مقالات

مهمترین مواد معدنی در عسل طبیعی و فواید آن

مهمترین مواد معدنی در عسل طبیعی و فواید آن

در مورد مواد معدنی عسل چه اطلاعاتی دارید؟ آیا از مهمترین  مواد معدنی موجود در عسل و فواید آن مطلع هستید ؟ عسل تنها حاوی قند طبیعی نیست و عناصر دیگری از قبیل مواد معدنی ، آنزیم ها ، مواد مغذی ، پلی ‌فنول ‌ها، آمینو اسیدها و پروتئین ها ، ویتامین ‌ها است و عناصر کم ‌مقدار نیز در عسل وجود دارند .

عسل سرشار از مواد معدنی و ویتامین های گوناگون است که به کاهش طبیعی کلسترول و اسید های چرب در بافت‌ ها کمک می ‌کند. در نتیجه باید بدانید عسل بهترین راه برای کاهش وزن است و از اضافه وزن جلوگیری می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد . ویتامین‌ های موجود در عسل B6 ، نیاسین، آمینو اسیدها و… هستند؛ اما مواد معدنی موجود درعسل شامل آهن ، پتاسیم ، کلسیم، فسفر، مس، منیزیم، منگنز ، سدیم و روی می ‌باشد . تنها راهی که برای اندازه ‌گیری محتوای معدنی یک عسل مانوکا بوده که نشان می دهد ، هر چه رسانایی بیشتر باشد، ارزش عسل بهتر خواهد بود. در قدیم مواد معدنی به عنوان شاخصی برای کیفیت عسل در نظر گرفته می ‌شد، اما امروزه این معیار برای تعیین میزان رسانایی الکتریکی عسل طبیعی جایگزین شده است .

مواد معدنی در عسل طبیعی

هر 100 گرم عسل طبیعی حاوی مقادیر مختلفی مواد معدنی به میزان 02 / تا 1/03 گرم می باشد . یکی از مهم ‌ترین عناصر یافت شده درمواد معدنی عسل، پتاسیم است که یک سوم کل مقدار مواد معدنی را تشکیل می دهد . دو سوم دیگر عناصر تشکیل دهنده عسل را منشا گیاهی تشکیل می دهند . به طور مثال عسلی که رنگ گل روشن دارد عناصر و مواد معدنی کمتری نسبت به عسل بلوط که تیره است ، دارد . معمولا به وسیله تعیین میزان عناصر ، می ‌توان عسل‌ های تک ‌گل و چندگیاه را از یکدیگر تشخیص داد .

تحقیقاتی که در مورد مواد معدنی موجود در عسل تک گل نیوزلندی انجام شده است، نشان می دهد که مواد معدنی بیشتر در عسل های تک گل وجود دارند و شناسایی شده اند . تحقیقاتی که در سال 2011 در نشریه شیمی مواد غذایی توسط لئو پی و همکارانش روی عسل تک گل انجام شده است نشان می دهند که عسل های تک گل حاوی مواد معدنی بسیار زیادی هستند . از مهمترین این عسل ها از عسل شبدر، آویشن ، راتا ، شهد گیاه، کاماهی، مانوکا، تاتاری سرخمیده ، تاواری، و گل افعی رسمی و رواروا نام برده است . لئو پی و همکارانش نتیجه گرفتند که ۱۸ عنصر معدنی در عسل طبیعی کشور نیوزیلند یافت شده است و بررسی های انجام شده نشان می دهند ، سطح میزان مواد معدنی در عسل نیوزیلند ، مشابه میزان مواد معدنی سایر عسل ها در کل جهان است .

مهمترین مواد معدنی در عسل طبیعی و فواید آن

4 فواید مواد معدنی در عسل طبیعی

کاهش طبیعی کلسترول خون

افرادی که مشکلات اضافه وزن دارند ، می توانند عسل را جایگزین قند و شیرین کننده های مصنوعی نمایند . عسل برای افرادی که چاق هستند ، بسیار مفید است و می توانند آن را به عنوان یک وعده غذایی میل نمایند . همچنین عسل حاوی مواد معدنی ، اسید آمینه ، ویتامین ها و آنزیم های طبیعی است ، که به کاهش وزن و کاهش طبیعی کلسترول خون کمک خواهد کرد . صبح به صورت ناشتا یک قاشق عسل را با نصف لیوان آب گرم بنوشید . این ترکیب نه تنها می تواند باعث کاهش وزن شود ، برای بالا بردن انرژی بدن نیز بسیار مفید عمل می کند .

تقویت سیتم ایمنی بدن

عسل طبیعی یکی از موثرترین مواد غذایی و دارویی برای افرادی است که سریعتر از بقیه افراد درگیر بیماری های سرماخوردگی و آنفلانزا و علایمی همچون گلودرد و سرفه شدید می شوند. این افراد به علت کمبود آنتی بیوتیک ، ویتامین و مواد معدنی بدن با اولین تغییرات آب و هوا درگیر این بیماری می شوند ، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها بسیار ضعیف است . عسل سرشار از مواد معدنی و آنتی بیوتیک است به همین دلیل می تواند سیستم دفاعی بدن را تقویت کند و علایم بیماری سرماخوردگی در سریع ترین زمان ممکن بهبود می بخشد .

تقویت و درخشش موها

موهای سر 80 درصد زیبایی ظاهری را تشکیل می دهند ، اما کمبود مواد معدنی و مواد مغذی در بدن می تواند عوامل اصلی ریزش مو و تیره شدن مو باشد . همانطور که می دانید عسل سرشار از مواد مواد مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی است ، به همین دلیل در تقویت ساقه مو و درخشان کردن موها بسیار موثر است . با مصرف مرتب عسل تک گل می توانید از تاسی و ریزش موها جلوگری کنید .

جوانسازی پوست

هنگامی که مواد معدنی و رطوبت سلول های بدن کم می شود ، پوست حالت پژمردگی به خود می گیرد . بهترین مواد خوراکی برای حفظ سلامتی پوست ، عسل خام است . عسل دارای درصد زیادی از مواد معدنی مختلف و آنتی اکسیدان می باشد که باعث حفظ سلامتی و جوانسازی پوست می شود . استفاده از عسل به صورت موضعی نیز می تواند تاثیرات مفیدی برای آبرسانی و جوانسازی پوست داشته باشد . به همین دلیل امروزه با افزایش طرفداران عسل بسیاری از کمپانی ها سعی می کنند از عصاره عسل محصولات مراقبتی برند خود استفاده کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *