مقالات

خوردن چه غذاهایی باعث نازایی می شود؟

خوردن چه غذاهایی باعث نازایی می شود؟

بعضی زوج ها بخاطر ناباروری از بچه دار شدن محروم هستند. ممکم است که نازایی بخاطر دلایل مختلفی به وجود آید که بررسی کردن و تشخیص آن وظیفه پزشک متخصص است. ولی در این بین بسیاری از افراد از نقش تغذیه بر باروری بی خبر هستند. در این مطلب ما به معرفی غذاهایی که باعث نازایی میشود میپردازیم.

میتوان گفت از بهترین تجربه هایی که هر زوجی می توانند تجربه کنند، بچه دار شدن است. ولی متاسفانه بعضی افراد بخاطر ناباروری از تجربه کردن این نعمت محروم هستند. امکان دارد که نازایی بخاطر دلایل گوناگونی به وجود آید که بررسی و تشخیص این عارضه بر عهده پزشک متخصص است. با ما همراه باشید در این مظلب به معرفی غذاهایی که باعث نازایی میشود میپردازیم.

نازایی چیست؟

قبل از اینکه در مورد غذاهایی که باعث نازایی می شود حرف بزنیم لازم است تعریفی کلی در مورد نازایی بگوییم. نازایی به باردار نشدن بعد از انجام یک رابطه جنسی منظم و کنترل است. برای همین اگر خانم بعد از داشتن 6 الی 12 ماه رابطه جنسی کنترل نشده و منظم باردار نشود به این معنا است که مشکل ناباروری رخ داده است. به این نکته توجه کنید که باردار نشدن فقط به مشکل نازایی زن مربوط نمی شود و بخاطر همین لازم است قدرت باروی مرد را نیز بررسی کنند.

دلایل نازایی در زنان

 1. افزایش سن
 2. اختلال در تخمک گذاری
 3. اختلالات مربوط به لوله فالوپ
 4. آندومتریوز
 5. سرطان
 6. یائسگی زود هنگام
 7. سبک زندگی
 8. ناهنجاری های رحمی
 9. نازایی بی دلیل

دلایل نازایی در مردان

 1. ابتلا به واریکوسل
 2. اختلالات انزال در مردان
 3. تعداد و کیفیت پایین اسپرم
 4. پادتن های ضد اسپرم
 5. فتق بیضه
 6. بیضه نزول نکرده

آشنایی با غذاهایی که باعث نازایی میشود

استفاده از مواد غذایی مناسب و سالم سلامت بدن را تضمین می کند ولی جدا از این نوع تغذیه تاثیر مهمی بر باروری دارد. بخاطر همین استفاده از غذایی نامناسب می تواند دلیل اصلی نازایی و ناباروری باشد. در ادامه لیستی از غذاهایی که باعث نازایی میشوند را ارائه داده ایم که دانستنشان می تواند به درمان ناباروری کمک شایانی کند.

مواد قندی

قبل از معرفی غذاهایی که منجر به نازایی میشوند، بهتر است به بیماری شایع سندرم پلی کیستیک پرداخته شود. سندرم پلی کیستیک ارتباط مستقیمی با مقدار مصرف مواد قندی دارد. بخاطر همین مصرف بیش بسیار زیاد مواد قندی باعث افزایش احتمال مبتلا شدن به این بیماری می شود. مبتلا شدن به تنبلی تخمدان به معنی آزادسازی نشدن تخمک و در نتیجه باردار نشدن است. به علاوه مصرف موادی که در ترکیباتش قند دارد سطح انسولین بدن را بالا میبرد و همانطور که عرض کردیم مقدار انسولین خون ارتباط مستقیمی با سندرم پلی کیستیک دارد. برای همین بهتر است افرادی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند در تغذیه خود طبق نظر پزشک تجدید نظر کنند تا احتمال بارداری آنها به وجود آید. گذشته از این انجام ورزش بر تنظیم سطح انسولین و سوخت و ساز بدن نیز موثر است. در صورتی که می خواهید بیشتر در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک بدانید می توانید روی این کلمه کلیک کنید و به مطلب آن مراجعه کنید.

شیرین کننده های مصنوعی

در بین غذاهایی که منجر به نازایی میشوند میتوان به شیرین کننده های مصنوعی نیز اشاره کرد. در بخش زیادی از خوراکی ها و نوشیدنی هایی که شیرین هستند از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود. استفاده از این مواد گذشته از اینکه بر باروری زنان تاثیرات منفی دارد بلکه باعث کم شدن  تحرک اسپرم مردان نیز می شود. به علاوه این شیرین کننده های مصنوعی تخمدان زنان را دچار تنبلی تخمدان نیز می کند. برای همین استفاده از این قبیل مواد غذایی باید به حداقل ممکن برسد تا شانس باردار شدن افزایش یابد.

خوردن چه غذاهایی باعث نازایی می شود؟

 

مشروبات الکلی

نوشیدن مشروبات الکلی جدا از اینکه بر روی قدرت باروری زنان و مردان تاثیرات منفی دارد بلکه باعث کاهش میل جنسی هم می شود. به علاوه مصرف کردن این مواد می تواند باعث اختلالات کروموزومی و یا سقط جنین نیز شود. بهتر است برای بیشتر شدن شانس بچه دار شدن مصرف مشروبات به وسیله زن و مرد متوقف شود. در این راه بهتر است که از پزشک متخصص کمک بگیرید بخاطر اینکه در  بعضی مواقع باید تاثیرات باقیمانده از این مواد از بدن نیز زدوده شود.

لبنیات کم چرب

لبنیات کم چرب برای زنان و پرچرب برای آقایان از دسته غذاهایی است که باعث نازایی میشوند. لبنیات در بین دسته مواد غذایی روزانه وجود دارد که مصرف روزانه آن توصیه می شود. بیشتر زنان برای حفظ رژیم غذاییشان عادت دارند که از لبنیات کم چرب استفاده کنند دارند. با توجه به تحقیقات مصرف لبنیات کم چرب احتمال ناباروری در بین بانوان را تا هشتاد درصد بیشتر می کند برای همین میتوان لبنیات کم چرب را در دسته غذاهایی که باعث نازایی میشوند قرار داد. در لبنیات چرب طیف وسیعی از چربی‌ های غیر اشباع و اسید های چرب امگا3  وجود دارد بخاطر همین استفاده از آنها میتواند احتمال باروری را افزایش دهد.

فست فود

از دیگر غذاهایی که سبب نازایی می شود شامل غذاهای فست فود هست. متاسفانه نوع سبک زندگی امروزه انسان باعث شده که مصرف این نوع غذاها بسیار زیاد شود ولی مصرف آنها بر روی سلامت رحم و تخمدان زنان و همچنین اسپرم مردان تاثیرات بسیار منفی دارد پس مصرف آنها پیامدی جز ناباروی ندارد. گذشته از این داشتن عادت به مصرف غذاهای فست فودی با کم شدن میزان مصرف میوه و سبزیجات همراه بوده که خود تهدید بزرگی برای سلامتی است. بی شک با مشورت با پزشک متخصص می توان تاثیرات منفی این محصولات غذایی را بر ناباروری کاهش داد. لازم است که بگوییم مصرف چربی امگا 3 می تواند تاثیرات چربی ‌های ترانس و چربی ‌های اشباع ‌شده این غذاها را کم کند.

خوردن چه غذاهایی باعث نازایی می شود؟

شیرینی، دونات و کلوچه ها

دونات از دسته شیرینی های محبوب در بین افراد است. علاوه بر اینکه دونات در ترکیباتش مقدار خیلی زیادی مواد قندی دارد مملو از اسیدهای چرب اشباع شده و ترانس نیز است. این دسته ازمواد تاثیرات زیادی بر ناباروری زنان و مردان دارد. در کل میزان اسپرم تولید شده در مردانی که به مصرف این قبیل مواد غذایی عادت دارند بسیار پایین تر از بقیه مردان است.

مواد غذایی چرب و پرنمک

مواد غذایی چرب و پر نمک از دیگر غذاهایی هستند که باعث نازایی می شوند. نوع اسید چربی که بدن دریافت می کند از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد. برای همین بهتر است استفاده از روغن جامد به کمترین حد ممکن برسد. به علاوه مواد غذایی شور نیز می تواند باعث ناباروری مردان و زنان شود.

نان سفید

نان سفید هم در دسته غذاهایی که منجر به نازایی می شوند است زیرا که کربوهیدرات های تصفیه شده با بالا رفتن سطح انسولین بدن و کم شدن قند خون همراه هستند. مصرف این دسته از نان ها در زنان با کم شدن قدرت تخمک گذاری همراه است بخاطر همین توصیه می شود مصرف نان سفید و سایر مواد حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده را به کمترین میزان برسانید.

قهوه

بیشتر افراد به نوشیدن قهوه بسیار علاقه مند هستند. ولی محققان می گویند که مصرف قهوه بر روی روند درمان باروری اثرات منفی دارد و مانع نتیجه گیری درمان می شود. برای همین بهتر است افرادی که مشکل ناباروری دارند در مورد مصرف میزان قهوه با پزشک مشورت کنند. این وضعیت برای چای نیز به همان صورت است و بهتر است که دمنوش ها  را جایگزین کرد.

مواد غذایی ترش

از غذاهای دیگری که باعث نازایی میشود می توان مواد غذایی ترش را نام برد. این دسته از مواد غذایی احتمال ناباروری را بالا می برد. برای همین بهتر است افرادی که نابارور هستند در مصرف مواد غذایی ترش احتیاط  های لازم  را بکنند.

در چند سال اخیر پیشرفت علم  خیلی زیاد بوده است به طوری که می توان گفت نازایی در بسیاری از مواقع قابل درمان است. اما همان‌گونه که گفتیم بیشتر افراد اثر تغذیه را جدی نمی گیرند. بیشتر مشکلاتی که مربوط به ناباروری است به تغذیه نامناسب و عادت های بد غذایی بازمی گردد. پیروی کردن از یک برنامه غذایی سالم و مناسب می تواند گذشته از بهبود کمیت و کیفیت اسپرم ها بر سلامت رحم و تخمدان نیز تاثیر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *