مقالات

نحوه صحیح نگهداری از ژل رویال

نحوه نگهداری از ژل رویال

ژل رویال برخلاف عسل طبیعی بسیار حساس است و با مراقبت های نادرست فاسد می شود . همانطور که می دانید ، عسل طبیعی از 80 درصد قند طبیعی و 18 درصد رطوبت تولید می شود و به هیچ وجه در دمای اتاق خراب نمی شود ، اما رطوبت ژل رویال بالای 60 درصد است و امکان فاسد شدن آن بسیار زیاد است . اگر ژل رویال را در دمای اتاق نگهداری کنید می تواند طی مدت زمان کوتاهی مثلا 3 روز فاسد می شود . با نگهداری در اتاق در ابتدا آنتی اکسیدان های ژل به رنگ زرد تیره تغییر رنگ می دهند، سپس با فعالیت میکروب ها و باکتری ها ژل رویال کاملا کپک می زند و دیگر قابل مصرف نخواهد بود . قبل از اینکه بخواهیم به نحوه نگهداری از ژل سلطنتی در کندوک بپردازیم ، بهتر است با این ماده دارویی فوق العاده بیشتر آشنا شویم .

ژل رویال چیست ؟

ژل رویال به عنوان ژل ملکه زنبورعسل ها شناخته می شود . این ژل رنگی مایل به کرمی و شیری دارد که فقط ملکه اجازه دارد از آن تغذیه نماید و به غذای ملکه و غذای شاهانه نیز شهرت دارد . ژل رویال به عنوان یک ماده پر انرژی بسیار قوی بوده و کمیاب می باشد . خواص درمانی آن بسیار زیاد است و در ایران به عنوان طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود . در ترکیبات ژل سلطنتی رویال علاوه بر شهد گل های فراوان ، ترشح غدد زنبورهای عسل نیز وجود دارد . در نتیجه می توانیم بگوییم ژل رویال دارای ترکیبات گیاهی و حیوانی می باشد .

نحوه صحیح نگهداری از ژل رویال

این ماده خوراکی را می توان یک معجزه برای درمان بیماری ها نام برد . هر روز و به صورت مرتب ژل رویال را مصرف کنید و در مدت زمان کوتاهی قدرت سیستم دفاعی بدن خود را افزایش دهید و بدن خود را در برابر بیماری ها محافظت کنید. شرایط نگهداری از ژل رویال طبیعی و خالص بسیار خاص و مهم است و باید در نگهداری از آن دقت کنید . نگهداری نادرست از این محصول باعث می شود که خاصیت درمانی خود را از دست بدهد .

روش های صحیح نگهداری از ژل رویال

از موارد بسیار مهم ژل رویال ، نحوه نگهداری صحیح از آن است . این ماده غذایی به شدت به دما ، نور و هوا حساس است و با نگهداری درست از آن بدون اینکه خاصیت آن از دست برود ، می توانید از این ماده خوراکی تا مدت های طولانی استفاده کنید .

ژل رویال را در یخچال نگهداری کنید .

ژل رویال برخلاف عسل طبیعی باید در یخچال نگهداری شود . عسل طبیعی با رطوبت و دمای یخچال غلظت خود را از دست می دهد و فاسد می شود ، اما ژل سلطنتی دارای 60 درصد رطوبت است به همین دلیل است نگهداری آن در یخچال باعث می شود همیشه تازه و با کیفیت باقی بماند . اگر می خواهید ژل را به صورت طولانی مدت نگهداری کنید ، بهتر است آن را در قسمت فریزر یخچال بگذارید .

ژل در ظروف مات !

بهترین ظروف برای عسل طبیعی ظروفی شیشه ای و پلاستیک روشن و شفاف است ، اما مناسب ترین ظروف برای ژل رویال ظروفی مات و درجه یک می باشد . زنبورداران پس از برداشت ژل رویال آن را داخل ظروف مات می ریزند و داخل یخچال نگهداری می کنند . ظروف مات مانع از تابش نور به ژل می شود به همین دلیل است می توانید از آن برای نگهداری طولانی مدت ژل استفاده نمایید .

روش های کاهش کلسترول و فشار خون با مصرف ژل رویال

ژل رویال را در دمای مناسب نگهداری کنید .

ژل سلطنتی به دما بسیار حساسیت نشان می دهد و اگر نتوانید آن را در دمای مناسب نگهداری کنید ، در کمترین زمان ممکن فاسد و یا ترش خواهد شد . بهترین دما برای نگهداری از این ماده غذایی دمای صفر درجه می باشد . دمایی که برای نگهداری از سبزیجات در فریزر نگهداری می کنید بهترین دما برای نگهداری از ژل است .

ژل رویال را به صورت تازه مصرف کنید .

به شما توصیه می کنیم ژل را به صورت تازه مصرف کنید . ژل رویال بسیار حساس است و نمی تواند آن را به صورت طولانی مدت نگهداری کنید . خاصیت های ژل برداشت شده طی ماه های طولانی به طور کلی از دست می رود برای همین شما می توانید آن را در فریزر نگهداری کنید و حداقل طی این یکسال آن را مصرف کنید .

ژل رویال را با عسل طبیعی مخلوط کنید.

یکی از بهترین روش ها برای نگهداری طولانی مدت از ژل رویال مخلوط کردن آن با عسل است . نسبت ترکیب ژل رویال با عسل بسیار مهم است ، زیرا اگر در مقدار آن اشتباه کنید ممکن است بافت عسل با رطوبت ژل به هم بریزد و فاسد شود . با فاسد شدن عسل ، ژل هم کپک می زند و به طورکلی خراب خواهد شد . نسبت ترکیب ژل رویال با عسل طبیعی نسبت یک به صد می باشد . به عنوان مثال یک گرم عسل خام باید با یک گرم ژل رویال ترکیب شود . این ترکیب را در دمای منفی 15 درجه و تا مدت چندماه می توانید نگهداری کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *