مقالات

آیا عسل ارگانیک با طبیعی تفاوتی دارد ؟

آیا عسل ارگانیک با طبیعی تفاوتی دارد ؟

در جهان امروزی که تعداد زنبورعسل ها در حال کاهش است ، تقاضا برای عسل ارگانیک هر روز در حال افزایش است . در فروشگاه ها تعداد متنوعی از عسل های وحشی و ارگانیک وجود دارند که تشخیص آنها از هم بسیارمشکل است . در ادامه به تفاوت های عسل ارگانیک با طبیعی می پردازیم .

عسل طبیعی مستقیما از کندو گرفته شده است و هیچ مواد افزودنی به آن اضافه نمی شود . این عسل با دستگاه استراکتور با نیروی گریز از مرکز از قاب عسل خارج می شود و در بسته بندی های متنوع به بازار عرضه می کنند . امروزه فروشگاه های اینترنتی زیادی هستند که عسل طبیعی را از موم خارج می کنند و در بسته های متنوع و جذاب بسته بندی می کنند و می توانید با اعتماد کامل از آنها خریداری کنید .

اما تفاوت عسل ارگانیک با عسل طبیعی

واژه ارگانیک در بین مصرف های عسل بسیار شنیده می شود . وقتی صحبت از عسل ارگانیک می شود ، درحقیقت منظور استفاده از شیوه ها و روش های استاندارد برای تولید عسل ارگانیک می باشد . روش های استاندارد در عسل برای بالابردن کیفیت و مواد مغذی بالا در عسل است . این نوع عسل هیچگونه آلودگی محیطی و مواد آنتی بیوتیکی ندارد . از مهمترین عوامل تولید عسل ارگانیک عبارتند از :

+ از مواد غیر ارگانیک استفاده نشده است .

+ آفت کش ، آنتی بیوتیک و الودگی محیط زیستی ندارد.

+ در خاک دست نخورده تولید می شود .

طرفداران عسل ارگانیک نیز به اندازه عسل طبیعی زیاد است و بسیاری طعم آن را بهتر از عسل طبیعی می دانند . تنها معایبی که عسل ارگانیک دارد این است که قارچ زدایی و باکتری زدایی نشده است به همین دلیل بعضی از افراد با خوردن آن دچار آلرژی می شوند .

از گذشته تا الان عسل طبیعی به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کرده است . عسل طبیعی خاصیت ضد میکروب بودن دارند و هیچگونه آلرژی برای مصرف کنندگان ایجاد نمی کند . شاید عسل محیطی برای رشد میکروب ها باشد ، ولی عسل با وجود آنزیم ها و آنتی بیوتیک هایی که دارد مانع از رشد این میکروب ها می شود .

آیا عسل ارگانیک با طبیعی تفاوتی دارد ؟

چه عسلی ارگانیک است ؟

+ هیچ ماده شیمیایی برای تقویت زنبورها استفاده نشده باشد .

+ موم زنبور از مواد شیمیایی و مصنوعی آغشته نگردیده باشد .

+ شهدی که زنبورها جمع کرده اند نباید از باغ هایی باشد که سم پاشی شده اند.

+ عسل ارگانیک مشابه عسل طبیعی است و صددرصد از شهد گل های موجود در طبیعت جمع آوری شده باشند .

+ در عسل ارگانیک از هیچگونه مواد افزودنی همچون گلوکز ، شیره جغندر و نشاسته استفاده نشده است .

خرید عسل طبیعی بهتر است یا ارگانیک؟

عسل طبیعی با عسل ارگانیک هیچ تفاوت چشمگیری ندارند و از لحاظ کیفیت و خاصیت با هم برابر هستند . شهد هر دو عسل توسط زنبور عسل ها از گل ها و شیره ی درختان طبیعت گرفته شده است و هیچ مواد افزودنی و ناخالصی در آن به کار نرفته است . اما افرادی که آلرژی دارند بهتر است از عسل های طبیعی استفاده کنند .

عسل مصنوعی چیست ؟

به عسل مصنوعی ، عسل دست ساز نیز گفته می شود . عسل مصنوعی با مواد مصنوعی ترکیب شده است و ناخالصی های زیادی دارند . موادی که به عسل افزوده می شود شامل دکستروز، گلوگز ، شیره جغندر ، شربت شکر و سایر ناخالصی هایی دیگر است . در بعضی از موارد عسل مصنوعی را به طبیعی نیز اضافه می کنند و این کار را فقط برای بالا بردن حجم عسل انجام می دهند . تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکثر عسل های موجود در فروشگاه های زنجیره ای به فروش می رسند دارای ناخالصی هستند . تحقیقات اخیر و آزمایشاتی که انجام شده است این موضوع را ثابت کرده است . بنابراین بهتر است ، در خرید از فروشگاه ها دقت کنید و عسل طبیعی را از زنبور داران یا از سایت های معتبر فروش عسل های ارگانیک و طبیعی مثل کندوک خریداری نمایید که ضمانت نامه ی کتبی دارد .

فواید عسل ارگانیک چیست ؟

عسل ارگانیک از فواید زیادی همچون غنی از ویتامین C ،  B6 و مواد معدنی مثل کلسیم آهن و مس برخوردار می باشد . عسل ارگانیک و خام هر دو غنی از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد باکتری هستند . همچنین عسل از خواص قلیایی برخوردار است و سبب جلوگیری از از سوء هاضمه و رفع مشکلات افزایش اسید معده می شود .

اهمیت صدور گواهینامه برای عسل ارگانیک

زنیور دارانی که در حوزه تامین و تولید عسل ارگانیک در حال فعالیت هستند ضروری است که برای محصولات خود گواهینامه ارگانیک بگیرند . شرایط لازم برای عسل تولید شده که بتواند گواهینامه ارگانیک بودن بگیرد به شر زیر است :

  1. پرورش زنبور عسل بدون اینکه از دستگاه ژنتیکی استفاده شود .
  2. جمع آوری شهد از گل هایی که بدون استفاده از آفت کش یا کودهای شیمیایی رشد کرده‌ باشند .
  3. مراحل استخراج عسل
  4. تنظیم درجه حرارت
  5. باید کیفیت بسته بندی عسل ارگانیک مطابق با استانداردها باشد .
  6. استفاده از شیوه های حمل و نقل مناسب برای بسته بندی های عسل

در این مطلب شما را با تفاوت عسل ارگانیک با عسل طبیعی آشنا کردیم . لینک این مطلب را برای کسانی که می خواهند بدانند که عسل طبیعی با عسل ارگانیک چه تفاوتی دارد ؟ ارسال کنید تا آنها هم متوجه این موضوع مهم شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =