مقالات

با خواص عسل یونجه آشنا شوید

با خواص عسل یونجه آشنا شوید

عسل های تک گل از آن دسته از عسل ها هستند که بستگی به منطقه برداشت شهد گل توسط زنبور عسل دارد و در مناطقی که زنبور عسل و گیاه یونجه وجود داشته باشد عسل تک گل یونجه ساخته می شود که دارای خواص بسیار زیادی برای بدن و برای درمان بیماری های متعددی کاربرد دارد.

عسل طبیعی یکی از فراودره های زنبور عسل است و بیشتر افراد در طب سنتی برای درمان بیماری های خود از عسل های تک گل استفاده می کنند و عسلی که خواص آن برای درمان بیاری آنها مفید باشد انتخاب می کنند و یا به به تنهایی یا همراه با مواد دیگر مصرف می کنند. در ادامه قصد داریم به عسل تک گل یونجه بپردازیم و با فواید آن بیشتر آشنا شویم.

عسل یونجه چیست ؟

خواص عسل یونجه همانطور که قبل تر اشاره کردیم یکی از عسل های تک گل است و ممکن است برایتان سوال باشد که عسل تک گل به چه نوع عسل هایی گفته می شود ؟! که در جواب باید گفت که عسل های تک گل در تهیه آنها از شهد یک نوع گیاه خاص استفاده می شود.

خیلی از افراد تصور می کنند که 100 درصد شهد استفاده شده در این نوع عسل ها از یک نوع گیاه است اما این تصور اشتباه است و 70 الی 80 درصد شهد آن از یک نوع گیاه است و 20 درصد دیگر می تواند از گیاهان دیگر باشد.

برای تهیه عسل یونجه باید زنبور دار ، زنبورهای خود را در منطقه ای برای برداشت شهد گل ها قرار دهد که تنها گیاهان یونجه وجود داشته باشد و در این صورت عسلی که زنبور ها تولید می کنند عسل تک گل و پر خاصیت یونجه است که این نوع عسل دارای رنگ روشن و کهربایی است و با کریستالی شدن کمی کدرتر و تیره تر خواهد شد.

با خواص عسل یونجه آشنا شوید

کریستالی شدن عسل یونجه + خراب نشدن عسل با کریستالی شدن

کریستالی شدن عسل پدیده ای است که بیشتر شما با اسم آن آشنا هستید و اثر آن را روی عسل های خود مشاهده کرده اید و لازم است بدانید که کریستالی شدن عسل به معنای خراب شدن عسل نیست و تنها حالت جامد تری پیدا می کند و سخت تر می شود آن را روی نان پخش کرد.

کریستالی شدن در عسل های دیگر دیر تر از عسل یونجه انجام می شود و عسل یونجه به دلیل داشتن گلوکز بیشتر در زمان کمتری دچار کریستالی شدن می شود و در هنگام کریستالی شدن تنها چیزی که در عسل عوض می شود این است که رنگ عسل تیره تر و کدر تر می شود و حالت آن جامدتر می شود و سخت تر می توان آن را روی نان ها پخش کرد.

عسل جزو مواد غذایی است که فاسد نمی شود و لازم نیست نسبت به خراب شدن عسل های خود نگران باشید و کریستالی شدن هیچ تاثیری روی خراب شدن عسل ندارد و تنها عاملی که می تواند روی خراب شدن عسل تاثیر داشته باشد ظرفی است که عسل را در آن نگه داری می کنید.

عسل دارای خاصیت اسیدی است و می تواند مواد دیگر را در خود حل کند و قرار دادن آن برای مدت طولانی در ظروف پلاستیکی ، آهنی و… می تواند باعث خراب شدن عسل شود چون عسل مواد مضر موجود در آن را در خود حل می کند و بهترین راه استفاده از ظروف شیشه ای است که هیچ تاثیری روی عسل ندارد.

ضدعفونی کننده و باکتریایی

یکی از مهم ترین خاصیت عسل یونجه ضدباکتریایی بودن آن است و عسل یونجه نیز مانند دیگر عسل ها به دلیل داشتن هیدروژن پراکسید می تواند باکتری ها و میکروب های بدن را از بین ببرد و به کمک آن می تواند از ایجاد بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید.

امروزه به دلیل بیشتر شدن آلودگی ها و مواد غذایی ناسالم میزان باکتری ها و آلودگی های موجود در بدن بسیار زیاد است که به کمک استفاده از عسل یونجه به صورت مداوم می توانید از ایجاد بیمایر توسط این عوامل شوید.

از این عسل می توانید هم به صورت جداگانه و هم به صورت شربت عسل استفاده کنید و با آن را با مواد دیگر ترکیب کنید و از خواص همه آنها بهره مند شوید و به کمک استفاده به اندازه و مداوم آن بیمایر های خود را درمان کنید و مانع از ایجاد بیمایر ها و مشکلات دیگر برای بدن خود شوید و همیشه بدن خود را سالم نگه دارید.

استفاده به صورت موضعی از عسل یونجه

یکی از مزایای این عسل که بسیاری از افراد از آن ابی خبر هستند این است علاوه بر مصرف خوراکی می توانید به صورت موضعی روی پوست و موهای خود از آن استفاده کنید و به کمک آن یک ماسک طبیعی و مفید برای پوست و موهای خود درست کنید.

استفاده از عسل برای درمان جای زخم و سوختگی وجود داشته است و می توانید با ترکیب این نوع عسل با مواد دیگر یک ماسک طبیعی ایجاد کنید و به جای استفاده از ماسک های شرکتی و شیمیایی از یک ماسک مقوی و طبیعی برای سلامتی پوست و موهای خود استفاده کنید و عسل یونجه یکی از پر خواص ترین عسل ها برای استفاده به صورت موضعی و ماسک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + بیست =