراکی طبیعی درمان و بهبود ببخشید . همانطور که در بالا اشاره کردیم عسل یک ماده شفابخش می باشد که توصیه می شود آن را به اعتدال و به صورت روزانه مصرف و استفاده نماید.

در آخر باید بگویم که مصرف این محصول برای افراد سالم بزرگسال حد و مرز مشخصی ندارد. اما با این وجود باید سعی شود در مصرف این محصول تا جایی که امکان دارد حد اعتدال را رعایت نماید. البته این را در نظر داشته باشید که این فقط برای افراد سالم و بزرگسال قابل بیان می باشد و همانطور که اشاره کردیم کودکان محدودیت های شدیدی برای مصرف و استفاده از عسل طبیعی را دارند. علاوه بر این افرادی که به بیماری هایی مثل دیابت مبتلا می باشند نیز باید در مصرف عسل احتیاط های مورد نیاز را به عمل بیاورند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =