مقالات

تاثیر تیروئید بر روی روابط زناشویی

تاثیر تیروئید بر روی روابط زناشویی

غده تیروئید تقریبا بر همه اعضای بدن تاثر مستقیم دارد و عدم تعادل در غده تیروئید (کم کاری یا پرکاری تیروئید) از آنچه که فکر می کنید شایع تر است. کم کاری تیروئید این توانایی را دارد که باعث اختلال نعوظ شود و همچنین کم کاری تیروئید می تواند از علت های ناباروری زنان باشد، اما اول بگذارید غده تیروئید را به شما بشناسانیم و بعد از آن تاثیرات ان را بر روی بدن برای تان بازگو کنیم.

غده تیروئید چیست ؟

تيروئيد غده ای است پروانه شکل و در جلوی گردن در پايين حنجره و بالای استخوان های ترقوه. تيروئيد دو مدل هورمون ترشح می كند به نام هاي T4 و T3، كار اين هورمون ها تنظيم نحوه مصرف و ذخيره انرژی در بدن است. در اصل تيروئيد مسئولیت تنظيم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد. کارایی تيروئيد توسط غده ديگری در بدن به نام هيپوفيز تنظيم می شود. هيپوفيز در ناحیه مغز قرار دارد و با ترشح هورمون محرک تيروئيد، باعث بالا رفتن ترشح هورمون هاي تيروئيد می شود. تيروئيد امکان دارد دچار كم كاری يا پركاری شود.

تاثیر تیروئید بر روی روابط زناشویی

بیماری های غده تیروئید:

کم کاری تیروئید : کم کاری غده تیروئید در شرایطی است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون تیروئید کافی نیست. از آنجا که هدف اصلی هورمون تیروئید، تنظیم متابولیسم بدن است، در اصل مبتلایان به این بیماری نشانه های مرتبط با کم شدن متابولیسم بدن را دارند.

نشانه های کم کاری تیروئید

 • خستگی در بدن
 • ضعف جسمی
 • افزایش وزن یا افزایش مشکل در کاهش وزن
 • موهای درشت و شکننده
 • پوست های خشک و زبر و خشن
 • ریزش مو مداوم
 • عدم تحمل سرما
 • گرفتگی عضلات و درد مکرر در عضلات
 • یبوست پیوسته
 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • کم شدن حافظه
 • چرخه قاعدگی غیر طبیعی
 • میل جنسی کاهش یافته

تاثیر تیروئید بر روی روابط زناشویی

یکی از شناخته شده ترین موارد جسمی یا بیماری هایی که در عملکرد جنسی بسیار تأثیر می گذارد، ایجاد برخی از اختلالات در غده تیروئید است. با توجه به اینکه غده تیروئید یکی از حیاتی ترین غدد درون ریز بدن است، بر روی هر سلول بدن به طور مستقیم تأثیر می گذارد. تعداد زیادی از مطالعات و تحقیقات علمی، اثر گذاری تیروئید بر رابطه زناشویی و احساس میل جنسی را نشان می دهد که سبب اختلالات جنسی در آقایان و بانوان می شود.

پژوهش های انجام شده نشان می دهد که اگر یک بیمار دچار کم کاری تیروئید شود، در برابر آسیب پذیری و هیجان جنسی قرار می گیرد. اما اگر بیمار از غده تیروئید بیش فعال رنج می کشید، میل و تحریک جنسی شخص بسیار بالا می رود، در حالی که می تواند میل جنسی را نیز کاهش دهد. ناهنجاری های تیروئید و اختلالات کارایی منجر به کاهش 64٪ تمایل جنسی در صورت عدم نقص کارایی غده در بیمار می شود. در حالی که اگر بیمار غده تیروئید بیش فعال را دارا باشد، کاهش میل جنسی امکان دارد در آقایان رخ دهد.

مبتلایان به کم کاری تیروئید از جمله افرادی هستند که در معرض خطرات این عارضه هستند. در حالی که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید از اختلال نعوظ رنج می برند. غده تیروئید بیش فعال، منجر می شود نصف آقایان در معرض انزال زودرس و چند درصدی برای آقایان مبتلا به کم کاری تیروئید باشند.

در مورد بیماری تاخیری در انزال، این بیماری در افرادی که با کم کاری تیروئید دست و پنجه نرم می کنند دیده می شود. در حالی که سایر پژوهش های علمی نشان داده اند که در صورت بروز اختلالات تیروئید، بانوان به دلیل وجود یک رابطه پیچیده تر و مهم با عملکرد هورمون جنسی و تعادل هورمونی غده تیروئید و ناتوانی جنسی ایجاد می شود. در نتیجه ، اختلال کارایی که در غده تیروئید ایجاد می شود، می تواند کاهش و یا افزایش تولید هورمون در بدن باشد و بر روی طرف هورمونی، سمت سالم بانوان و طرف جنسی تأثیر بسیار منفی می گذارد که باعث کاهش چشم گیر میل جنسی و ضعف جنسی می شود. بنابراین، محققان و دانشمندان نیاز به درمان بیماری تیروئید، چه کم کاری و یا فعالیت بیش از حد و ترشح هورمون ها را توصیه می کنند و از راه درمان ، دارو و پیگیری مداوم با متخصص به حل مشکل توصیه می کنند.

بنابراین هم کم کاری و هم پرکاری تیروئید منجر به کاهش میل جنسی می شود. هرچند تاثیر کم کاری تیروئید روی میل جنسی آقایان بیشتر اثر منفی می گذارد. هم کم کاری و هم پرکاری تیروئید بر روی میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و ارضا جنسی بانوان تاثیر منفی دارد. هر دو این مشکل می تواند در بانوان باعث درد در هنگام دخول شود. درمان بیماران تیروئیدی به بهبود مشکلات جنسی منجر خواهد شد.

سلامتی تیروئید چگونه به دست می آید؟

علاوه بر آزمایش تیروئید برای شناخت وضیعت جسمی خود، شما باید رژیم های غذایی و سبک زندگی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا این غده مهم کارایی بهینه خودش را حفظ کند.

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از بهترین نوع رژیم های غذایی است. چربی های سالم حاصل از مصرف ماهی، آجیل و روغن زیتون، انواع سبزیجات، برخی از انواع غلات سبوس دار و حبوبات از سلامتی بدن پشتیبانی می کنند. اگر رژیم غذایی شما هماهنگ نیست باید از مکمل هایی که شامل سلنیوم، منیزیم، آهن ، ویتامین های B، ویتامین های E و C است، استفاده کنید.

پرهیز از استرس

از استرس تا حد امکان دوری کنید، استرس می تواند یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر کارایی تیروئید شما باشد. می توانید با انجام حرکات ورزشی، کششی و تمرینات یوگا با استرس مقابله کنید. دلایلی که در شما استرس به وجود می آورد را شناسایی کنید و از آنها تا حد امکان دوری کنید.

تاثیر تیروئید بر روی روابط زناشویی

استفاده از معجون سوپر ویژه کندوک

معجون کندوک از 9 ماده ترکیبی تشکیل شده که کاملا طبیعی هستند و کمک می کنند که خون سازی در بدن بالا برود و در نتیجه گردش خون افزایش چشمگیری پیدا کند و سردی که بدن ناشی از پرکاری و کم کاری تیروئید به خود می گیرید را از بین ببرد و طبع بدن را به سمت گرم طبعی می برد و در نتیجه بدن کارایی جنسی خود را بازیابی کرده و بی میلی و عدم نعوظ در آقایان و درد و سردی در بانوان کاهش شدید می یابد . این معجون در دو محصول جداگانه برای آقایان و خانم ها به نام معجون تقویت جنسی آقایان و معجون تقویت جنسی بانوان در کندوک موجود است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =