مقالات

دلایل نازایی چیست؟

دلایل نازایی چیست؟

نازایی و ناباروری در بین زوج های زیادی وجود دارد و ممکن است به دلایل مختلفی این عارضه ایجاد شود و بخاطر همین بدون انجام آزمایش های تخصصی نمیتوان در مورد آن نظر داد و دلیلش را پیدا کرد و در کل نازایی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مطلب در مورد نازایی زنان و دلایل آن صحبت می کنیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ناباروری چیست؟

بیشتر زوجین تلاش میکنند که باردار شوند و وقتی بعد از ماه ها تلاش نتیجه منفی می گیرند این پروسه جذاب می تواند به یک روند استرس زا و نارحت کننده تبدیل شود، زیرا که زوجین بیشتر امیدشان را از دست می دهند و فکر می کنند که نابارور هستند در صورتی که بهتر است قبل از این با پزشک مشورت کنند.

کی میتوان به صورتی قطعی گفت که زوجین نابارورند؟ هنگامی که آنها بدون انجام هیچ گونه پیشگیری به مدت 12 ماه برای بچه دار شدن تلاش کنند و نتیجه نگیرند می توان گفت که این زوج نابارورند. البته مدت این ماه ها برای خانم های بالای 35 سال در واقع 6 ماه است و همچنین زنانی که در گذشته بچه دار شده بودند و حالا توانایی بچه دار شدن را ندارند و یا زنانی که سقط های زیادی را داشته اند نیز نازا هستند.

توجه داشته باشید که ناباروری فقط برای زنان نیست و امکان دارد مرد نابارور باشد پس در صورت بروز این مشکل باید هردوی آنها آزمایشات لازم را انجام دهند.

دلایل نازایی در بین زنان

نازایی در زنان دلایل مختلفی دارد. در ادامه مطلب به مهمترین آنها می پردازیم.

1. سن

با بالا رفتن سن خانم ها تخمک هایشان و قدرت باروری آنها به سرعت کاهش می یابد. این روند تقریبا در سن 30 سالگی شروع می شود و می توان گفت که تقریبا یک سوم زوج های جهان که زن در آن بالای 35 سال سن دارد با مشکل ناباروری روبه رو هستند. گذشته از این از سن 35 سالگی به بالا کیفیت تخمک ها نیز کاهش می یابد و این عارضه جدا از اینکه کیفیت تخمک ها را پایین می آورد بلکه باعث ناهنجاری های کروموزومی نیز می شود. بر طبق طحقیقات تقریبا 70 درصد سقط ها بخاطر ناهنجاری کروموزومی است.

خانم هایی با سن بالا به احتمال زیاد درگیر مشکلات سلامتی بیشتری نیز هستند که این امر می تواند بر روی باروری آنها تاثیر داشته باشد.

2. اختلال در تخمک گذاری

از دیگر دلایل نازایی زنان اختلال در تخمک گذاری است، بخاطر اینکه بدون تخمک گذاری موفقیت آمیز هیچ تخمکی برای انجام لقاح و باروری وجود نخواهد داشت. اختلالات تخمک گذاری به معنای این است که تخمک گذاری در بدن یک زن به کمی اتفاق می افتد و یا اینکه تخمک گذاری اصلا اتفاق نمی افتد. اختلالات تخمک گذاری بسیار رایج است و علت ناباروری 1 زوج از هر 4 زوج همین مسئله است.

از رایج ترین اختلالات تاثیرگذار بر روی تخمک گذاری سندروم تخمدان پلی کیستیک است. و سایر دلایل اختلالات تخمک گذاری، کم کاری و پر کاری تیروئید، نارسایی تخمدان و به وجود آمدن اختلال در غده هیپوتالاموس نیز است.

3. سندروم تخمدان پلی کیستیک

مشکلاتی که در تخمک گذاری ایجاد می شود بیشتر بخاطر سندروم تخمدان پلی کیستیک است و همچنین با نام تنبلی تخمدان نیز شناخته می شود. این سندروم یکی از شایع ترین دلایل ناباروری در بین زنان است. این عارضه با دوره های نامنظم قاعدگی، مقاومت نسبت به انسولین، رشد غیر طبیعی موهای زائد بدن، چاقی و همچنین آکنه همراه است و به علاوه شدت و تعداد این علائم در بین هر خانمی متفاوت است. در صورتی که می خواهید بیشتر در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بدانید می توانید روی این کلمه کلیک کنید و به مطلب آن مراجعه نماید.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

4. نارسایی زودرس تخمدان

این عارضه را به عنوان نارسایی تخمک گذاری اولیه نیز می شناسند این مشکل معمولا با پاسخ خود ایمنی و یا کم شدن و از دست رفتن زود ذخیره تخمک ها مشخص می شود. این عارضه ممکن است بخاطر شیمی درمانی به وجود آید و یا بخاطر عوامل ژنتیکی باشد.

5. اختلالات هورمونی

نوسان در سطح هورمون ها بخاطر دلایل مختلف، می تواند بر روی تخمک گذاری، چرخه قاعدگی و در آخر بر روی قدرت باروری یک خانم تاثیر بگذارد. از رایج ترین دلایل اختلالات هورمونی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اختلال عملکرد هیپوتالاموس

از شایع ترین نشانه های آن قاعدگی نا منظم و یا قاعده نشدن است. به وجود آمدن اختلال در عملکرد هیپوتالاموس در زنان باعث به وجود آمدن اختلال هایی در سطح هورمون های گنادوتروپین و همراه با آن هورمون های هیپوفیز می شود و در آخر قدرت باروری و تخمک گذاری تحت تاثیر قرار می گیرند.

 • به وجود آمدن اختلال در عملکرد هیپوفیز

در صورتی که در هورمون های مترشحه از هیپوفیز نقص هایی به وجود آید تخمک گذاری با مشکل روبه رو خواهد شد.

 • اختلال داشتن در عملکرد غده تیروئید
 • بالا رفتن سطح هورمون پرولاکتین

6. اختلال در لوله های فالوپ

لوله فالوپ و یا همان لوله های رحمی یک خانم ممکن است بخاطر دلایل مختلفی مانند جراحی و یا مبتلا شدن به عفونت های مقاربتی آسیب ببینند. با آسیب دیدن این لوله ها و به وجود آمدن ناهنجاری اسپرم نمی تواند به تخمک برسد و یا حتی اگر عمل لقاح صورت گیرد امکان دارد مانع از عبور تخمک بارور شده به سمت رحم شود.

7. آندومتریوز

آندومتریوز میتواند باردار شدن خانم ها را به صورت طبیعی تحت تاثیر قرار دهد. تقریبا حدود 10 درصد از زنان در سنین باروری به این عارضه مبتلا هستند و این بیماری وقتی اتفاق می افتد که بافتی که معمولا در رحم رشد می کند در جاهای دیگر بدن و بیرون از رحم رشد کند.

این بیماری همچنین می تواند بر روی پوشش داخلی رحم نیز تاثیر داشته باشد و روند لانه گزینی تخمک بارور شده را مختل کند.

8. ناهنجاری ها و ضایعات رحمی

از دیگر عوامل موثر در قدرت باروری بانوان ناهنجاری ها و ضایعات ساختاری رحم است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کنیم.

 • رحم تک شاخ و یا دو شاخ
 • رحم دوگانه
 • رحمی که سپتوم دارد
 • رحم کمانی
 • پولیپ های رحمی
 • فیبروم ها

9. ناباروری بدون دلیل

بعضی اوقات نمی توان دلیل ناباروری را فهمید این به این معنا است که پزشک ها دلیل دقیقی برای ناباروری فرد پیدا نکرده اند و تمامی آزمایش هایی که انجام شده دلیل طبیعی را نشان م یدهند.

این عارضه ممکن است برای بعضی از زوج ها ناخوشایند باشد و آنها نمی دانند که مرحله بعدی قرار است چگونه برایشان پیش رود، هر چند که ناباروری بدون دلیل ممکن است گیج کننده و نا امید کننده باشد ولی خوشبختانه حتی اگر دلیل ناباروری مشخص نباشد درمان هایی برای آن وجود دارد و زوجین میتوانند بچه دار شوند.

ناباروری بدون دلیل

 

10 سبک زندگی

بیشتر اوقان دلیل نازایی زنان سبک زندگی آنها است. در ادامه دلایلی را برای شما آورده ایم:

 • استفاده از تنباکو و الکل: این مواد نه تنها قدرت باروری را کاهش می دهد بلکه تاثیر بسیار بدی نیز بر روی درمان های نازایی دارد، همچنین میزان سقط جنین و حاملگی های خارج از رحم در بین زنان سیگاری بیشتر است.
 • رژیم غذایی ضعیف که مواد مغذی در خود ندارد.
 • قرار گرفتن زیاد در برابر مواد شیمیایی و سمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *