مقالات

یائسگی و علائم آن

یائسگی و علائم آن

بانوان به خاطر سيستم بدني متفاوتي كه در مقایسه با آقایون دارند در برهه ‌های مختلف زماني با شرايط جديدي روبه ‌رو مي‌ شوند. يائسگي هم از آن دسته مشکلاتی است كه دير يا زود سراغ همه بانوان مي ‌رود اما مهم اين است كه با آگاهي بالاتر بتوانيد اين شرايط را به خوبي مديريت كنيد. تخمدان‌ ها در حالت عادی مسئول ترشح هورمون‌ هاي جنسي زنانه به نام استروژن و پروژسترون هستند.

به‌ طور متوسط بانوان از اولين عادت ماهانه تا زمان يائسگی حدود 500 بار عادت ماهانه را تجربه می كنند. يائسگي در زمانی به وجود می آید كه روند طبيعی بدن كه باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ ها مي‌ شود، توقف پيدا مي‌ كند. ميانگين سنی كه بانوان در آن دچار يائسگی مي‌ شوند، حدود 48 تا 50 سالگی است ولي نتیجه بررسی پژوهشگران كه به تازگی در وبمد منتشر شده نشان می ‌دهد شروع سن يائسگی كاملاً به سابقه خانوادگي و وراثت بستگي دارد.

با توقف آزاد سازي تخمک توسط تخمدان‌ ها، غده هيپوفيز اين سیگنال را مخابره كرده و ترشح هورمون‌ هاي جنسی كاهش پیدا می کند. ولی در این حالت مقداري از اين هورمون‌ هاي جنسی در غدد آدرنال و چربی هاي بدن ساخته می ‌شود. به عبارتي تعيين سطح اين هورمون‌ ها مي ‌تواند شروع يائسگی را مشخص كند. يائسگی در واقع بانوان را از شر هورمون‌ هاي استروژن و پروژسترون كه هر دو عامل هاي رشد و عوامل پرخطر بروز سرطان هستند، محافظت مي ‌كند. علت اين كه آقایان كمتر از بانوان به سرطان سينه مبتلا می ‌شوند اين است كه به اندازه بانوان این هورمون ها را ندارند .

در اصل بيش از 70 درصد از بانوان اين علائم را تجربه مي ‌كنند. مشكلات و علائم يائسگی به دلیل افت ميزان هورمون ‌ها و نوسانات ايجاد شده در استروژن، پروژسترون و تستوسترون روی مي ‌دهد. مدت زماني كه اين علائم باقي مي ‌ماند، دارای تغییر بوده و گاهي پس از وقوع يائسگی و در سن 50 سالگي رفع می شود و از کارهایی که میتوانید برای تحمل این یائسگی انجام دهید این است که این یک نوع تغییر طبیعی و نرمال بدن است .

نشانه های و علائم يائسگی که باید بشناسیم

 پژوهشگران بر این باورند که يائسگی با اين كه دوره‌ اي طبيعي به شمار مي ‌رود ولي همراه با نشانه‌ هایی است كه گاهي اوقات آزار دهنده مي‌ شوند. بهتر است اين نشانه ها را شناخته و راه مقابله با آنها مطالعه کنید.

قاعدگی های نامنظم

قاعدگی هاي نامنظم يكي از اولین علائمی است كه يک خانم در سنين يائسگی ممكن است با آن روبرو شود. اگرچه نشانه های دقيق قاعدگي‌ هاي نامنظم بسته به الگوي سيكل‌ هاي خانم‌ ها متفاوت است، ولي تمام آنها اين علامت را حدود سه تا 10 سال قبل از شروع يائسگی تجربه مي ‌كنند. در واقع تنها 10 درصد از بانوان بدون گذراندن اين مرحله وارد دوره يائسگی مي‌ شوند. يائسگی زماني شروع مي‌ شود كه حدود يک سال از ایست قاعدگی ها گذشته باشد. با نزديک شدن يائسگی، تعادل هورمون‌ هاي جنسي بانوان به هم مي‌ خورد و قاعدگي‌ ها نامنظم می شود.

تغيير در نوع زندگي مي‌ تواند قاعدگي‌ هاي نامنظم را بهبود ببخشد. پيش گرفتن زندگي بي‌ تحرک، مصرف بيش از اندازه كافئين و الكل، افزايش استرس شغلي و خانوادگي علائم و شدت نامنظمي ‌ها را وخیم تر مي‌ كند. از روش‌ هايي بهره ببرید كه بتواند استرس شما را كاهش دهد. داشتن خواب شبانه درست، تغيير در مصارف غذایی و افزايش مصرف كربوهيدرات‌ها، ميوه‌ها، سبزي‌ها و آب مي ‌تواند قاعدگی رها را منظم ‌تر كند.

یائسگی و علائم آن

گرگرفتگی

اين حالت از شايع‌ ترين نشانه های شروع يائسگي محسوب مي ‌شود. تقريباً نيمی از بانوان پيش از شروع يائسگی و 75 الی 85 درصد از تمام زنان پس از يائسگی گرگرفتگي را تجربه می كنند. اين حالات حدود يک تا دو سال قبل از آخرين عادت ماهانه آغاز و شش ماه تا 15 سال هم ممکن است طول بکشد. دلیل آن هم بخاطر نوسانات ايجاد شده در هورمون ‌ها و تغيير و تحولات درونی است.

كاهش ميزان استروژن تأثير مستقيمي روی هيپوتالاموس كه مسئول كنترل اشتها ، هورمون‌ هاي جنسی، خواب و دماي بدن است، مي ‌گذارد. اين كاهش هورمون، هيپوتالاموس را گيج كرده و باعث مي ‌شود اين بخش احساس كند كه دماي بدن بسيار بالا رفته  اين حالت باعث ايجاد زنجيره‌ اي از واكنش‌ ها مي ‌شود كه سرانجام به‌ گرگرفتگي منجر میشود.

رعايت برخي اصول ساده کمک می کند شدت و دفعات اين گرگرفتگي‌ها کاهش پیدا کند . دوري از عواملي كه باعث شروع اين حالت مي ‌شود شايد بتواند اولين حرکت باشد. محيط‌ هاي گرم مانند اتاق، رختخواب، حمام و سونا، مصرف سيگار، مصرف زياد كافئين، الكل و شكر و استفاده از قرص‌هاي رژيمی می ‌تواند باعث شروع گر گرفتگی می شوند . ورزش‌های يوگا و تمركزي مي‌ تواند به كاهش گرگرفتگی ها كمک كند.

كاهش ترشحات

بدن در حالت طبيعی با لايه نازكي از رطوبت ديوار واژن را مرطوب نگه مي ‌دارد. اين رطوبت از مايعات شفافی به وجود آمده كه از ديواره عروق خوني ترشح مي ‌شود. تغييرات هورموني كه با شروع يائسگی روی می دهند می ‌تواند در اين روند طبيعي اختلال ايجاد کند و زندگي طبيعي فرد را تحت تاثير قرار دهد. کمبود ميزان هورمون استروژن در دوران يائسگی ميزان رطوبت بدن را كاهش داده كه از آن جمله مي ‌توان به خشكی واژن اشاره نمود.

پوكي استخوان

از پوكي استخوان می توان به عنوان خطرناک ترين و جدي ‌ترين نشانه يائسگي نام برد كه مي ‌تواند به مشكلات جدي از جمله كمردرد هاي مزمن و شكستگي‌ هاي استخواني منجر شود.

درد سينه

درد سينه يكي از نشانه های شايع دوران يائسگي است و قبل يا بعد از اين دوران مي‌ تواند بانوان را مبتلا كند. اصلي‌ ترين دليل ايجاد اين نوع درد ها تغييرات هورموني ناشي از يائسگی است. نوسانات هورموني اين دوران مقدار استروژن و پروژسترون را در بدن تغيير مي‌ دهد. با مشاهده علائمي چون سفت شدن بافت سينه، دردناكي، سوزش و تورم سينه‌ ها با پزشک متخصص مشورت كنيد. استفاده از درمان‌ هاي طبيعي و مراقبت‌ هايي كه انجام مي ‌دهيد به كاهش درد سينه كمک بسزایی انجام میدهد .

فروشگاه کندوک با ترکیب 9 ماده تقویتی به شما کمک می کند که درد دوران یائسگی را بدشت کاهش دهید و باعث می شود که در این دوره بدن شما دچار کمترین آسیب شود، این معجون یک ترکیب بشدت خونساز است و گردش خون را در بدن بالا می برد و از غلظت خون کاسته می شود و باعث می شود که دوره یائسگی در زودترین تایم خود به اتمام برسد و بدن شما دچار کمترین درد شود .

این معجون طبع بدن بانوان را به طبع گرم مایل کرده و کمک می کند سردی از بین برود و هورمون های جنسی دوباره شروع به ترشع کنند و در این هنگام بدن از سلامت بالاتری برخوردار می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 8 =