مقالات

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی شایع است، این عارضه در بیرونی ترین لایه دستگاه تناسلی خانم ها و آقایان به وجود می آید. این بیماری به خاطر ویروس پاپیلومای انسانی و یا همان HPV از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد. اکثرا افرادی که از نظر جنسی خیلی فعال هستند و رابطه جنسی درست و ایمن همراه با کاندوم را ندارند حداقل یک بار در طول زندگی شان به ویروس HPV مبتلا می شوند، این ویروس عامل رایج و اصلی بیماری ویروسی است که از راه آمیزش جنسی منتقل می شود و میتوان آن را دلیل اصلی بیماری زگیل تناسلی دانست. این نوع ویروس اندام تناسلی خانم ها و آقایان را درگیر می کند. در این مطلب تمامی موارد مربوط به زگیل تناسلی را شرح داده ایم تا انتها با ما همراه باشید.

زگیلی تناسلی چیست؟

این عارضه نوعی عفونت مقاربتی است که منجر به، به وجود آمدن زگیل کوچک و یا در حال رشد در درون و یا اطراف اندام تناسلی خانم ها و آقایان می شود. سویه های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی باعث مبتلا شدن به این زگیل می شود، ولی متخصصین می گویند که فقط 10 درصد از افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی علائم ظاهری زگیل تناسلی را از خود نشان می دهند و بقیه ی افراد مبتلا ممکن است که با وجود آلوده بودن هم هیچ علامتی از خودشان نشان ندهند.

بهتر است که بدانید زگیل تناسلی بعضی وقت ها با بقیه عفونت های پوستی اشتباه گرفته می شود. دقت کنید که همه برجستگی هایی که بر روی پوست به وجود می آید زگیل تناسلی نیستند.

زگیل تناسلی چگونه است و در کجا ها به وجود می آید؟

این عارضه بر روی بافت مرطوب نواحی تناسلی تاثیر می گذارد، این عارضه مانند برجستگی های کوچک و گوشتی با ظاهری مانند گل کلم بر روی بدن نمایان می شوند، بیشتر مواقع زگیل تناسلی خیلی کوچک است و نمی وتوان آن را با چشم دید. این عارضه گنبدی شکل نیست ولی معمولا از سطح پوست بالاتر می آید و بعد از آن به شکل تخت رشد می کند. زگیل تناسلی رنگی مانند رنگ خود پوست فرد دارد و این عارضه در مواردی که در زیر گفته شده به وجود می آید:

 • مقعد
 • رکتوم
 • دهان، لب زبان و همچنین گلو
 • کشاله ران
 • آلت تناسلی و به علاوه کیسه بیضه
 • فضای داخلی واژن، لب های واژن ، فرج و دهانه رحم

ویروس HPV چگونه منتقل می شود؟

این نوع ویروس خیلی واگیر دار است، جوری که اگر حتی علائمی هم نداشته باشید و یا اینکه زگیل برداشته شود شما همچنان ناقل هستید اما این عارضه از هر راهی نمی تواند انتقال یابد و اصلی ترین راه انتقال زگیل تناسلی رابطه جنسی محافظت نشده است. در کل به هم خوردن پوست به نواحی آلوده هنگام رابطه جنسی واژینال و دهانی و همچنین مقعدی می تواند باعث به وجود آمدن این بیماری شود و ناحیه های بسیار آسیب پذیر، دهان، زبان و گلو هستند که ممکن است هنگام رابطه جنسی دهانی نیز این عارضه به وجود آید.

چگونه بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

علائم این بیماری بلافاصله بعد از مبتلا شدن به آن به وجود نمی آید و اکثرا بعد از چند هفته خودشان را نشان می دهند. در صورتی که با لمس پوست برجستگی های گوشتی نرم و تقریبا صافی را احساس کردید که با پوست همرنگ است بدانید که این عارضه زگیل تناسلی است.

چگونه بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

انواع زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی که دلیل اصلی به وجود آمدن این بیماری است بیشتر از 100 نوع تیپ دارد که اکثرا سویه های 6 و همچنین 11 ویروس اچ پی وی دلیل اصلی به وجود آمدن زگیل های تناسلی در بدن مردان و زنان است. مجموع تیپ های hpv را میتوان به دو دسته تقسیم نمود:

 • ویروس hpv کم خطر: در این مورد این ویروس منجر به، به وجود آمدن زگیل تناسلی در واژن، آلت تناسلی و به علاوه مقعد می شود.
 • ویروس hpv پر خطر: در این مورد ویروس پاپیلومای انسانی گذشته از به وجود آوردن ضایعات پوستی در نواحی تناسلی، منجر به به وجود آمدن سرطان در دهان رحم و واژن نیز می شود.

علائم زگیل تناسلی

بعضی اوقات شما به این ویروس مبتلا هستید ولی نشانه ها و علائم آن یک هفته تا یک ماه پدیدار نمی شود، زگیل تناسلی اکثرا با درد همراه نیستند ولی بعضی اوقات علائم زیر را دارند:

 • ناراحتی و درد
 • احساس سوزش
 • داشتن خونریزی خفیف
 • به وجود آمدن رطوبت در دور و بر زگیل
 • خارش و سوزش در ناحیه تناسلی

روش تشخیص زگیل تناسلی

پزشک های متخصص می توانند با مشاهده زگیل تشخیص دهند که از چه نوعی است. با این حال هم برای تایید نهایی آزمایش hpv کارهایی لازم است که شامل مواد زیر می شوند:

 • معاینه لگنی: امکان دارد که برای برسی کردن تغییرات دهانه رحم که به خاطر زگیل تناسلی به وجود آمده، آزمایش پاپ اسمیر را به عنوان قسمتی از معاینه لگنی انجام دهند. گذشته از این اگر تست پاپ اسمیر مثبت باشد امکان وجود کولپوسکوپی، بیوپسی واژن و یا دهانه رحم وجود دارد.
 • معاینه مقعد: معمولا پزشک به وسیله دستگاه آندوسکوپ درون مقعد را برای پیدا کردن زگیل برسی می کند.
 • آزمایش خون: برای تشخیص دادن درست زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان از روش مولکولی بهره میبرند که دقت خیلی بالایی دارد.

چگونه بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

معمولا به خاطر دلایل گوناگون برجستگی های گوشتی روی ناحیه تناسلی دیده می شود. اگر این عارضه صاف و یا برجسته، انعطاف پذیر و نرم، تگی و یا خوشه ای باشند میتوان گفت که زگیل تناسلی هستند که به خاطر ویروس پاپیلومای انسانی به وجود آمده اند.

ولی به وجود آمدن جوش در نواحی تناسلی به خاطر رشد باکتری است و به این نوع، کیست مویی گفته می شود. تفاوت دیگر زگیل و جوش این است که زگیل هیچ دردی را با خود به همراه ندارد ولی جوش دردناک و ملتهب است.

درمان زگیل تناسلی

ممکن است که این بیماری خود به خود از بین رود چون که سیستم ایمنی بدن ممکن است بتواند با عفونتی که منجر به، به وجود آمدن زگیل تناسلی شده بجنگد ولی بعضی اوقات نیز ممکن است این عارضه بزرگتر شود و تکثیر شود.

در این صورت درمان زگیل باعث می شود که عفونت انتشار پیدا نکند. روش های زیادی برای از بین بردن این ضایعات پوستی عفونی موجود است که بیشتر پزشکان از راهکارهای درمانی زیادی استفاده می کنند.

 • کوتر الکتریکی: با جریان الکتریکی زگیل ها را می سوزانند.
 • انجماد: زگیل ها را به وسیله سرما درمانی توسط نیتروژن مایع و روش انجماد از بین می برند.
 • درمان با لیزر: قطع و از بین بردن جریان خون درون رگ های خونی ریز درون زگیل تناسلی با استفاده از نور لیزر.
 • روش برس الکتروسرجری حلقه ای: از بین بردن زگیل های روی دهانه رحم با انجام روش LEEP به وسیله حلقه سیمی و بار الکتریکی.
 • درمان دارویی: برای زگیل تناسلی محلول اسیدی اسید سالسیلیک و ژل پودوفیلاکس مناسب است.

زگیل تناسلی درمانی قطعی ندارد و این بیماری را فقط می توان کنترل و یا متوقف کرد. حتی اگر HPV شما شیوع فعالی نداشته باشد و زگیل هایتان نیز برداشته شوند باز هم ممکن است که این ویروس را انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =