مقالات

هر آنچه که باید در مورد عسل ریحان بدانید !

هر آنچه که باید در مورد عسل ریحان بدانید !

عسل ریحان یکی از دیگر از عسل های تک گل است که کمتر شناخته شده است و از خواص بسیاری برخوردار است . عسل ریحان، از توسط زنبور از شهد گل ریحان تولید می شود. خاصیت بی نظیر گیاه ریحان همگی در عسل ریحان نیز متبلور خواهد شد و همین موضوع کمک خواهد کرد تا این ماده برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

در ادامه این مطلب سعی داریم در ابتدا گیاه ریحان و سپس عسل طبیعی تولید شده از شهد گل های ریحان بپیردازیم. البته این را در نظر داشته باشید که در مطلب دیگر به خواص عسل ریحان خواهیم پرداخت .

آشنایی با گیاه ریحان

کمتر فردی در ایران پیدا می شود که تا به حال طعم خوشمزه ریحان را نچشیده باشد. به علت قرارگیری ریحان در سبزی خوردن، مصرف این گیاه پر خواص در ایران نسبت به بسیاری از گیاهان دیگر زیاد می باشد. اما با این وجود کمتر کسی اطلاعات کاملی در مورد گیاه ریحان پر خواص دارد.

این گیاه نوعی گیاه یک ساله می باشد که تخم، برگ و گل آن از خواص بسیاری برخوردار هستند. تخم گیاه ریحان که اغلب به عنوان تخم شربتی معروف است، از خاصیت بسیاری برای درمان بیماری های گوارشی برخوردار است. برگ ریحان که اغلب به عنوان سبزی خوردن در سفره های ما ایرانی ها یافت خواهد شد، از خاصیت درمانی بسیاری از جمله بهبود مشکلات گوارشی، آرامبخش، تقویت کننده قلب، ضد التهاب و… برخودار است. گل گیاه ریحان نیز خاصیت بسیاری دارد که تولید شهد مناسب برای نوشیدن زنبور عسل و تولید عسل طبیعی ریحان، از جمله این خاصیت می باشد.

گیاه ریحان گیاهی بومی در فلات ایران می باشد. باآنکه می توان این گیاه را امروزه در نقاط مختلفی پیدا کرد.ولی اصالت ایرانی ریحان را نمی توان پنهان کرد. به علت فلاونوئیدهای فعال در این گیاه به خصوص در شهد گل ریحان، این ماده برای محافظت از بافت های سلولی عالی عمل خواهد کرد. به همین دلیل است که می گویند مصرف ریحان می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و همچنین از گلبول های سفید در مقابل حملات مختلف محافظت کند.

هر آنچه که باید در مورد عسل ریحان بدانید !

گیاه ریحان را می توان در اغلب نقاط ایران پیدا کرد . از شمال گرفته تا جنوب دشت هایی پر از ریحان وجود دارد که می توانند منبع خوبی برای تولید عسل طبیعی به حساب بیایند. در بعضی شهرهای ایران از جمله مبارکه اصفهان، ریحان به طور خودرو رشد خواهد کرد.

گل ریحان از جمله گیاه های است که زنبور عسل علاقه زیادی به آن دارد. در صورتی که در چند گلدان، ریحان کشت کنید و اجازه بدهید به گلدهی برسد، خواهید دید که چقدر زود زنبورها را به خود جذب خواهد کرد. شهد شیرین و جذاب برای زنبور عسل موجب خواهد شد تا زنبور عسل با مشاهده کردن این گیاه، بیشتر از شهد آن بنوشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به بعضی نکات در مورد عسل ریحان بپردازم.

عسل ریحان را بشناسید!

همانطور که در بالا اشاره کریدم عسل ریحان، عسل طبیعی تولید شده از شهد گل ریحان می باشد که زنبور عسل با نوشیدن این شهد، آن را به عسل تبدیل خواهد کرد. جالب ایت بدانید که این عسل طبیعی یکی از خوشمزه ترین عسل های ایرانی به حساب می آید . به علت آشنا بودن طعم و عطر این عسل طبیعی، ایرانی ها نیز علاقه بسیاری به مصرف و استفاده از این نوع عسل طبیعی دارند.

به دلیل اینکه عسل ریحان تقریبا در همه نقاط ایران تهیه می شود، بحث دقیق در مورد رنگ عسل ریحان و همچننین غلظت استاندارد عسل ریحان کمی سخت به نظر می آید. با این وجود، رنگ عسل ریحان به صورت معمول، عقیقی روشن می باشد. اگرچه نمی توانید این رنگ را اساسی برای بررسی نوع عسل ملاک بگذارید.

زمان برداشت عسل ریحان همه در فصل تابستان به خصوص در مرداد ماه می باشد. در صورتی که قصد دشته باشید عسل ریحان را از زنبوردار تهیه نماید، لازم است در این زمان به زنبورستان های مستقر شده در کنار دشت های ریحان مراجعه کنید. همانوطر که اشاره شد، شهرهای مختلفی در ایران، تولید کننده عسل ریحان می باشند. زیرا ریحان در شهرهایی از شمال تا جنوب ایران به صورت زمین و دشت وجود دارد.

طبق گفته که در ابتدای متن هم گفته شد در مطلب جداگانه به خواص گیاه ریحان خواهیم و آن را مورد بررسی قرار می دهیم . اما با این وجود لازم به طور خلاصه با تعدادی بعضی از خواص این گیاه آشنا شوید. عسل ریحان یکی از بهترین عسل های تک گل برای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد. اغلب عسل ریحان را با عسل مانوکا در خواص تقویت سیستم ایمنی بدن، برابر می دانند. اگر می خواهید در در مورد خواص عسل مانوکا بدانید می توانید به مطلب آشنایی با عسل مانوکا مراجعه کنید . علاوه بر این، عسل ریحان به ضعف عمومی بدنکمک و آن را بهبود خواهد بخشید. بنابراین می توانید از این نوع عسل برای تقویت قوای بدن استفاده نماید. به خصوص برای کسانی که با ضعف زیاد رو به رو خواهند شد، عسل ریحان می تواند گزینه مناسبی باشد. عسل ریحان علاوه بر این برای تقویت سیستم گوارش بدن انسان هم مناسب می باشد.

از خواص دیگر عسل ریحان می توان به خواص این نوع عسل برای بهبود مشکلات مغز و اعصاب اشاره نمود. خواص عسل ریحان برای تقویت اعصاب و ایجاد آرامش در مغز، از گذشته مورد توجه بوده است. علاوه بر این مطالعات بالینی در طب سنتی نشان داده که عسل ریحان می تواند برای بهبود سردرد و به خصوص سردردهای میگرنی مناسب و موثر باشد.

اغلب افرادی که با مشکلات خواب روبه رو می باشند و نمی توانند خوابی آرام داشته باشند، عسل ریحان به آن ها برای تجربه خواب آرام کمک خواهد کرد. این مواردی که به آن اشاره شود تنها بخشی از خواص عسل ریحان می و در مطلب جداگانه به خواص عسل ریحان خواهیم پرداخت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 10 =