مقالات

زنبور بامبل چیست ؟ و تفاوت آن با زنبور عسل

زنبور بامبل چیست ؟ و تفاوت آن با زنبور عسل

شاید تا به امروز نام زنبور های بامبل به گوشتان نخورده باشد ، اما زنبور بامبل خصوصیات بسیار جالبی دارد که می تواند توجه هر کاربری را به خود جلب کند . بامبل برای ادامه حیات گیاهان بسیار مفید است و در بسیاری از گلخانه ها از این زنبور فوق العاده برای گرده افشانی استفاده می کنند . این زنبور برخلااف زنبور عسل قدرت بالایی در گرده افشانی دارد و به همین دلیل برای گرده افشانی در گلخانه های بزرگ از آنها استفاده می شود. یکی دیگر از وجه تمایز این زنبور با زنبور عسل این است که در دما های پایین تر و بالا تر از محدوده فعالیت زنبور های عسل و همچنین در هوای ابری و بادی، حساسیت کمتری نشان می دهند و در هر شرایطی به فعالیت خود ادامه می دهند . این زنبور فعالیت سیستم ارتباطی ندارد و به سرعت گل ها و گیاهان با شهد بالا را شناسایی کرده و از آنها تغذیه می کند .

زنبور بامبل یک حشره بسیار مفید برای ادامه حیات زیست است و به عنوان بی دردسرترین و سودمندترین حشرات شناخته می شوند . زنبور های بامبل تنها از گل هایی که به رسیدگی فیزیولوژیک رسیده و بوی خاصی از خود ترشح می کنند، تغذیه می کنند و به گل هایی که در مرحله رشد هستند و به رسیدگی فیزیولوژیک نرسیده باشند کاری ندارند . این نوع زنبورها در طول روز از گل ها تغذیه می کنند و با قدرت گرده افشانی که دارند به ادامه حیات طبیعت کمک می کنند . زنبور بامبل چیست ؟ و تفاوت آن با زنبور عسل . در ادامه مقاله کندوک به مقایسه زنبورهای بامبل با زنبورعسل می پردازیم .

مقایسه زنبورهای بامبل با زنبور عسل

در کل زنبور بامبل ارجعیتی نسبت به زنبور عسل ندارد و هر دو برای طبیعت ضروری هستند . این دو نوع زنبور از لحاظ شکل بدن و سبک زندگی باهم تفاوت دارند و هر یک دارای بخش خاصی از سبک زندگی و بدن می باشند. این ویژگی های طبیعی شان به آنها اجازه می دهد که در طبیعت به خوبی زندگی کنند. مهمترین شباهت بین این دو زنبور عبارت است از :

زندگی اجتماعی زنبور عسل و زنبور بامبل

یکی از تفاوت های اصلی زنبور عسل با بامبول در سبک زندگی اجتماعی است . زنبورهای عسل به صورت پر جمعیت در یک کلنی زندگی می کنند و از دسته های ملکه ، زنبور کارگر و نر تشکیل شده اند و زنبور کارگر وظایف مهمی را بر عهده دارند . این زنبور ها سالها در کنار هم زندگی می کنند و زنبورهای بالغ به طور دائم جایگزین زنبورهای پیر خواهند شد؛ اما زنبورهای بامبل از معدود زنبورهای ایالت متحده است که یک نوع حشره اجتماعی به حساب می آیند و دارای یک ملکه و تعدادی کارگران متفاوت هستند. کلنی زنبورهای بامبول نسبت به زنبور عسل کوچکتر است و در کل جمعیتی 100 هزار نفره دارند .

مقدار عسل تولیدی

همه ما می دانیم که زنبور عسل در هر دسته ای که باشد عسل تولید می کند . مقدار عسل تولیدی توسط زنبور بامبل نسبت به زنبور عسل کمتر است. در واقع زنبور بامبل تنها برای ذخیره غذایی خودش عسل تولید می کند، اما زنبور عسل مقدار زیادی عسل تولید می کند و تنها به این دلیل بسیاری از افراد به راحتی می ‌توانند از ذخیره سازی زنبور عسل استفاده کنند .

جالب است بدانید در کندو زنبور عسل ها و در فصل زمستان ملکه به خواب می‌ رود. اما در کلنی زنبور بامبل فصل زمستانی وجود ندارد و زنبوران به فعالیت خود ادامه می دهند .

شکل، اندازه و ظاهر

جسه زنبورهای بامبل نسبت به زنبورهای عسل بزرگتر است و شکل ظاهری آنها به صورت گرد می باشد. رنگ های قهوه ‌ای و مشکی زیبایی روی بدن بامبول وجود دارد و تنها راه قابل تشخیص بودن آنها همان راه راه های زرد روشنی روی بدنشان است . بامبل از بین اولین زنبورهای جهان شناخته می‌ شوند که در فصل بهار و با آمدن گل ها و گیاهان تازه بیشتر مشاهده می گردند. بدن زنبور بامبل بر خلاف زنبو عسل ، یک تکه است و زنبور عسل دارای بخش میانی می باشد و اندازه کوچکتری دارد. روی بدن زنبور عسل موهای ریزی قرار دارد ، اما روی بدن بامبول موهای بیشتری مشاهده می شود .

نیش زنبور بامبل و زنبورعسل

هر دو زنبورعسل و بامبول دارای نیش هستند و اگر کوچکترین تحریک احساس کنند ، سریعا نیش می زنند . همه ما می دانیم که زنبور عسل فقط یکبار می تواند نیش بزند و این تنها به دلیل خارهایی است که در نیش او وجود دارد . هنگامی که نیش زنبور وارد پوست می شود به علت خارهایی که دارد داخل پوست باقی می ماند و با از دست رفتن نیش به سرعت می میرند ؛ اما بامبول دارای یک نیش صاف و بدون خار است که می تواند بیش از یکبار نیش بزند و بسیار حساس هستند .

لانه سازی

یکی دیگر از تفاوت های بسیار جالب بابمول با زنبور عسل در لانه سازی است . به طور معمول زنبور بامبول در زیر زمین لانه می سازد ، اما زنبور عسل به ندرت پیش می آید که در زمین زندگی کنند. ملکه بامبل بر خلاف ملکه زنبور عسل لانه می سازد، تخم می گذارد و از همه زنبورها مراقبت می‌ کند. ملکه به تنهایی زنبورها را بزرگ می کند و وظایف مشخصی را بر عهده زنبورها می‌ گذارد؛ اما ملکه زنبورعسل تنها مسئول تخم گذاری است و قوانین کلونی را به عهده زنبور کارگر می گذارد . ملکه زنبور عسل در فصل زمستان به خواب می رود و هیچگونه وظیفه ای را به عهده ندارد .

آیا زنبورهای بامبل به اندازه زنبورهای عسل مهم هستند؟

همانطور که در بالا اشاره کردین زنبور عسل ارجعیتی بر زنبور بامبول ندارند و هر دو نوع زنبور برای محیط زیست ما مهم و ضروری هستند. زنبورهای بامبل گرده افشان بهتری نسبت به زنبورهای عسل را انجام می دهند و به دلیل جسه بزرگی که دارند، می توانند گرده های بیشتری را با پاهایشان حمل کنند. به دلیل تنوع گونه ای بالا، سازگاری بیشتری با انواع گل و گیاهان دارند. استفاده بامبول در گلخانه ها ضروری بوده و در گرده افشانی فلفل ها به خوبی عمل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *