مقالات

چرا عسل طبیعی باید در برنامه هر روز مان باشد ؟

چرا عسل طبیعی باید در برنامه هر روز مان باشد ؟

عسل طبیعی و خواص بینظیر آن برای سلامتی انسان ها از گذشته مورد توجه بوده است . در این مقاله سعی داریم فواید عسل طبیعی که به صورت علمی به اثبات رسیده است را بررسی کنیم و همچنین به فواید مصرف عسل طبیعی در طول روز می پردازیم . همانطور که می دانید، نام دیگر عسل طبیعی، انگبین است و اولین محصولی بوده که زنبور عسل تولید کرده است و از دوران باستان مورد استفاده انسان ها قرار گرفته است. تاریخچه استفاده از عسل همگام با تاریخ خلق بشر بوده و تقریبا در تمامی فرهنگ های مختلف می توان مصرف عسل و بهره گیری از فواید آن را به عنوان یک منبع غذایی مشاهده کرد . انگبین اثرات مطلوبی را برای بدن ما دارد و یک محصولی است که دارای ترکیبات غنی و پیچیده می باشد. ترکیب دقیق انگبین بستگی به شهد گل هایی دارد که زنبورعسل ها از آن تغذیه می کنند. هر چیزی که در این محصول وجود دارد برای سلامت انسان بسیار مفید است. اما چرا باید عسل طبیعی در عسل در برنامه هر روز باشد ؟ و آیا از خواص و فواید عسل برای ورزشکاران اطلاع دارید؟

فواید مصرف عسل طبیعی در طول روز

عسل یکی از مقوی ترین و سالم ترین مواد غذایی روی زمین است که فواید و خاصیت های فوق العاده را برای سلامتی بدن دارد . عسل حاوی مواد معرنی ، آنتی اکسیدان ، ویتامین های گوناگون ، آنزیم ها ، خاصیت ضد میکروبی و باکتریایی ، فسفات ، مواد مغذی ، پروتئین ، کلسیم ، آهن ، سدیم ، کربوهیدرات ، گلوکز ، فروکتوز ، پتاسیم و سایر مواد معدنی می باشد و که می تواند سیستم دفاعی بدن را بالا ببرد . در واقع عسل علاوه بر اینکه یک ماده غذایی باشد ، یک معجون دارویی برای درمان بسیاری از بیماری های بدن است . مصرف مرتب این ماده غذایی می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد و قند بدن را تامین می کند و بنابراین عسل باید برنامه هر روز ما باشد. از مهمترین فواید مصرف عسل در طول روز عبارتند از :

درمان کم خونی

امروزه یکی از مشکلات اصلی که بسیاری از خانم ها با آن مواجه هستند ، مشکلات کم خونی است . کم خونی یک بیماری خطرناک است که می تواند در خانم های باردار باعث سقط جنین شود . عسل باید در برنامه هر روز این بیماران قرار گیرد و مصرف 2 قاشق در روز و به صورت ناشتا می تواند بیماری کم خونی را درمان کند .

تقویت اعصاب و حافظه

متاسفانه امروزه به علت مشغله های کاری و محیط های شلوغ و پرسروصدایی که در آن کار می کنیم ، ممکن است روی اعصاب و حافظه مان بسیار تاثیرگذار باشد و باعث ضعف حافظه شود . مصرف عسل در طول روز می تواند حافظه مان را افزایش دهد و با تاثیر مستقیمی که روی سلول های مغز می گذارد باعث آرامش و تقویت اعصاب خواهد شد.

جوانسازی پوست

از مهمترین فوایدی که مصرف عسل در طول روز دارد این است که باعث جوانسازی و شادابی پوست می شود . طی تحقیقاتی که انجام شده نشان می دهد افرادی که در طول روز عسل مصرف می کنند ، پوست روشن ، شاداب و صاف دارند . همچنین می توانید عسل را به عنوان ماسک و به صورت موضعی روی پوست خود قرار دهید تا شاهد معجزه عسل برای جوانسازی پوست خود باشید .

افزایش انرژی بدن

روزانه بدن ما برای تامین انرژی به سوخت و ساز قند بدن نیاز دارد . متاسفانه قند های مصنوعی فقط برای کوتاه مدت انرژی بدن ما را تامین می کنند و اگر بیش از حد قند و شیرین کننده مصنوعی مصرف کنیم ، بدن ما نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند و به بیماری دیابت دچار خواهیم شد . بهترین جایگزین قندهای مصنوعی ، عسل طبیعی است . عسل طبیعی سرشار از قند طبیعی فروکتوز ، گلوکز و ساکارز است و هنگامی که شما یک قاشق عسل مصرف می کنید به پانکراس پیغامی می رسد که انسولین تولید کند و علاوه بر اینکه مصرف عسل باعث دیابت نمی شود ، انرژی بدن را برای مدت طولانی تامین می کند .

درمان آرتروز و استخوان درد

عسل سرشار از منیزیم ، کلسیم و پتاسیم است که همگی به سلامت و تقویت استخوان ها کمک می کنند. با افزایش سن علایم استخوان درد و آرتروز شروع می شود ، عسل باعث افزایش تراکم استخوان و کاهش تجزیه استخوان ها می شود به همین دلیل است مصرف این ماده غذایی می تواند برای درمان آرتروز مفید باشد . کلسیم برای حفظ استحکام استخوان ها بسیار موثر است که عسل منابع اصلی کلسیم است.

چرا عسل طبیعی باید در برنامه هر روز مان باشد ؟

خواص مصرف عسل اصل برا ورزشکاران

عسل باعث افزایش قندخون نمی شود .

جالب است بدانید عسل خاصیت اکسید کننده دارد که جذب قند را برای بدن بسیار آسان می کند و مانع از افزایش سطح قند خون می شود . از عوامل مهمی که باعث جذب آسان قند خون می شود ، پتاسیم است . پتاسیم قند را به راحتی جذب می کند و مانع از تجمع قند در بدن می شود . مصرف یک قاشق عسل می تواند قند خون را بالا ببرد و سپس پانکراس هورمون های انسولین را بیشتر ترشح می کند . در واقع عسل منجر به هیپوگلیسمی در افراد نمی شود و تنها افزایش ملایمی در قند خون و سطح انسولین ایجاد می ‌کند.

تقویت و افزایش استقامت بدن ورزشکاران

طی تحقیقاتی که روی ورزشکاران انجام شده است ، تحقیقات نشان می دهد که ورزشکارانی که به مدت چند هفته عسل طبیعی را مصرف کرده اند، قدرت و استقامت بیشتری نسب به سایر ورزشکاران داشته اند . عسل می‌ تواند استقامت بدن ورزشکاران را برای تمرینات استقامتی افزایش دهد . پس عسل در برنامه غذایی هر روز ورزشکاران باید قرار گیرد.

کنترل و حفظ تعادل قند خون

طی آزمایشاتی که روی یک دسته ای از ورزشکاران انجام شده ، نتایج نشان می دهند که این دسته از ورزشکاران پس از جلسات‌ ورزش از نوشیدنی‌هایی با ترکیبات قندهای مصنوعی به مقدار بسیار زیادی مصرف می‌کنند. متاسفانه نوشیدنی با ترکیبات شیرین کننده مصنوعی ، قند خون را بسیار بالا میبرد و بسیار مضر است؛ اما خوشبختانه نوشیدنی هایی که از عسل برای شیرین کننده استفاده شده است ، قند خون را افزایش نمی دهد و بسیار مفید است . عسل یکی منبع فوق العاده برای کربوهیدرات و افزایش انرژی بدن برای آماده سازی مجدد عضلات بعد از تمرین است.

مصرف عسل برای ورشکارانی که بیماری دیابتی دارند.

تحقیقاتی و آزمایشاتی که روی نمونه خون افراد انجام گرفته نشان می دهد ، عسل طبیعی با کاهش سرعت اکسایش لیپوپروتئین‌های هر بار کم تراکم تر می شود . در واقع اکسایش باعث سفت شدن دیواره سرخرگ می شود و موجب تصلب شریان ها خواهد شد. اکسایش ممکن است باعث حمله قلبی در افراد شود ، زیرا استفاده میزان عسل برای افراد دیابتی یا افرادی که رژیم خاصی برای برنامه های غذایی خود در نظر گرفته اند ، بسیار متفاوت است . ورزشکاران که دیابت دارند یا از رژیم خاصی پیروی می کنند ، بهتر است قبل از شروع مصرف عسل از مشاوره غذایی یا از پزشک متخصص مشاوره بگیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *