مقالات

دلایل مرگ ملکه زنبور عسل

دلایل مرگ ملکه زنبور عسل

زنبور عسل یکی از مهمترین گونه های حشرات بوده که برای ادامه بقای محیط زیست مفید و ضروری است . در کندو 3 نوع زنبور زندگی می کنند که یکی از مهمترین گونه های آن ملکه است . حیات کندو به وجود ملکه بستگی دارد و تنها ملکه است که می تواند در کندو تخم گذاری کند . زمانی که ملکه میمیرد ، ادامه حیات کندو دیگر میسر نخواهد بود ، زیرا تعادل کندو به هم می خورد و باید هر چه سریعتر ملکه جدید را پرورش دهند . جای تعجب نیست که وقتی ملکه زنبور عسل می میرد، کل کلنی باید برای بازگرداندن برنامه ثابت خود باید بسیار تلاش کنند.  ملکه زنبور عسل سیگنال‌ هایی شیمیایی از خود ترشح می کند که از تخم گذاری سایر زنبورهای کارگر جلوگیری کند . بعد از مرگ ملکه تمامی سیگنال ها از بین می رود و در نتیجه بسیاری از زنبورهای کارگر بعد از مرگ ملکه سعی می کنند در کندو تخم گذاری کنند و کنترل کندو را به دست می گیرند.

زنبور ملکه با هر تخم گذاری حدود 2000 لارو می گذارد و به ادامه بقای کندو کمک می کند . جالب است بدانید تنها زنبور ملکه است که قابلیت دارد یک ملکه جدید برای کندو به دنیا بیاورد و هیچ زنبور کارگری نمی تواند یک ملکه تولید کند . ملکه زنبورها می داند که کدام لارو ملکه است و آن را از سایر لاروها جدا می گذارد . در بسیاری از مواقع زنبور ملکه می میرد و ملکه جدید سلطنت خود را در کندو آغاز می کند . زنبورداران باید حواسشان جمع باشد و زمانی که متوجه مرگ ملکه می شوند در صورت نبود ملکه جدید باید یک ملکه از کندوهای دیگر به آن کندو منتقل کنند . اما دلایل مرگ ملکه زنبور عسل چیست ؟ ملکه نهایی چطوری انتخاب می شود ؟

عوامل مرگ ملکه زنبور عسل

مرگ ملکه به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و کنترل کندو بعد از مرگ او به هم میریزد . زنبورهای ماده کارگر سعی می کنند با جفت گیری با زنبورهای نر و تخم گذاری در کندو به ادامه حیات کندو کمک کنند و این اجتماع طولی نمی کشد که از بین می رود. مهمترین عاملی که موجب پذیرش ملکه جدید خواهد شد این است که،  میزان تخم گذاری ملکه جدید نسبت به ملکه قبلی کندو کمتر نباشد. دلایل بسیار زیادی موجب مرگ زنبور عسل ملکه می گردد که از مهمترین آنها عبارتند از :

 

پیری زنبور ملکه

زمانی که سن زنبور ملکه بالا می رود و دیگر توانایی تخم گذاری را نخواهد داشت . ملکه که پیر می شود دیگر قادر نیست تخم گذاری را در کندو ادامه دهد و به همین دلیل زنبورها تصمیم می گیرند که یک جایگزین برای ادامه بقا کندو تعیین کنند . زنبورهای کارگر ملکه جدید را با استفاده از ژل رویال تقویت می کنند و پس از بالغ شدن ملکه جدید را جایگزین ملکه قدیمی می کنند . زمانی که ملکه جدید سلطنت خود را در کندو شروع کنند ، زنبور ملکه قدیمی را از کندو برای همیشه بیرون می کنند . باید بدانید که زمانی عمر ملکه به پایان میرسد ، میمیرد و زندگی برای ملکه جدید شروع می شود .

مرگ غیر منتظره ملکه

در بسیاری از مواقع مرگ ناگهانی زنبور عسل نیز می تواند رخ دهد . این اتفاق کاملا غیر منتظره خواهد بود . ممکن است ملکه درگیر بیماری های محیطی شود و به صورت ناگهانی بمیرد . کندو هیچ موقع نمی تواند بدون ملکه باشد و زنبور کارگر باید از لاروهایی که در کندو است به خوبی مراقبت کند . یکی از مهمترین لاروهایی که باید به آن رسیدگی کند ، ملکه جدید است . زنبور جدید زمانی که از تخم بیرون می آید به مدت 3 الی 5 روز ژل رویال را مصرف می کند و به سن بلوغ می رسد ، در نتیجه جفت گیری را با زنبورهای نر شروع می کند .

تخم گذاری بیش از حد توسط ماکه

تخم گذاری بیش از حد ملکه عامل شایع مرگ ملکه است . ملکه در طول زندگی نباید وقفه ای در تخم گذاری داشته باشد و با هر تخم گذاری بیش از 2000 تخم می گذارد و به همین دلیل پس از چند سال تخم گذاری بدن او ضعیف شده و در نتیجه تلف می شود.

ملکه نهایی چطور انتخاب می شود؟

در واقع تخم‌های جانشین ملکه در لاروهای ماده بیرون می‌آیند و مانند سایر زنبورهای دیگر در کندو رشد می کنند ، اما جسه لارو های ملکه جدید بزرگ است و به همین دلیل در یک سلول بزرگتر و خاص و به صورت جداگانه زندگی می کند . کارگر ماده وظیفه دارد تا زمانی که ملکه جدید به سن بلوغ می رسد به صورت مرتب برای ملکه ژل رویال آماده کند . ژل رویال به قدرت باروری کمک می کند و به همین دلیل به خانم ها و آقایانی که مشکلات ناباروری دارند ، خرید ژل رویال پیشنهاد می شود .

زمانی که اولین ملکه زنبور عسل در کندو ظاهر شود، ملکه های در حال رشد دیگر را می کشد تا اولین و آخرین زنبور ملکه خودش باشد . هیچگاه چند ملکه نمی توانند با هم در یک کندو زندگی کنند و زمانی که دو ملکه همزمان از سلول بیرون بیایند، برای سلطنت باهم تا سر حد مرگ می جنگند و در آخر یکی از آنها تلف شده و دیگری سلطنت کندو را به عهده می گیرد . پروسه از بین رفتن ملکه قدیمی تا مرحله تخمک گذاری ملکه جدید، حدود ۲۹ روز به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *