مقالات

آیا از تفاوت ژل رویال با عسل خبر دارید؟

آیا از تفاوت ژل رویال با عسل خبر دارید؟

شاید این سوال برایتان جالب باشد اما این سوالی است که شاید برای بسیاری از افراد به وجود بیاید . امروزه بسیاری از افراد اطلاعات دقیقی در مورد ژل رویال ندارد و حتی پیش آمده است که آن را عسل یا اینکه بره موم اشتباه خواهند گرفت و از خاصیت ژل رویال و کاربردهای آن آگاهی ندارند .

عسل و ژل رویال با آنکه برخی شباهت ها را با هم دارند ، ولی از نظر ماهیتی کاملا با هم متفاوت می باشند. تفاوت ماهیت عسل و ژل رویال به میزانی می باشد که هم کاربرد آن در کندو گوناگون می باشد و هم خاصیت آن برای ما با یکدیگر تفاوت دارد.

به طوری که نمی توان هیچ کدام را به جای دیگری بگذارید و هر کدام از اهمیت در جای خود دارند . در ادامه این مطلب سعی داریم شما را با تفاوت های ژل رویال با عسل طبیعی آشنا کنیم و بهتر این موضوع را بدانید . از طرفی آشنایی بیشتر شما با این مواد طبیعی کمک خواهد کرد تا هوشمندانه از آنها استفاده کنید .

تفاوت های ژل رویال با عسل طبیعی

منشاء و روش تولید

شباهت اصلی که عسل و ژل رویال با هم دارند این است که هر دو ماده طبیعی توسط زنبور عسل تولید خواهند شد. ولی این مورد سبب مناسبی برای این موضوع نخواهد بود که گفته شود این دو ماده یکسان یا شبیه به هم می باشند.

آیا از تفاوت ژل رویال با عسل خبر دارید؟

اولین تفاوت که ژل رویال و عسل طبیعی وجود دارد منشاء و روش تولید این دو ماده طبیعی می باشد که همین موضوع سبب خواهد شد متفاوت از یکدیگر باشند.

منشاء عسل از شهد گل ها و گیاهان متفاوت می باشد. همانطور که می دانید زنبور عسل روی گل های متفاوتی خواهد نشست و از شهد این گل ها می نوشد. شهدی که جمع آوری شده است در کیسه عسلی قرار گرفته در درون بدن عسل ها پرشده و زنبور این شهدها را به کمک دیگر زنبورها در کندو و با استفاده از مکانیزم که در معده وجود دارد، به عسل تبدیل خواهد کرد . به همین دلیل است که عسل هر منطقه با هم تفاوت دارند و کاملا وابسته به پوشش گیاهی منطقه می باشد.

ولی قضیه ژل رویال فرق دارد. زیرا ژل رویال ارتباط خاصی به منشاء گیاهی ندارد و زنبور عسل این ماده را هم از غدد آرواره ای خود ترشح خواهد کرد. یعنی بدون اینکه ماده اولیه ای برای تولید ژل رویال احتیاج باشد، این ماده از بدن زنبور تولید و ترشح خواهد شد.

 البته این را اضافه کنیم که پژوهش ها نشان داده که تغذیه مناسب نقش مستقیمی در مقدار تولید ژل رویال و اصالت آن دارد؛ ولی با این حال هم هنوز نمی توانیم، بگویم که ژل رویال یک دمنطقه با ژل رویال یک منطقه دیگر که پوشش گیاهی متفاوتی دارد با هم تفاوت دارند. ژل رویال بیشتر به نژاد زنبور آن نیز مربوط است.

آیا از تفاوت ژل رویال با عسل خبر دارید؟

زنبورهای تولید کننده

نکته حائز اهمیت و توجه این است که حتی تولیدکنندگان عسل و ژل رویال نیز با هم متفاوت می باشند. موثق است که زنبورهای ماده عسل و ژل رویال را تولید خواهند کرد. ولی سن آنها با هم فرق هایی دارد.

همانطور که می دانید عسل توسط زنبوران کارگری که به طبیعت می روند و شهد جمع آوری خواهند کرد تولید خواهد شد. این زنبورها اساسا از 20 روزگی به بعد توانایی پرواز برای جمع آوری شهد و تولید عسل طبیعی را خواهند داشت. زنبورهایی که همگی ما در طبیعت مشاهده می کنیم همیشه از زنبورهای کارگر می باشند.

ولی جالب است بدانید که ژل رویال توسط هر زنبوی تولید نخواهد شود. زنبورها در سنین 3 تا 18 روزگی توانایی تولید و همچنین ترشح ژل رویال را دارند. ولی این توانایی یکسان نمی باشد و در 6 تا 10 روزگی به اوج خود خواهد رسید.

بعد از 18 روزگی زنبور دیگر قدرت تولید ژل رویال را نخواهد داشت و خود را برای پرواز به خارج از کندو آماده می کند تا عسل را جمع آوری کند. این دشواری تولید ژل رویال در کندو را نشان خواهد داد . در حقیقت اگر زاد و ولد در کندو کم باشد، مقدار تولید ژل رویال نیز در کندو کم می شود و امکان دارد مشکلاتی به وجود بیاید.

موارد مصرف

همانطور که می دانید ژل رویال غذای ملکه است . ژل رویال فقط توسط ملکه و همچنین لاروهای زنبور عسل در زمان شفیرگی مصرف خواهد شد تا اینکه رشد سریعی داشته باشند. مصرف ژل رویال توسط زنبور ملکه می تواند موجب طول عمر او شود و قدرت و توانایی او را برای تخم گذاری تقویت می کند.

اولی عسل توسط تمامی زنبورها مصرف خواهد شد . جالب است بدانید که هیچ محدودیت خاصی یا خودداری مصرفی برای زنبورهای یک کلنی نیست و همه آنها می توانند از عسل طبیعی به عنوان یک غذای لازم استفاده ومصرف کنند.

اما تفاوت های این دو ماده طبیعی برای ما انسان ها

عسل و ژل رویال برای ما انسان ها نیز فرق هایی دارند. این فرق ها از خاصیت این دو ماده طبیعی از ابتدا  و در مورد نوع نگهداری آن نیز مورد توجه قرار می گیرد. بهتر است به عنوان فردی که از ژل رویال استفاده می کنیم با این موارد آشنایی داشته باشیم تا اینکه هوشمندانه تر از این دو ماده بهره بگیرم. از طرفی در بسیاری مطالب کندوک نیز می توانید به این موارد مراجعه کنید اما در ادامه این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد .

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم خواص عسل طبیعی و ژل رویال فرق های بسیاری با هم دارند که بهتر است برای اینکه با خواص این دو ماده آشنا شوید می توانید به مطالب ژل رویال و خواص عسل مراجعه فرماید .

همچنین نحوه مصرف این دو ماده طبیعی نیز با هم تفاوت دارند. بهتر است عسل طبیعی به صورت خام مصرف و استقاده شود؛ ولی  ژل رویال اینطوری نیست و می تواند هم یه صورت خام و هم به صورت فراوری شده مصرف شود.

همانطور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره کردیم نحوه نگهداری عسل طبیعی آسان است در ادامه کمی به نخوه نگهداری آن اساره می کنیم. عسل باید دور از نور خورشید و حرارت مستقیم  نگهداری شود. با این وجود احتیاجی به نگهداری در یخچال ندارد.

ولی این مورد برای ژل رویال صدق نمی کند و در دمای محیط و حتی در دمای یخچال فاسد خواهد شد؛ این ماده باید همیشه در فریزر نگهداری شود. البته پودر ژل رویال که به طور خاصی تهیه خواهد شد، این مشکل را ندارد و نیاز به نگهداری از آن در یخچال ندارد.

تقریبا می توان گفت که عسل محدودیت مصرف ندارد. به جز مواردی مانند برخی بیماران دیابتی تقریبا این ماده برای اغلب افراد خوب می باشد. اما ژل رویال موارد خودارری مصرف را دارد و باید حتما قبل از اینکه از این ماده استفاده کنید، بررسی شود.  بیماران دچار به آسم یا کسانی که داروهای خاصی مصرف و استفاده خواهند کرد در این دسته قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *