مقالات

درمان یبوست با عسل طبیعی

درمان یبوست با عسل طبیعی

همه ما یکبار در طول زندگی بیماری یبوست را تجربه کرده ایم . یبوست یا همان خشکی مزاج یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که می تواند عوارض زیادی را برای فرد به وجود بیاورد . برخی از عادات رفتاری و رژیم های غذایی نامناسب به این بیماری منجر می شوند که سیستم گوارشی دچار اختلال شود و عملکرد روده ها کاهش یابد در نتیجه شرایط برای به وجود آمدن بیماری یبوست مهیا خواهد شد . برای درمان بیماری یبوست روش های زیاد وجود دارد که یکی از مهمترین آنها درمان یبوست با عسل طبیعی است . یبوست با دردهای شدید همراه است و تحمل آن بسیار سخت خواهد بود .

عملکرد صحیح روده‌ ها بر عهده‌ باکتری ‌های مفید روده یعنی همان پروبیوتیک‌ ها است. پروبیوتیک‌ ها ، به هضم آسان غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن‌ کمک می‌ کنند. زمانی که پروبیوتیک ‌ها بتوانند غذای مورد علاقه‌ شان را پیدا کنند به فعالیت بهتر خود ادامه می ‌دهند. غذای مورد علاقه‌ پروبیوتیک ‌ها عمدتا در دانه‌ های غلات و سبزی‌ ها و مواد غذایی دارای فیبر وجود دارد. عسل سرشار از الیگوساکاریدها است. الیگوساکاریدها قندهای بسیار پیچیده ‌ای هستند و به دلیل وجود آن ‌ها ، عسل خاصیت ضد دیابت پیدا می کند و همچنین تأثیرات مفیدی روی سطح لیپیدها دارند . الیگوساکاریدها مانند قندهای ساده در قسمت‌ های بالایی سیستم گوارشی به راحتی هضم نمی ‌شوند، بلکه به روده‌ بزرگ می ‌روند و نقش پروبیوتیک ها را برای میکرو ارگانیسم ‌های روده ایفا می ‌کنند. قندهای ساده ‌ای همچون ساکارز، گلوکز و HFCS حاوی قندهای پیچیده نیستند و هیچ اثر پروبیوتیکی ندارند. قبل از اینکه به موضوع درمان یبوست با عسل طبیعی بپردازیم بهتر است عوامل به وجود آورنده بیماری یبوست را بهتر بشناسیم .

عوامل ایجاد بیماری یبوست

کمبود آب بدن

یکی از عوامل اصلی بیماری یبوست می توان به کم آبی بدن اشاره کرد . کم آبی بدن باعث اختلال در عملکرد سیستم گوارشی می شود و یبوست اتفاق می افتد . روده ها برای عملکرد بهتر نیاز به آب کافی دارند ، به همین دلیل پزشکان مصرف 8 لیوان در طول روز را ضروری می دانند . عسل سرشار از قندهای طبیعی بوده که قدرت هضم بالایی دارند و رطوبت بدن را تامین می کنند .

کبود تحرکات در طول روز

معمولا افرادی هستند که کار آنها طوری است که بسیاری از اوقات را پشت کامپیوتر می گذرانند ، این افراد تحرکات بسیار کمی دارند و به همین علت این افراد بیشتر از بقیه درگیر بیماری یبوست می شوند . عسل طبیعی انرژی ما را برای کل روز تامین می کنند و اگر جزو این دسته از افراد هستید و بیشتر اوقات خود را پشت کامپیوتر می گذرانید ، می توانید به صورت ناشتا 2 قاشق عسل میل نمایید تا از عارضه یبوست و مشکلات آن دور بمانید .

رژیم غذایی نامناسب

متاسفانه رژیم غذایی نامناسب عامل اصلی بیماری یبوست است . غذاهای آماده ، غذاهای چرب یا پر نمک می توانند در عملکرد بدن ما اختلال ایجاد کنند که نه تنها باعث چاقی می شوند ، بلکه با عوارض یبوست نیز همراه هستند . مصرف یک ماده غذایی مغذی و مناسب می تواند از بیماری یبوست جلوگیری کند و یکی از بهترین این ماده های غذایی می توان عسل طبیعی را نام برد . عسل یک ماده غذایی مقوی و سرشار از مواد معدنی است که به تقویت سیستم گوارشی ما کمک می کند و مانع از بسیاری از بیماری ها همچون یبوست خواهد شد .

مصرف انواع داروهای شیمیایی

مصرف بسیاری از قرص ها از جمله قرص های ضد افسردگی و ضد استرس باعث ایجاد بیماری یبوست می شود . یبوست یک بیماری بسیار دردناک است و بهتر است برای درمان بیماری های خود تمامی قرص های شیمیایی را کنار بگذارید و عسل طبیعی را جایگزین کنید .

استرس و اضطراب

یکی دیگر از عوامل ایجاد یبوست ، استرس است . استرس نه تنها باعث بیماری یبوست می شود ، ممکن است عوارض جانبی بسیار زیادی را همراه داشته باشد و عسل خاصیت تسکین دهندگی دارد و مستقیما روی اعصاب تاثیر می گذارد؛  به همین دلیل برای درمان استرس خود می تواند عسل طبیعی مصرف کنید .

درمان یبوست با عسل طبیعی

عسل به تنهایی نمی تواند یبوست را درمان کند و برای عملکرد آن باید از مکمل های دیگر نیز استفاده کنید . معجون شیر و عسل می تواند درمان اصلی یبوست باشد برای تهیه این معجون به یک لیوان شیر سرد و یک قاشق عسل نیاز است . این دو ماده را با هم ترکیب کنید و شب قبل از خواب میل نمایید . عملکرد این معجون معمولا در شب بیشتر است و به همین دلیل می توانید این ترکیب را قبل از خواب مصرف کنید . برای افرادی که بسیاری از مواقع را با بیماری یبوست درگیر هستند ، خرید عسل طبیعی و مصرف این معجون فوق العاده ضروری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *