مقالات

تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردار ها

تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردار ها

اگر می خواهید عسل طبیعی اصل را خریداری کنید ، اما روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را نمی دانید ، توصیه می کنیم این مقاله را تا آخر بخوانید .

روش بسیار ساده و کاربردی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد که زنبورداران به وسیله آن می توانند عسل های اصل و تقلبی را از هم تشخیص دهید . بد نیست بدانید خرید عسل طبیعی و خالص را فقط با انجام تست در آزمایشگاه‌های مواد غذایی می توانید تشخیص دهید و تشخیص 100  درصد طبیعی بودن آن فقط از نتایج آزمایشگاه مشخص می شود . بهترین راه برای خرید عسل طبیعی ، فروشگاه های معتبر هستند که می توانید با اعتماد کامل از آنها خرید کنید بدون اینکه ترس از تقلبی بودن آن را داشته باشید . تشخیص عسل به روش زنبوردار ها یک روش های بسیار قدیمی و کاربردی است که زنبوردارها برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از آن استفاده می کنند . در این مقاله سعی کرده ایم بهترین روش های قدیمی را به شما بیاموزیم تا بتوانید به صورت حرفه ای خرید عسل طبیعی را انجام دهید و پولتان بابت عسل های مصنوعی هدر نرود .

روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

1. استفاده از آب سرد برای تشخیص عسل طبیعی

یکی از روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی استفاده از آب سرد است . یک قاشق عسل طبیعی را در داخل آب سرد بریزید ، اگر بافت عسل و چسبندگی آن حفظ شد و هنگامی که آن را داخل آب میریزید متوجه شدید که عسل به صورت عمودی وارد آب می شود، باید بدانید عسل طبیعی است . عسل طبیعی ته لیوان جمع می شود و در آب سرد حل نخواهد شد و یا در طی مدت زمان طولانی بافت خود را از دست می دهد و حل می شود ، اما عسل تقلبی در همان ثانیه های اولیه در آب حل می شود و بافت شل و بی کیفیتی دارد .

تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردار ها

2. طعم بی نظیر عسل

بهتر است بدانید عسل تقلبی طعم خالص شکر می دهد و با اولین مزه کردن احساس می کنید که قند مصرف کرده اید ، اما عسل طبیعی دارای طعم خاص و ویژه ای است . عسل طبیعی طعم خاصی دارد و با اولین مصرف طعم گلهای متنوع را زیر زبان خود به طور کاملا واضح احساس می کنید .

3. عطر و بوی عسل طبیعی

اگر بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی درب ظروف عسل طبیعی را باز می کنید می توانید عطر و بوی گل و گیاهان طبیعی را احساس کنید ، اما عسل های تقلبی برخلاف عسل طبیعی هیچگونه بوی خاصی ندارند و پس از اینکه درب ظرف را باز می کنید، فقط بوی شکر ذوب شده را احساس خواهید کرد .

4. رنگ عسل طبیعی

رنگ عسل های طبیعی بسته به انواع گل و گیاهانی که زنبورعسل از شهد آن تغذیه می کنند، متفاوت است . به عنوان مثال اگر زنبورعسل شهد بلوط را مصرف کنند عسل قهوه ای تیره تولید می کنند و اگر شهد گل و گیاهان بهاری را تغذیه نمایند ، عسلی به رنگ زرد و نارنجی تولید خواهند کرد . در کل رنگ عسل در تشخیص طبیعی بودن آن بسیار موثر است و شما می توانید با رنگ آن نیز طبیعی بودن عسل را تشخیص دهید .

5. شکرک زدن عسل

بسیاری از افراد بخصوص مردم ایران احساس می کنند که عسلی که شکرک می زند تقلبی است ، اما بهتر است بدانید این تفکر کاملا نادرست است . تنها عسل طبیعی است که خاصیت این را دارد شکرک بزند و بهترین راه برای تشخیص عسل طبیعی ، شکرک زدن آن است . مردم اروپا و سایر کشورها عسلی که شکرک زده است را بیشتر دوست دارند، زیرا با اطمینان کامل می توانند عسل طبیعی را مصرف کنند . رس بستن و شکرک زدن به علت مراقبت ها نادرست به این حالت تبدیل می شود و ربطی به تقلبی بودن آن ندارد . عواملی که باعث شکرک زدن عسل می شوند عبارتند از : رطوبت ، ظروف با درب شل ، نگهداری عسل داخل یخچال ، درجه حرارت محیط و میزان گرده گل موجود در عسل طبیعی

اما اصلی ترین و بهترین روش تشخیص عسل طبیعی

بهترین روش برای تشخیص خالص بودن عسل طبیعی ، آزمایش کردن آن در آزمایشگاه های غذایی است . مقداری از عسلی که در فروشگاه خریداری کرده اید را به آزمایشگاه ببرید و برای آنالیز کردن آن درخواست دهید . شاید بسیاری از افراد وقت انجام این روش را نداشته باشند و به دنبال راهکارهای خانگی برای تشخیص عسل طبیعی باشند ، اما باید بدانید هیچ روشی به اندازه نتایج آزمایشگاه ها نمی تواند دقیق باشند و جواب قطعی را به ما بدهند . زنبوردارها برای تشخیص و تاییدیه عسل ، مقداری از عسل تولید شده را به آزمایشگاه می فرستند و با نتایج بدست آمده عسل طبیعی را برای مشتریان خود میفرستند .

آزمایشگاه های تخصصی عسل، فاکتورها به صورت بسیار دقیق بررسی می شوند . از مهمترین فاکتورهایی که در نتایج مورد بررسی قرار می گیرد میزان رطوبت ساکارز ، گلوکز ، هیدروکسی متیل فورفورال و فروکتوز هستند که البته این عنصرها نیز قطعی نیستند و برای برخی عسل های طبیعی استاندارد هایشان متفاوت است . به عنوان مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر ۵ درصد باشد و تداخل ساکارز نیز می تواند بهترین راه برای تشخیص طبیعی بودن عسل باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *