مقالات

زندگی حیرت آور زنبور عسل !

زندگی حیرت آور زنبور عسل !

چندین قرن‌ است که زنبورداران زنبورهای عسل را در کندو ها پرورش می‌دهند و همه انسان ها را از خواص بینظیر عسل طبیعی بهره مند می کنند . در این بین زنبورهای عسل به ادامه حیات طبیعت کمک می کنند و با گرده افشانی های گسترده آنها به کشاورزان کمک خواهند کرد . زنبور عسل ها بیش از یک سوم مصارف غذایی انسان ها را تولید می کنند . عسل طبیعی اولین محصول زنبور عسل است و از این ماده برای ادامه حیات خود تغذیه خواهند کرد . زنبورها به زندگی اجتماعی شناخته می شوند و زندگی حیرت آور زنبور عسل مورد توجه عموم قرار گفته است . این حشرات بالدار یک زندگی اجتماعی را تشکیل می دهند و سالها در کنار هم زندگی می کنند ، بدون اینکه هیچ مشکلی بین آنها پیش بیاید . در هر کلنی سه نژاد زنبور زندگی می کنند که شامل ملکه ، زنبور نر و ماده کارگر است . وظیفه اصلی ملکه در کلونی تخم گذاری بوده و تنها وظیفه زنبورهای کارگر تولید اسپرم برای ادامه حیات کلونی است . زنبورهای کارگر وظایف بسیار زیادی در کلونی را برعهده دارند و برای ادامه حیات کلونی قوانینی را می گذارند و همه باید آن را رعایت کنند . در ادامه مقاله کندو بیشتر با زندگی حیرت آور زنبور عسل آشنا خواهیم شد .

زنبورهای ماده تمامی وظایف را برای حفظ کلونی به عهده دارند و وظیفه اصلی آنها جمع آوری شهد است . زنبور ماده برای ادامه ی بقای کلنی به دو دسته تقسیم می شوند . دسته اول زنبورهای جوانی هستند که در بیرون از کلنی به جمع آوری شهد می پردازند و دسته دوم در داخل کلنی به تغذیه لاروها ، تغذیه ملکه و تهیه شهد های جمع آوری شده به عسل در حال فعالیت هستند . زندگی حیرت آور زنبور عسل توجه میلیون ها انسان را به خود جذب کرده است و بسیاری از افراد به دنبال تحقیقاتی درباره زندگی این حشرات بالدار هستند . جامعه زنبور ها به 500 هزار نفر می رسد و در کنار هم سالهای زیادی را طی می کنند . قوانین کلونی یک سازمان یافتگی فوق العاده دارد که تمامی اعضای آن از ملکه گرفته تا زنبورهای کارگر همه هدف یکسانی دارند و برای ادامه بقای کلونی در حال تلاش هستند .

زندگی حیرت آور زنبور عسل !

چرخه حیات زنبورهای عسل ها

زندگی زنبورعسل ها پس از باز شدن لارو آغاز شده و زندگی اجتماعی آنها شروع می شود . زنبور های کارگر پس از گذشت 3 روز با مصرف ژل رویال به سن بلوغ می رسند ، اما زنبورهای ملکه برای رسیدن به سن بلوغ به 16 روز تمام نیاز دارند . نرها و کارگران ماده برای تکامل دوره لاروی و شفیره ای به 21 روز نیاز دارند. جالب است بدانید هر کلونی دارای یک ملکه است و دو ملکه نمی توانند در یک کلونی سلطنت داشته باشند . زمانی که ملکه پیر می شود و دیگر قادر به باروری نخواهد بود و سلطنت ملکه جوان آغاز می شود . ملکه جوان در ابتدای سلطنت با چندین زنبور نر جفت گیری می کند و اسپرم ها را در بدن خود منجمد کرده و برای تخم گذاری از آنها استفاده می کند . در واقع تخم های نابارور به نر تبدیل شده و تخم های بارور به زنبور ماده و همان کارگر تبدیل خواهد شد . ملکه از خود بویی ترشح می کند که در کندو آن را با این بو می شناسند و راه را برای ملکه باز می کنند و از آن پیروی خواهند کرد.

زنبور ملکه در طول زندگی برای افزایش قدرت باروری خود از ژل رویال تغذیه می کند و به همین دلیل است که امروزه برای درمان ناباروری و تقویت قوای جنسی ، خرید ژل رویال و گرده گل را به زوجین پیشنهاد می کنند . هر سال ملکه های قدیمی برای جانشین خود راهی پیدا کرده و قبل از اینکه کندو را برای همیشه ترک کنند ، برای آخرین بار در آن کندو تخم گذاری می کنند . در تخم گذاری های ملکه تعدادی ملکه وجود دارد که زنبورهای ماده وظیفه دارند بعد از رفتن ملکه برای همیشه از آن مراقبت کنند . اولین زنبورهای ملکه جدید پس از تولد تمامی لاروهای ملکه ها را از بین میبرد و زندگی جدید را در کلونی آغاز می کند . زمانی که دو ملکه همزمان از تخم بیرون می آیند تا سر حد مرگ با هم میجنگند و در آخر کسی که زنده می ماند به ملکه کلونی تبدیل می شود . برای ادامه حیات کلونی، ملکه زنبور عسل ها نیاز به گذاشتن تخم های بارور را دارد، کارگران ماده برای تهیه غذا تا مایل ها پرواز می کنند و از شهد گلهای مختلف تغذیه کرده و به کلونی باز می گردند . همچنین زنبوران کارگر وظیفه دارند از لاروها محافظت کنند و تا رسیدن به سن بلوغ تمامی تغذیه مورد نیاز آنها را تامین خواهند کرد . یک ملکه می تواند در عرض یک روز تا 2000 عدد تخم بگذارد و به همین دلیل حیات کلونی ادامه خواهد داشت . ملکه جوان در فصل زمستان می خوابد و در این دوره بزرگ خواهد شد . زنبورهای ماده وظیفه دارند که در فصل سرما دمای کلونی را تنظیم کرده ، از ورودی کلونی در برابر ورود حشرات مزاحم محافظت کنند و تغذیه آنها را تامین نمایند .

شان های عسل یک سازه هنری

زنبور عسل ها در همان ابتدای زندگی برای ساختن کلونی ، شان های استوانه ای شکل را با استفاده از بزاق دهانی خود می سازند و آنها را برای جایگذاری عسل و گذاشتن تخم های ملکه آماده می کنند . برای ساختن این شان ها زنبور ماه ها تلاش می کند تا این سازه هنری را به پایان برساند . بسیاری از زنبورها در طبیعت در داخل درختان این شان ها را می سازند . زنبورداران کلونی هایی با خانه هایی به نام شانه عسل را برای زنبورعسل ها فراهم می کنند، شانه های عسل شامل پنج جعبه چوبی یا پلاستیکی (فریم) است که روی هم انباشته می شوند، و در آن ها قالب های چوبی متحرک به عنوان پایه ای برای ساخت این سازه هنری قرار داده می شوند. حفره ای برای پرواز در پایین این جعبه ها قرار دارد که زنبورها از آن قسمت خارج می شوند و به جمع آوری شهد می پردازند . کارگران به چند دسته تقسیم می شوند و 5 لایه فریم های چوبی را پر می کنند . جالب است بدانید زنبورها پس از پر کردن استوانه های 6 ضلعی ، یک لایه موم نازک تولید می کنند و سر استوانه ها را میبندند و از ورود آلودگی ها و میکروب ها به داخل عسل جلوگیری می کنند . زنبورداران پس از بسته شدن استوانه ها متوجه اتمام کار زنبورها می شوند و به برداشت عسل می پردازند .

این اعجاز هندسی و معماری که ضخامت یکدست و به اندازه 0.07 میلی متر هستند و همیشه بین 8 تا 10 میلی متر از هم فاصله دارند ، توسط این حشرات ساخته می شود و با گرمایی که تولید می کنند آن را به شکل 6 ضلعی بدون نقص تبدیل می کنند . زندگی حیرت آور زنبور عسل ها چندین سال است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است . زنبور ها در طول زندگی از قانون ها پیروی می کنند و برای ادامه حیات کلونی بسیار تلاش خواهند کرد . عسل طبیعی یک ماده سرشار از مواد مغذی و ویتامین است و به همین دلیل بسیاری از افراد در سراسر جهان به خرید عسل طبیعی روی آورده اند . عسل طبیعی یک ماده درمانی و دارویی است که امروزه بسیاری از افراد برای درمان بسیاری از بیماری های خود از این ماده معجره آسا استفاده می کنند . زنبورعسل ها نقش بسیار مهمی در ادامه حیات طبیعت دارند و به کشاورزان در گرده افشانی درختان کمک خواهند کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =