مقالات

علت ریزش موی شدید و ناگهانی چیست؟

علت ریزش موی شدید و ناگهانی چیست؟

ریزش موی شدید و ناگهانی عارضه ای بسیار ناخوشایند است که بعضی اوقات ممکن است خیلی وحشت آور باشد. همه افراد دچار ریزش مو شده اند ولی بعضی اوقات ریزش مو به قدری شدید است که بدترین احتمالات به فکرمان می آید ولی گاهی همین عارضه وحشت آور ممکن است که دلیل ساده ای داشته باشد و حتی گاهی ممکن است که ریزش موی شدید موقتی باشد. این عارضه را میتوان درمان کرد و حتی گاهی اوقات خود به خود بهبود می یابد.

ریزش موی ناگهانی چیست؟

ریزش 100 تار مو سر در طول روز طبیعی است، ریزش مو بیشتر هنگام خواب و حمام و شانه کردن مو اتفاق می افتد. در میان افراد جوان به محض ریزش یک تار مو با کمک فعالیت فولیکول های مو، در همان جا تار موی دیگری جایگزین می شود. در کل بین ریزش و رویش مو تعادل وجود دارد و به خاطر همین است که کچلی و طاسی در بین افراد جوان دیده نمی شود.

کم کم با بالا رفتن سن تعادل بین ریزش و رویش مو از بین رفته و فرد دچار طاسی کم و یا شدید می شود، نتیجه می گیریم که همه ی افراد ریزش مو دارد ولی بعد از ریزش، مو دوباره در آن قسمت در می آید و وقتی تعادل بین ریزش و رویش مو به هم بخورد به این معنا است که فرد دچار ریزش مو شده است.

ریزش مو در بین آقایان بیشتر از خانم ها است ولی در بین خانم ها نیز این عارضه زیاد است و تقریبا حدود 37 درصد از خانم های زیر 50 سال به این عارضه مبتلا هستند. ریزش مو میتواند به دو شکل تدریجی و ناگهانی باشد. اگر ریزش به صورت تدریجی باشد فرد با گذر زمان متوجه بیشتر شدن تارهای موی ریخته شده می شود و اگر این امر ادامه یابد باعث طاسی و کچلی می شود.

ولی در نوع ناگهانی موها به صورت ناگهانی و خیلی زود می ریزند و فاصله بین ریزش مو تا طاسی خیلی کم است. ریزش مو علاوه بر اینکه بر روی ظاهر افراد تاثیر زیادی دارد بلکه بر روی جنبه های روحی و روانی نیز تاثیرات زیادی دارد زیرا ممکن است که فرد به خاطر کم پشت شدن موهایش اعتماد به نفسش را از دست دهد و خودش را از خیلی جاها دور نگه دارد.

علت ریزش موی ناگهانی

بیماری تلوژن افلوویوم

بیشترین احتمال برای ریزش موی شدید و ناگهانی بیماری تلوژن افلوویوم است و علت اصلی این بیماری قرار گیری در مواقع استرس زا است، این استرس ها ممکن است به خاطر عمل جراحی، زایمان ، از دست دادن شغل، شکست دادن یک بیماری سخت و حتی طلاق باشد. بهتر است که بدانید این عارضه ممکن است حتی ماه ها بعد از این مواقع استرس زا رخ دهد.

عارضه آلوپسی آره آتا

بر طبق تحقیقات ثابت شده که عارضه آلوپسی آره آتا میتواند منجر به ریزش مو شود، این عارضه زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن اشتباهی به فولیکول مو حمله کند. در پی این عارضه موهای بدن به شکل دایره و سکه ای میریزند، یعنی اینکه ممکن است ریش و مو یا ابروی شما به صورت سکه ای بریزند.

آلوپسی آندروژن

این بیماری در ژنتیک و هورمون ها ریشه دارد. این عارضه یک نوع طاسی است که در آن مو دچار ریزش می شود. معمولا این بیماری به تدریج باعث ریزش مو می شود ولی گاهی نیز این ریزش به طور ناگهانی و شدید اتفاق می افتد. در کل افرادی که پدر یا عمویش دچار کچلی هستند او نیز دیر یا زود به ریزش و طاسی مبتلا می شود ولی در برخی از افراد دلیل به وجود آمدن طاسی و بیماری آلوپسی آندروژن هورمون های تستوسترون و دی هیدروتستوسترون هستند یعنی با بالا رفتن سطح آنها ریزش مو نیز افزایش می یابد.

عفونت

انواعی از عفونت ها ممکن است باعث ریزش موی شدید شوند و این امر در کودکان بسیار رایج است، مثلا عفونت قارچی تینه آ کاپیتس، یکی از این عفونت ها است و در چنین شرایطی امکان دارد که ریزش مو با درد همراه باشد.

اختلال تریکوتیلومانیا

این عارضه نوعی بیماری روانی است که در آن فرد مبتلا، به وسواس فکری دچار می شود و به کندن موهایش اقدام می کند.

مشکلات پزشکی

بعضی اوقات بیماری هایی مانند تیروئید یا مشکلات روده علتی برای ریزش موی ناگهانی است.

تغییرات هورمونی

تغییر سطح هورمون بخاطر هر دلیلی که باشد میتواند منجر به ریزش موی ناگهانی شود. این تغییرات هورمونی ممکن است بخاطر زایمان، بارداری و یا حتی رسیدن به سن یائستگی باشد. مثلا بعد از زایمان سطح هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون خیلی کم می شود. در نتیجه، این شرایط باعث می شود که فولیکول ها وارد فاز استراحت شوند و موهای تازه رشد نمیکنند به خاطر همین موها به ریزش دچار می شوند.

تغییرات هورمونی

داروهای خاص

افرادی که داروهایی مثل داروی رقیق کننده خون و یا داروهای مربوط به شیمی درمانی مصرف میکنند به شدت در مقابل ریزش ناگهانی و شدید موها قرار میگیرند.

مشکلات تغذیه ای

تغذیه ی ناصحیح عللی مهم در مورد ریزش مو است، مثلا کمبود مقدار آهن در بدن و یا مصرف زیاد ویتامین A میتواند دلیل دیگری مربوط به این عارضه باشد.

کرونا و استرس ناشی از شیوع آن

بر طبق آمار کسانی که به کرونا مبتلا شده اند بعد از چند ماه موهایشان دچار ریزش شده است، تاثیری که ویروس کرونا بر روی ریزش مو میگذارد اکنون توسط بسیاری از پزشکان و متحققان تایید شده است و حتی استرس ناشی از شیوع آن در جهان کودکان را نیز تحت تاثیر قرار میدهد و حتی خیلی از مادران بعد از شنیده شدن خبر کرونا خبر ریزش موهای کودکانشان را دادند. در کل قرار گیری در چنین موقعیت های استرس زایی سلامت همه را تحت تاثیر قرار میدهد.

آیا ریزش موی شدید خطرناک است؟

ریزش مو با توجه به علتش ممکن است که بی خطر و یا خیلی خطرناک باشد. اگر علت ریزش موی ناگهانی، به عفونت دچار شدن باشد باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد و به علاوه در موارد دیگر نیز با درمان سریع آن میتوان تا حدودی از ریزش موها کم کرد.

 علت ریزش موی شدید و ناگهانی چیست؟

سوالاتی در مورد ریزش مو

  • آیا کم کاری تیروئید باعث ریزش موی شدید می شود؟ بله کم کار بودن تیروئید یکی از دلایل ریزش موی ناگهانی است.
  • استرس چقدر بر روی ریزش مو تاثیر دارد؟ استرس داشتن باعث به وجود آمدن اختلالاتی در فعالیت فولیکول موها میشود و روند طبیعی ریزش و رویش موها را دچار مشکل میکند و این عارضه تاثیر قابل توجهی در ریزش موی ناگهانی دارد.
  • سریع ترین روش درمان ریزش مو در آقایان و خانم ها چیست؟ برای درمان ریزش مو راه قطعی و سریعی وجود ندارد و این کار اصولا اشتباه است و باید اول علت به وجود آمدن این عارضه را فهمید و بعد بهترین روش درمان را انجام داد.
  • آیا اختلالات هورمونی باعث ریزش مو می شود؟ بله تغییر سطح هورمون نیز یکی از دلایل اصلی ریزش مو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =