مقالات

مضرات خوردن عسل!

همه ما می دانیم عسل یک ماده غذایی سرشار از ویتامین و مواد مغذی است و خواص آن بر کسی پنهان نیست . گاها برای ما این سوال پیش می آید که آیا مصرف عسل می تواند برای ما مضراتی را به همراه داشته باشد ؟ در چه مواقعی خوردن عسل برای مضر است ؟ همه این سوالات می تواند یکبار برای ما پیش بیاید که در این مقاله کندوک سعی داریم به مضرات خوردن عسل! بیشتر بپردازیم .

عسل طبیعی چیست ؟

عسل طبیعی یا همان انگبین یک ماده غذایی پرخاصیت است که امروزه در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارد . زنبورها برای تولید عسل باید مایل ها پرواز کنند تا بتواند این ماده غذایی خوش عطر و طعم را تولید کنند . عسل یک ماده غلیظ و بسیار شیرین است که در ترکیبات این ماده انواع مواد معدنی ، مواد مغذی و ویتامین های گوناگون وجود دارد که می تواند سلامتی بدن ما را تضمین کند . زنبورها برای تولید عسل از شهد انواع گل ها و گیاهان تغذیه می کنند و با ترکیبات آنزیم های طبیعی خود این ماده خوراکی را غلیظ کرده و آماده مصرف می کنند. جالب است بدانید ، عسل طبیعی اولین محصول زنبورعسل ها بوده و از مهمترین و پرخاصیت ترین نوع آنها می توان به عسل آویشن و گون گز و عسل سیاهدانه اشاره کرد .

عسل سیاه دانه

یکی از موضوعات بسیار مهمی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، مضرات خوردن عسل! است . آیا واقع خوردن عسل باعث می شود سلامتی ما به خطر بیافتد ؟ باید بدانید عسل طبیعی هیچگونه عوارضی برای سلامتی ما ندارد ، اما آیا این موضوع می تواند در مورد تقلبی صدق کند ؟ عسل تقلبی یکی از مضرترین و بی کیفیت ترین نوع عسل بوده که امروزه خرید عسل طبیعی را برای مردم دشوار کرده است . عسل تقلبی می تواند برای سلامتی ما مضر باشد ، زیرا در ترکیبات آن از ناخالصی هایی همچون شکر ، نشاسته، آب و گلوکزمصنوعی استفاده شده است . متاسفانه بسیاری از فروشنده های عسل این مواد را به عسل اضافه می کنند و تنها دلیلشان برای این کار بالا بردن حجم عسل و کسب درآمد بیشتر است . یکی از عوارض شایع بعد از مصرف طولانی مدت عسل تقلبی ، بیماری دیابت است . اگر خواهان خرید عسل طبیعی از زنبوردارن با تجربه هستید ، می توانید انواع عسل اصل و طبیعی را مستقیما از زنبورداران کندوک خریداری نمایید . به این نکته نیز توجه داشته باشید ، عسل طبیعی نیز می تواند در بسیاری از مواقع برای سلامتی ما مضر باشد . در ادامه مطالب بیشتر به این موضوع می پردازیم .

در چه مواقعی خوردن عسل می تواند مضر باشد ؟

همانطور که در مطالب بالا گفتیم ، عسل طبیعی یکی از پرخاصیت ترین محصولات زنبورعسل است که در ایران به عنوان مرغوبترین ماده غذایی شناخته می شود . این ماده غذایی بسیار شیرین طوری است که پس از یکبار مصرف احساس می کنید باید دوباره یک قاشق دیگر مصرف کنید ، همین دلیل باعث دل درد و دلزدگی شما از عسل می شود . مصرف 2 الی 3 قاشق غذاخوری در طول روز استاندارد بوده و خوردن بیش از حد آن توصیه نمی شود . همچنین مصرف عسل برای افرادی که آلرژی بهاری دارند ، مضر است و همچنین این ماده خوراکی برای کسانی که به بسیاری مواد غذایی حساسیت نشان می دهند ، توصیه نمی شود . باید بدانید یکی از دلایل مرغوب بودن و پرخاصیت بودن عسل ، به میزان گرده گلی است که در ترکیبات عسل وجود دارد . ارزش عسل طبیعی که خریداری می کنید به میزان گرده گل آن است و به همین علت عسل برای افرادی که آلرژی دارند مناسب نیست .

یکی دیگر از مضرات خوردن عسل! برای کودکان زیر دو سال است . عسل یک ماده غذایی خون ساز بوده و برای رشد کودکان بسیار مناسب است ، اما باید بدانید این ماده غذایی، دیرهضم است و بدن کودکان زیر 2 سال نمی تواند به راحتی بسیاری از مواد غذایی را هضم کند و به همین علت مصرف عسل برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود . یکی از شایعترین مضرات عسل برای کودکان زیر دو سال شامل سمی به نام بوتولیسم بوده که مسمویت شدید را برای کودکان به همراه دارد . بهتر است کمی صبر داشته باشید و این ماده خوراکی پرخاصیت را پس از تکمیل شدن 2 سال کودکانتان در برنامه غذایی آنها قرار دهید .

خوردن عسلی که شکرک میزند ، مضر است ؟

جالب است بدانید، عسل طبیعی تنها عسل است که شکرک می زند . عسلی که شکرک می زند در کشورهای اروپایی بسیار رواج دارد ، زیرا تنها عسل طبیعی از این خاصیت برخوردار است که شکرک بزند و عسل تقلبی هیچگاه شکرک نمی زند . زمانی عسل شکرک میزند که نتوانید از آن درست نگهداری کنید . خوردن عسل شکرک زده هیچ گونه ضرری برای سلامتی ما ندارد ، اما شاید طعم آن با طبع ما سازگار نباشد . اگر می خواهید عسل شکرک زده را به حالت اولیه برگردانید بهتر است آن را در هوای محیط و دور از نور آفتاب قرار دهید و یا ظرف عسل را در آب ولرم به مدت 20 دقیقه قرار دهید . به این نکته توجه داشته باشید ، دمای آبی که می خواهید ظرف عسل را داخل آن قرار دهید ، نباید به نقطه جوش رسیده باشد ، زیرا باعث از دست رفتن خاصیت آن می گردد . انگبین در دمای یخچال شکرک میزند و در مقابل آفتاب فاسد خواهد شد ، بنابراین بهترین مکان برای نگهداری از آن ، اتاق خنک و تاریک مانند کمد آشپزخانه است . اگر خواهان خرید عسل طبیعی و اصل هستید ، می توانید آن را مستقیما از زنبورداران با تجربه خریداری نمایید و از خاصیت های فوق العاده آن بهره بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *