مقالات

تنوع رنگ در عسل

تنوع رنگ در عسل

عسل یکی از فراوده های زنبور عسل است و دارا خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن می‌باشد و از گذشته تا به امروز از آن برای سلامتی بدن استفاده شده است و یکی از موادی است که علاوه بر ارزش غذایی که دارد در طب سنتی نیز از آن استفاده های زیادی می شود و می توان برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد.

عسل هم به تنهایی هم به صورت شربت عسل و هم به صورت ترکیب شدن با مواد دیگر قابل استفاده است. یکی از مشکلات بسیاری از افراد برای خرید عسل تشخیص انواع عسل از یک دیگر است که راه های زیادی برای تشخیص انواع عسل از یک دیگر وجود دارد و در این مطلب قصد داریم به یکی از مهم ترین روش های تشخیص انواع عسل یعنی تشخیص تنوع از روی رنگ عسل بپردازیم.

چرا رنگ شناسی عسل در تشخیص انواع عسل کاربرد دارد ؟

عسل یکی از مواد غذایی است که دارای انواع مختلف است و انواع آن بستگی به نوع گیاهی است که زنبور عسل برای تولید عسل از شهد آن استفاده می کند و مهم ترین انواع عسل ، عسل های تک گل و چهل گیاه است که برای تشخیص آنها می توان از شناخت رنگ آنها استفاده کرد چون هر یک از آنها دارای رنگ منحصر به فرد خود است.

برای شناسایی انواع عسل می توانید در مورد رنگ عسل ها تحقیق کنید و انواع رنگ های آن را بشناسید و به کمک آن انواع عسل را از یکدیگر تشخیص دهید. عسل های تک گل هر یک دارای رنگ های مختلف از تیره تا روشن است و رنگ های آنها به گونه ای است که اگر در مورد آنها اطلاع داشته باشید به راحتی می توانید عسل مورد نیاز خود را پیدا کنید.

یکی از مهم ترین مزیت های دانستن رنگ عسل ها برای جلوگیری از سودجویی بعضی از فروشندگان عسل است و می توانید به کمک آن عسل مورد نظر خود را تشخیص دهید و به کمک آن تا حدی به کیفیت عسل پی ببرید و مانع از این می شود عسل های بی کیفیت را به جای عسل مورد نظر خود بخرید.

تنوع رنگ در عسل

تفاوت عسل تک گل با عسل چهل گیاه

یکی از انواع عسل نوع تک گل آن است که همانطور که از اسم آن پیداست از یک گل برای تولید این نوع عسل استفاده شده است و زنبوردارها به صورت عمدی زنبورهای خود را در محلی قرار می دهند که بیش از 80 درصد گیاهان آن از یک نوع گیاه باشد تا عسل تک گل تولید شود.

عسل های تک گل برای انواع گیاهان و گل های مختلف وجود دارد و هر کدام دارای خواص منحصر به فرد خود هستند و برای درمان بسیاری از مشکلات بدن و بیماری ها مفید است و می توانید هم به صورت خوراکی، موضعی و… از آن استفاده کنید و از خواص آن بهره مند شوید.

یکی دیگر از انواع عسل نوع چهل گیاه آن است که از گیاهان متنوع برای تولید این نوع عسل استفاده می شود و دارای خواص بسیار زیادی است چون از شهد بسیاری از گیاهان برای تولید آن استفاده شده است خواص آن از دیگر عسل ها بیشتر است.

تفاوت اصلی عسل تک گل با عسل چهل گیاه در نوع گیاهانی است که در تولید عسل از آن استفاده می شود و یکی از مهم ترین راه ها برای تشخیص انواع آنها از یکدیگر رنگ عسل ها است چون هر یک از انواع این عسل ها دارای رنگ مختص به خود هستند و به کمک آنها می توانید به درمان بیماری های خود کمک کنید.

شرط اصلی در استفاده از عسل برای سلامتی

پس از تشخیص نوع عسل به کمک رنگ لازم است به چند نکته توجه داشته باشید تا از مصرف این ماده مغذی و مقوی بهترین نتیجه را دریافت کنید که یکی از این موارد طبیعی بودن عسل است. لازم است پس از پیدا کردن عسل مورد نیاز خود از طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کنید چوت در صورت بی کیفیت بودن عسل نمی توانید از خواص آن برای درمان بیماری ها بهره ببرید.

راه های بسیار زیادی برای تشخیص طبیعی بودن عسل وجود دارد اما بیشتر این روش ها هزینه بر و دشوار هستند اما بهترین راه برای تشخیص عسل طبیعی از غیرطبیعی پیدا کردن یک فروشگاه معتبر و شناخته شده مثل کندوک است که بتوانید با اطمینان کامل از آن محصولات خود را خریداری کنید.

استفاده از رنگ عسل ها نیز برای تشخیص عسل طبیعی تا حدی مناسب است چون رنگ اصلی عسل بستگی به این دارد که عسل به صورت کاملا طبیعی باشد و اگر از نظر روشنایی یا تیرگی تفاوتی داشته باشد معلوم می شود که عسل شما بی کیفیت است.

شرط دیگر استفاده از عسل برای درمان بیماری ها این است که به اندازه و به صورت مداوم از آن استفاده کنید و با چند روز مصرف و قطع کردن آن به هچ نتیجه ای نخواهید رسید. پس سعی کنید برای تشخیص انواع عسل رنگ بندی عسل ها را بشناسید و یک فروشگاه معتبر برای خرید عسل های خود پیدا کنید و مصرف آن را به صورت مداوم در برنامه روزانه خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *