مقالات

6 نکته برای نگهداری عسل طبیعی

نگهداری عسل طبیعی

نگهدارای از عسل طبیعی نکات بسیار کلیدی دارد ، که ما سعی داریم در این مقاله به 6 نکته برای نگهداری عسل طبیعی بپردازیم .

عسل طبیعی یک ماده غذایی فوق العاده است که تاریخ انقضا ندارد ، اگر شرایط نگهداری از آن را رعایت کنید ، می تواند تا چند سال سالم باقی بماند . اما باید بدانید که تنها عسل خام و طبیعی است که می تواند تا چند سال دوام بیاورد و این موضوع در مورد عسل مصنوعی صدق نمی کند .

نگهداری از عسل یک موضوع بسیار مهم است و اگر درست از آن نگهداری نشود، ممکن است تمامی خاصیت خود را از دست بدهد . بسیاری از افراد با شکرک زدن عسل به این فکر می کنند که عسلی که خریداری کرده اند طبیعی نبوده و خراب شده است ، اما باید بدانید کاملا در اشتباهید . تنها عسل طبیعی است که شکرک میزنند و شکرک زدن عسل طبیعی به معنای تقلبی بودن آن نیست و برعکس ، تنها شکرک زدن است که می تواند طبیعی بودن عسل را به اثابت برساند . عواملی همچون نگهداری عسل در یخچال ، دمای محیط و ظروف نگهداری عسل می تواند عوامل اصلی شکرک زدن عسل طبیعی باشند .

شکرک زدن عسل شاید برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد و نتوانند طعم آن را تحمل کنند ، اما لازم نیست عسل را دور بریزید ، کافی است یک ظرف آب گرم با دمای 40 درجه آماده کنید و ظرف عسل را داخل آن بگذارید . توجه داشته باشید به هیچ وجه نباید از آب جوش یا بسیار داغ برای رفع شکرک استفاده کنید ، زیرا تمامی خاصیت ها و فواید عسل با حرارت از دست می رود . بهتر است برای این کار کمی صبر به خرج دهید و ظرف عسل را داخل آب گرم با دمای 40 درجه به مدت 20 الی 30 دقیقه بگذارید تا به آرامی از حالت بلوری خارج شود و به حالت اولیه برگردد .

در این مقاله سعی شده به 6 نکته برای نگهداری عسل طبیعی بپردازیم ، اگر شما بتوانید به دقت این نکات را رعایت کنید ، می توانید عسل را تا سالها سالم نگه دارید .

6 نکته برای نگهداری عسل طبیعی | عسل کندوک

کنترل رطوبت عسل

یکی از مهمترین عوامل در نگهداری از عسل ، کنترل رطوبت است . اگر رطوبت زیادی به داخل عسل نفوذ کند ، خطر تخمیر شدن آن افزایش خواهد یافت و به احتمال فاسد شدن عسل زیاد می شود . بسیاری از افراد با یک اشتباهاتی مانند استفاده از قاشق خیس برای برداشتن عسل از ظرف ، رطوبت زیادی را وارد عسل می کنند در نتیجه عسل فواید و خاصیت خود را از دست می دهد و فاسد خواهد شد .

نگهداری ظرف عسل را در جای خشک و خنک

عسل می تواند حداکثر تا دمای 50 درجه سانتی گراد دوام بیاورد ، پس بهتر است آن را در دمای منفی 50 درجه سانتی گراد نگهداری ننمایید و عسل را در اتاقی با دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری کنید . خشک بودن محلی که می خواهید ظرف را در آن نگهداری کنید بسیار مهم است . می توانید از کمد یا محلی که رطوبت در آن وجود نداشته باشد برای نگهداری از عسل استفاده نمایید .

نگهداری عسل طبیعی

از ظروف مناسب برای نگهداری از عسل استفاده کنید .

یکی از نکته های اساسی که در نگهداری عسل باید به آن توجه کرد ، ظروفی است که میخواهید در آن عسل را نگهداری کنید . عسل خام یک خاصیت اسیدی دارد و هرگونه ظروفی برای نگهداری از آن مناسب نیستند . ظروف پلاستیکی روشن و شفاف و ظروف شیشه ای بهترین گزینه برای نگهداری از عسل هستند. از ظروف پلاستیکی درجه دو برای نگهداری این ماده غذایی استفاده نکنید ، زیرا این ظروف مقاومت آن با استفاده ی اولیه ضعیف شده است و مواد شیمیایی که در تولید پلاستیک به کار رفته ، طی گذشت مدت زمان کوتاهی جذب عسل می شود ، طوری که عسل بوی پلاستیک به خود می گیرد . اگر مقدار عسلی که خریداری کردید بسیار زیاد است ، بهتر است آن را در ظروف شیشه ای با درب محکم نگهداری کنید . درب شیشه باید محکم باشد و مانع از ورود رطوبت های محیطی به داخل عسل شود و از ورود مورچه ها به درون ظرف جلوگیری کند .

عسل را دور از منابع حرارت نگهداری کنید .

در بسیاری از موقع برای جلوگیری از شکرک زدن عسل به آن حرارت می دهند ، اما این روش نه تنها رنگ عسل را به تیره تبدیل می کند ، بلکه باعث از دست رفتن تمامی خاصیت های عسل خواهد شد . سعی کنید برای جلوگیری از حرارت دیدن عسل ، آن را دور از منابع گرمایشی مانند شوفاژ ، اجاق گاز و نور آفتاب قرار دهید .

دمای مناسب برای نگهداری عسل

عسل را داخل یخچال نگذارید و آن را بیرون از یخچال نگهداری کنید . نگهداری از عسل در داخل یخچال و فریزر باعث سفت شدن سریع عسل می شود در نتیجه رس بستن و شکرک زدن عسل با دما و رطوبت یخچال آغاز خواهد شد . اتاقی تاریک و دور از نور آفتاب می تواند بهترین مکان برای نگهداری عسل خام باشد . نور آفتاب می تواند رنگ را عسل را کامل بگیرد و خاصیت خود را به طور کلی از دست خواهد داد .

عسل را دور از وسایل معطر بگذارید .

از سری مشکلات نگهداری عسل این است که ، این ماده غذایی مانند چای سیاه به راحتی می تواند بوهای اطراف را کاملا به خود بگیرد . هنگامی که عسل طعم عطر و مواد شوینده را به خود بگیرد ، دیگر نمی توانید کاری کنید این بو از بین برود و قابل استفاده نخواهد بود ، پس سعی کنید عسل را دور از بوهایی معطر مانند مواد شویند و عطر قرار دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *