مقالات

بهترین عسل دنیا در کدام کشورها تولید می‌شود؟

بهترین عسل دنیا در کدام کشورها تولید می‌شود؟

عسل در گذشته به عنوان کالایی لوکس و کاربردی استفاده شده است . شواهدی روی غارها به جا مانده است که نشان‌دهنده قدمت آن می باشد . از عسل در گذشته برای هدیه دادن استفاده شده و همچنین اولین کاربرد عسل به‌ عنوان شیرین‌ کننده طبیعی بوده است و سپس بعدها متوجه شدند که این خوارکی دارای فواید بسیاری می باشد که می‌توانند از آن برای درمان بعضی بیماری‌ ها استفاده کنند . عسل در طب سنتی هم تا به امروز کاربردهای فراوانی دارد.

همانطور که در مطالب قبلی هم به آن اشاره کردیم شرایط آب‌ و هوایی بر کیفیت عسل تأثیر زیادی دارد . اگر بخواهیم مهم ترین کشورهای تولید کننده عسل در دنیا را بیان کنیم می توان به کشورهای مختلفی همچون چین، آمریکا، ایران و ترکیه اشاره کنیم . این کشورها به دلیل توانایی بالایی که در تولید عسل دارند اقدام به صادرات عسل نیز کرده اند . بهترین عسل دنیا در کدام کشورها تولید می‌شود؟ و این کشورها چه میزان عسل را تولید می کنند ؟ در ادامه این مطلب سعی داریم که به پاسخ به این سوالات بپردازیم . پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

با تاریخچه عسل در سراسر دنیا آشنا شوید

نقاشی های ثبت‌ شده بر روی صخره‌های غارهای در اسپانیا ، نشان دهنده ‌ی زنبورداری و همچنین تولید عسل می باشند. از طرفی فسیل های کشف‌ شده از زنبوران قدمتی در حدود صد و پنجاه میلیون سال را دارند . البته در سنگ نوشته ‌های میخی دوران سومریان و همچنین مصریان باستان نیز به عسل اشاره شده است.  اولین استفاده از عسل برای انسان به عنوان شیرین‌ کننده بوده و در طول تاریخ عسل همیشه به عنوان کالایی لوکس به حساب آمده است و همچنین از آن به عنوان هدیه استفاده شده است . عسل علاوه بر کاربرد خوراکی ، در طول تاریخ همواره از آن به عنوان ماده ‌ای درمانی و همچنین برای زیبایی استفاده شده است . به گونه ی که یونانیان باستان برای عسل احترام خاصی می گذاشتند و خواص شفابخشی و درمانی را به آن نسب می دادند. جالب است بدانید که  در زمان مسیحیت تولید عسل و موم زنبور افزایش یافته بود ، زیرا مسیحیان از عسل برای تولید شمع کمک می گرفتند. عسل تا قبل از شکر در اروپا خیلی مورد استفاده قرار می گرفت در قرن هفدهم قند و شکر به طوری کامل جایکزین قند در اروپا شدند و بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند .

همانطور که در مطالب قبلی هم به اشاره کردیم عسل دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی می باشد . همچین ماده‌ای مغذی و مقوی است که سرشار مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنزیم ها می باشد . این خواص عسل در کنار شیرین ‌کنندگی آن را به ماده‌ای محبوب و مفید تبدیل نموده است.

بهترین عسل دنیا در کدام کشورها تولید می‌شود؟

عسل در کشورهای مختلف به علت داشتن خواص آنتی‌ اکسیدانی و همچنین ضدباکتری که دارد از محبوبیت فراوانی برخوردار می باشد و مردم به‌ عنوان ماده‌ای خوشمزه و سرشار از خاصیت از آن استفاده می‌کنند . کشورهای که در ادامه به آنها می پردازیم از جمله بهترین‌ها در زمینه تولید عسل می باشد.

ایران

کشور ایران یکی از کشورهای برتر در زمینه تولید عسل می باشد که در کنار تولید عسل آن را به کشورهای دیگر نیز صادر می کند . ایران جزء چهارمین کشور تولید کننده عسل است . در ایران افراد مختلفی مشغول به کار زنبورداری می باشند که با تلاش و پشتکار در این زمینه ، بهترین عسل ‌ها را تولید می‌ کنند و آن را به کشورهای همچون افغانستان ، ترکیه ، هند و مالزی صادر می کنند . از بهترین نوع عسل می‌توان به عسل زرشک و عسل عناب اشاره نمود که در مناطق خراسان جنوبی به کمی پیدا می‌شوند.

چین

این کشور با تولید بهترین عسل در رتبه اول قرار دارد . در کشور چین سالانه 650 هزار تن عسل تولید می شود . هر چند که بعضی از عسل‌های تولید شده کیفیت خوبی ندارند و مقدار کمی از عسل تولید شده از کیفیت خوبی برخوردار هستند و شاید همین موضوع باعث شود که به صادرات آن لطمه وارد کند.

آمریکا

کشور آمریکا یکی دیگر از ده کشور برتر در زمینه تولید عسل است که با تولید سالانه 75 هزار تن عسل با کیفیت جایگاه خوبی دارد . آمریکا عسل را به کشورهای همچون برزیل، هند، کانادا، ترکیه و ویتنام صادر می کند .

روسیه

این کشور بهترین و باکیفیت‌ترین عسل در دنیا را دارد .  روسیه سالانه به میزان 95 هزار تن عسل را تولید می کند که آن را به کشورهای عربستان، اسپانیا و آمریکا صادرات می کند و که این میزان تولید عسل به اقتصاد این کشور کمک زیادی خواهد کرد.

مکزیک

این کشور جزء بهترین‌ها در تولید و همچنین صادرات عسل می باشد . مکزیک طوری در این زمینه پیشرفت داشته است که حتی عسل را به کشور چین که خود یکی از بهترین و بزرگ ترین در زمینه تولید عسل می باشد ، صادر می کند . مکزیک قدمت زیادی در زمینه تولید عسل دارد و سالانه 40 هزار تن صادرات عسل با کیفیت به کشورهای خوب دنیا را دارد .

ترکیه

ترکیه جزء دومین کشور تولیدکننده عسل است . این کشور یکی از گران ‌ترین و باکیفیت‌ترین‌ ها عسل‌ ها را دارد و همچنین شیرین‌ترین عسل دنیا در این کشور تولید و به دست می آید . ترکیه  به میزان 115 هزار تن سالانه عسل را تولید می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =