مقالات

آشنایی با عسل گشنیز

آشنایی با عسل گشنیز

شناختن عسل های تک گل یکی از مهم ترین قدم ها برای درمان بیماری ها در عسل درمانی می باشد . امروزه عسل های مختلف تک گل زیادی وجود دارند که از خواص درمانی متنوعی برخوردار هستند و می تواند به درمان بیماری ها کمک شایانی کنند. اما با این وجود شما در ابتدا باید با گیاه آشنایی بیشتر و همچنین خواص عسل را بشناسید تا بتوانید عسل را به درستی انتخاب و با مصرف آن به درمان بیماری های خود کمک کنید . یکی از عسل های تک گل ، عسل گشنیز می باشد که از خاصیت زیادی برخوردار است .

این عسل یکی از مقوی ترین نوع عسل ها به شمار می رود . عسل گشنیز خیلی خوش طعم و همچنین خوش عطر می باشد که از خواص زیادی برای سلامتی افراد برخوردار است . مصرف این عسل به بهبود بسیاری از بیماری های سخت و طاقت فرسا کمک خواهد کرد و باعث کنترل این بیماری ها خواهد شد .

همانطور که می دانید هر عسلی با توجه به شهدی که زنبور عسل بیشترین تغذیه را از آن دارد ، نام گذاری خواهد شد و عسل گشنیز هم با توجه به اینکه زنبور بیشتر از ۵۰ تا ۶۰ درصد از شهد آن تغذیه می کند ، نام گذاری می شود . یعنی اینکه بخش زیادی از شهد مورد استفاده آن از گیاه گشنیز می باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ وقت امکان ندارد که صد درصد شهد استفاده شده زنبور از یک گیاه باشد . در ادامه این مطلب سعی داریم به خواص عسل گشنیز بپردازیم . پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

آشنایی با عسل گشنیز

با خواص گشنیز آشنا شوید

تقویت سیستم ایمنی بدن

این عسل حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به همین دلیل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری خواهد کرد . از طرفی دیگر آنتی اکسیدان ها برای مبارزه با تورم بدن نقش مهمی دارند . طبق مطالعات عسل گشنیز حاوی ترکیبات همچون ترپینن، کوئرستین و توکوفرول ها است که امکان دارد تاثیر ضد سرطان ، تقویت کننده سیستم ایمنی و محافظت کننده عصبی را دارا باشد .

کمک به سلامت مغز

این عسل به سلامت مغز کمک خواهد کرد و بسیاری از بیماری های مغزی، همچون پارکینسون، آلزایمر و اسکلروز متعدد که با التهاب همراه می باشد را درمان خواهد کرد. از طرفی دیگر عسل گشنیز از افراد در برابر صدمه های سلولی به دنبال تشنج ناشی از دارو که به علت خاصیت آنتی اکسیدانی این عسل می باشد محافظت می کند. البته عسل گشنیز سبب بهبود و تقویت حافظه در سنین بالا نیز خواهد شد و همچنین اضطراب را کاهش خواهد داد .

کاهش قند خون با عسل گشنیز

عسل گشنیز امکان دارد باعث کاهش قند خون شود . قند خون بالا، یک عامل خطرناک برای دیابت نوع ۲ محسوب می شود. در واقع افرادی که به قند خون پایین مبتلا هستند و یا اینکه داروی دیابت مصرف می کنند، باید در مصرف این عسل احتیاط کنند . چون در باعث کاهش قند خون می شود و امان دارد با فعال کردن آنزیم های خاص، قند خون شما را کاهش دهد. در حقیقت ، عسل گشنیز به اندازه کافی قوی می باشد و این دسته از افراد باید با مشورت پزشک از این عسل استفاده کنند.

خواص عسل گشنیز مبارزه با عفونت ها

این عسل همانند عسل کنار دارای ترکیبات ضد میکروبی است که امکان دارد به مبارزه با بعضی از عفونت ها و همچنین  به بیماری های ناشی از مواد غذایی کمک کند. عسل گشنیز با باکتری هایی ( مثل سالمونلا )  که سبب مسمومیت غذایی می شوند و همچنین زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهند ، مبارزه خواهد کرد و این عسل به باکتری هایی که وظیفه مبارزه با عفونت ادراری را دارند کمک خواهد کرد .

کمک به هضم غذا

یکی دیگر از خواص عسل گشنیز کمک به هضم غذا و سلامت روده است و همچنین سبب تسریع و ترویج هضم سالم خواهد شد . شما می توانید با مصرف عسل گشنیز از مشکلاتی همچون شکم درد، نفخ و ناراحتی های معده رهایی پیدا کنید. از طرفی دیگر این عسل به عنوان یک محرک اشتها، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد . مصرف این عسل برای کسانی که دچار بیماری IBS می باشند و نشانه های گوارشی ناخوشایندی را دارند ، عالی می باشد.

محافظت از پوست

یکی دیگر از خواص عسل گشنیز محافظت از پوست می باشد که باعث شده در روند درمان بثورات خفیف مثل درماتیت موثر باشد. مطالعات نشان می دهند که آنتی اکسیدان های موجود در این عسل امکان دارد از آسیب سلولی منجر به تسریع پیر شدن پوست جلوگیری کند و از آسیب پوستی که در اثر اشعه ماوراء بنفش B به پوست وارد شده است ، کمک کند. از طرفی دیگر ، بسیاری از افراد از عسل گشنیز برای شرایط پوستی مثل آکنه ، رنگ دانه ، پوست چرب یا خشکی پوست کمک می گیرند و از پوست در برابر پیری و آفتاب محافظت می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =